Parastā aknene
Fistulina hepatica

Parastai aknenei raksturīga antioksidanta, antibakteriāla, antiparazīta un pretvēža aktivitāte.

Kā antioksidants parastās aknenes ekstrakts aktīvi neitralizē organismā brīvos peroksīdos un hidroksīdos radikāļus. Itāļu pētnieki noteica šīs sēnes antibakteriālo iedarbību- zelta stafilokoka, siena nūjiņas, E.coli, Klebsiella  pneumoniae un Salmonella typhi attīstības nomākšanu.

No parastās aknenes micēlija iegūtā ekstrakta, veicot eksperimentus uz pelēm izdevās panākt sarkomas-180 augšanas apturēšanu un Erliha karcinomas augšanas apturēšanu par 80-90%.

No sēnes iegūts arī ferments ksantinoksidāze, kas šo sēni padara par perspektīvu materiālu, lai radītu preparātus pret podagru un podagrisko aitu.

Tautas medicīna

Šobrīd netiek izmantota tautas medicīnā, kā ārstniecības līdzeklis. Attiecīgi arī netiek ievākta un apstrādāta.

Kulinārās īpašības

Laba ēdama sēne ar maigu garšu un mazliet skābu piegaršu. Skābo piegaršu nav iespējams neitralizēt, tāpēc tā garšo kā skābena sviestbeka. Uzturā lieto tikai jaunus un nesacietējušu augļķermeņus. Augļķermeņus cep vai grillē, tāpat arī pievieno salātiem ar zaļumiem un olīveļļu. Sēne derīga arī marinēšanai. Parastajā aknenē ir daudz C vitamīna- 100 gr. sēnes nodrošina cilvēkam diennakts nepieciešamo devu pieaugušam cilvēkam.

Lasīt par parasto apmalpiepi ->