Mīkstā madara
Galium mallugo

   

Mīkstā madara ir daudzgadīgs augs, kurš izaug 25-125cm augumā. Augam ir četršķautņu stublāji. Lapas mieturī pa 6-8 lapiņām, kuras ir 2 cm garas un 25mm platas, apgriezti lancetformas. Augs sāk ziedēt vasaras sākumā un zied līdz pat rudenim. Ziediņi balti, 2-5mm diametrā. Tiem piemīt patīkams aromāts. Mīkstā madara ir labs medus augs.

Pēc ziedēšanas veidojas augļi- sausas, brūnas, zaļas vai melnas pogaļas, kurās atrodas divas sēkliņas.

Mīksto madaru ievāc laikā kad tā zied- jūnijs- septembris. Ievāc auga virszemes daļu, jo ārstnieciskam nolūkam pamatā izmanto tikai ziediņus un lapiņas. Žāvēt var pakārtus buntēs vai uz sietiem, piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 45C vai labi vēdināmās un apēnotās vietās. Kad augs ir izžuvis, lapiņas un ziediņi viegli atdalās no stublājiem, kaut arī ja ārstniecības drogā būs klāt stublāju daļas, tas drogas īpašības nepasliktinās.

Augu ieteicams uzglabāt slēgtā traukā, tumšā vietā. Uzglabāt drogu var līdz diviem gadiem.

Auga virszemes daļā ir atrodams C vitamīns, karotīns, citronskābe, gallotānskābe, hlorogēnskābe, dzelzs, molibdēns, mangāns, hroms, stroncijs, titāns, vanādijs, niķelis, cinks, flavonoīdi, miecvielas, pigmenti, ēteriskās vielas, kumarīni, antrahinoni, saponīni un renīns.

Ārstnieciskā nozīme

Bagātīgais ķīmiskais sastāvs mīkstajai madarai piešķir pāris dziednieciskās īpašības: imunomodulējošas, baktericīdas, nomierinošas, sāpju remdējošas, urīndzenošas, sviedru dzenošas, žults dzenošas, savelkošas, asiņošanu apturošas, pretiekaisuma, estrogēnas.

Novārījumi un nostādinājumi, kuri pagatavoti no mīkstās madaras ir izmantojami, lai ārstētu apdegumus, ilgi nedzīstošas, asiņojošas un pūžņojošas brūces, ādas slimības, lai atbrīvotos no zarnu kolikām, galvas sāpēm un brūcēm.

Pareizi pagatavoti un lietoti mīkstās madaras preparāti var palīdzēt nomierināt nervu sistēmu, atbrīvot no krampjiem, samazināt arteriālo asins spiedienu. Mīkstā madara var palīdzēt arī ārstēt konjunktivītu, aizkuņģa dziedzeri un gremošanas traktu. Ieteicmas līdzeklis lietošanai gan iekšķīgi, gan ārīgi.

Nav ieteicams lietot

Kā jau visas zālītes, spēj ietekmēt organismu labvēlīgi, kā arī atstāt negatīvas sekas. Mīkstajai madarai piemīt spēcīgas urīna dzenošas īpašības, attiecīgi tā preparātus nedrīkst lietot diabētiķi. Mīksto madaru nav vēlams lietot  grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī to nelieto, lai ārstētu bērnus.

Lasīt par smaržīgo madaru ->