Citronskābe
Citronskābes apraksts

Citronskābe nav askorbīnskābe (C vitamīns) un tās savā starpā nevajadzētu jaukt.

Šī skābe ir visbiežāk sastopama augļos, ogās un dārzeņos. Pārtikas rūpniecībā citronskābi var sastapt ar nosaukumiem E330, E331 un E333.

Citronskābe ir pieskaitāma pārtikas skābēm. Citronskābes pamata ieguves avoti ir augu pasaules produkti un to pārstrādes produkti. Dabā citronskābe ir sastopama augos, augļos un to sulās. Nereti augļu garšu veido citronskābe, cukuri un aromātiskie savienojumi. Citronskābe un tās sāļi- cirtīti, piešķir pārtikas produktiem skābumu.

Citronskābes un tās sāļu iedarbību nodrošina to spēja helatēt metālus. Citronskābei ir patīkama un viegla garša, to izmanto, lai izgatavotu kausētos sierus, majonēzi, zivju konservus, kā arī konditorijas izstrādājumus un margarīnu. Ar fermentācijas metodi, ik gadus tiek izgatavoti vairāku miljonu tonnu citronskābes.

Citronskābes patēriņš palielinās

  • Fizisku slodžu gadījumā;
  • Kad organisms atrodas agresīvas vides ietekmē;
  • Stresa situācijās.

Citronskābes absorbcija samazinās

  • Miera stāvoklī;
  • Pastiprinātas kuņģa sulas skābuma gadījumā;
  • Zobu emaljas erozijas gadījumā.

Citronskābes vērtīgās īpašības

Šī skābe ir vērtīga cilvēkiem, kuri sirgst ar dažādām nieru slimībām. Tā bremzē akmeņu veidošanos un iznīcina maza izmēra akmeņus. Tai piemīt aizsardzības spējas, jo lielāks tās saturs urīnā, jo mazāks risks saskarties ar nierakmeņu problēmām.

Citronskābei ir īpaša vieta vielmaiņas procesos. Šī skābe ir obligāta starp viela, kura piedalās enerģijas izstrādē. Šī skābe ir atrasta muskuļu audos, urīnā, asinīs, kaulos, zobos, matos un pienā.

Citronskābe nodrošina labāku citu vielu absorbciju, piemēram, kāliju, kalciju un nātriju.

Citronskābes īpatnības

Citronskābes nepietiekamība

Ar velmi apēst, ko skābu organisms signalizē par to, ka tam pietrūkst skābes, tai skaitā citronskābes. Ilglaicīgas skābju deficīta rezultātā organisma vide kļūst sārmaina.

Citronskābes pārsātinājums

Gadījumos, kad citronskābe ir par daudz asinīs palielinās kalcija jonu skaits. Pastiprināta citronskābes lietošana var apdedzināt gļotādas un bojāt zobu emalju.