Šajā rakstā apskatīsim, kā izvēlēties cirvi mežam, no dabas velšu vācēju viedokļa, ne mežizstrādātāju.
Sākotnēji der izspriest, kam šis cirvis būs nepieciešams un kādu funkciju tas veiks, jo bieži vien, jaunie dabas velšu vācēji, iespaidojoties no vecākiem sugas brāļiem nopērk cirvi un tad tas vientuļi mājās guļ, kādā stūrī.
Sākumā izdomājiet, ko ar cirvi darīsiet un ja ir iespējams, pirmo sezonu izmantojiet, kādu cirvīti, kurš mājās ir pieejams vai pajautājiet, kādam draugam- to kuru neizmanto viņš. Tieši tādā veidā nonāksiet pie secinājuma, kas ir nepieciešams un ērts.
Biežākie veidi kā tiek pielietots cirvis ir bērza čagas vākšanai un apstrādei, kritušo bērzu atmizošanai, ceļu un taku iztīrīšanai no kritušajiem kokiem un to zariem, un vēl pāris saimnieciska rakstura darbiem mežā. Vienmēr ir jāatceras, ka cirvi nāksies pa mežu nēsāt arī līdzi- grozā vai mugursomā.
Ko tad vajag ņemt vērā izvēloties cirvi? Cirvim ir jābūt ērtam, vieglam un pārnēsāšanai drošam. Darba drošība, tas paliek katra paša ziņā.
Tā tad, lai cirvis būtu ērti pārnēsājams tam ir nepieciešama ”maksts” vai uzmava uz asmens, kas nodrošinās, ka nesagriezīsieties pats un nesagriezīsiet savu ekipējumu. Tam jābūt vidēji lielam un vidēja svara.
Tāds sīkums, ko iesaku es, ir izvēlēties cirvi ar plastikāta kātu un nebūt baigam “bardam” izvēloties cirvi ar koka kātu. Līdz koka kātam nonāksiet ar laiku, ko līdz iemācīsieties darboties ar cirvi un cienīt instrumentu. Pareizam koka kātam ir daudz dažādi knifi un tie ne tuvu nav tie, kuriem atbilst vairums, masā ražotie cirvji. Iespējams, nekad arī tādu nevajadzēs. Un ērti strādāsiet ar plastikāta kāta cirvi, jo tas piedos daudz vairāk neģēlību pret sevi, kā vecā tipa cirvji.
Šodienas tirgus piedāvā plašu klāstu dažādu cirvju un tiem arī nav pārlieku augsta cena. Tāpēc ir iespēja izvēlēties sev piemērotu un vides izturīgu instrumentu. Taču ieteikšu pārlieku neekonomēt un nepirkt pēc iespējas lētāku, šur tur neērtu un tā. Ja ar nazi vēl varat gūt grieztas traumas, tad ar cirvi tās būs daudz ievērojamākas.