Pirts slotiņu uzglabāšana
Pāris nelieli ieteikumi par pirts slotiņu uzglabāšanu

Pirts slota ir ir pirts galvenais aksesuārs. Un svarīgākais ir to saglabāt visu nesezonas laiku, līdz nākamajai sezonai, kad atkal būs iespējas ievākt jaunas slotiņas. Ziemas mums ir garas un ir nepieciešamas daudz slotiņas, taču kur tās uzglabāt, iedomājieties, ka tagad savā dzīves vietā ir jāuzglabā sākot no 50-100 slotiņām. Uzdevums ne tuvu nebūs no vieglākajiem!

Kur glabāt pirts slotas?

Pirtsslotas, tāpat, kā senatnē uzglabā vēl aiz vien bēniņos, šķūņos un pat siena kaudzēs. Pašreizējā dzīve ir piešķīrusi vēl pāris vietas, kur uzglabāt pirts slotiņas- pagrabi, garāžas, verandas, kartona kastes, antresoli un nereti pat saldētavas. Tomēr atrast ideālu uzglabāšanas vietu nav nemaz tik vienkārši, jo žāvētas pirts slotiņas ir visnotaļ prasīgas un kaprīzas.

Pirmais un galvenais uzdevums ir saglabāt slotiņai lapotni. To saglabāt nav nemaz tik vienkārši- tā lūzt, drūp un tai birst lapas.

Nepieciešams ievērot sekojošus noteikumus:

  1. Uzglabāšanas vietai dabīga ventilācija;
  2. Tumsa;
  3. Vēsums;
  4. Dabīgs gaisa mitrums.

Jāsaprot, ka pārlieku liels mitrums ir drauds slotiņas saglabāšanai- tas uzbriedīs, sapelēs un beigās pilnībā sapūs. Tāpat arī tieši saules stari pirts slotiņu izkaltēs, lapas paliks dzeltenas, zaudējot gan aromātu, gan visas vērtīgās vielas.

Mājas bēniņi ir ideāla pirts slotiņu glabāšanas vieta, ar nosacījumu, ka jumts ir ar zemu siltuma vadītspēju- saule uzkarsēs jumta pārsegumu un zem tā būs vienkārši pekle, kas izkaltēs pirts slotiņas paātrināti, būtībā tās nobeidzot.

Nereti, sanāk ka vienīgā brīvā vieta, kur uzglabāt pirts slotiņas ir garāža vai šķūnis, taču šajos gadījumos ir jāievēro pāris drošības noteikumi- nav vēlama ķimikāliju klātbūtne, dažādas skābes un citas gaistošas vielas. Pirts slotiņas sevī visas šīs smaržas uzsūks un atdos atpakaļ pērtuvē.

Pirts slotiņas jāuzglabā vietā, kur tās netraucēs nodarboties ar saviem mājas darbiem, jo lieka to kustināšana tikai tās sabojās un līdz to pielietošanai pērtuvē, būs vien palikusi parasta zaru slota.

Kur un kā uzglabāt bērza un ozola pirts slotiņas ziemas laikā?

Tradicionāli pirts slotiņas glabā sasietas pa pāriem pakārtā veidā. Šī metode ir pazīstama jau no aizvēstures. Protams, pirts slotiņu zudumi būs vienmēr- tās stāvot mainīs savu formu- izlieksies zari un iespējamas arī citas dabīgas parādības. Lai mazinātu vides ietekmi, nereti katru pirts slotiņu var ietīt papīrā un pakārt atsevišķi, 15cm attālumā vienu no otras. Uzglabāt var šķūnī, bēniņos, verandā.

Ja pašam ir sava pirts, tad pirts slotiņas var glabāt pirts priekštelpā- ne mazgāšanās telpā un ne pērtuvē. Tas sniegs patīkamu aromātu visā pirtī.

Ir variants arī uzglabāt atsevišķus zarus uz sietiem un siet slotiņas tieši pirms došanās uz pirti. Protams, lai uzglabātu šos zarus nepieciešama ir tumša vieta- bēniņos.

Kā uzglabāt skujkoku pirts slotiņas?

Skujkoku slotiņas nevar uzglabāt ilglaicīgi. Skujas tai nobirs jeb kādas glabāšanas rezultātā- arī sasaldēšana nesaglabās tai skujas.

Sentēvu vienīgā metode, kā uzglabāt šādas pirts slotiņas ir ierakt tās kupenā, taču ar nosacījumu, kas sniegs ir irdens un elpojoš- nekusis un bez ledus virskārtas.

Lielākais ieguvums šādai pirts slotiņai ir tas, ka to var sagatavot gan ziemu, gan vasaru- vasarā tā būs daudz maigāka, ziemā cietāka. Māju tuvumā var izveidot arī nelielu priežu, egļu vai kadiķu audzi, kas sniegs iespēju vienmēr iegūt svaigu slotiņu. Kāds neliels noslēpums- sentēvu metode, saistībā ar kadiķu stādīšanu. Ja, esat nolēmuši pārstādīt kadiķi svarīgi ir ievērot debespuses, kā tas audzis iepriekšējā vietā, nomarķējot pašu koku ar lentītēm, kurā pusē ziemeļi un tieši tādā pašā virzienā to stādīt- tādā veidā panāksiet, ka kadiķis pēc pārstādīšanas arī izdzīvos.

Kur pirts slotiņas uzglabāt dzīvoklī?

Ja nav atsevišķas telpas kur uzglabāt pirts slotiņas un pieejams ir tikai dzīvoklis, tad šim nolūkam lieti noderēs kartona kastes. Protams, dzīvoklī vairāk par 30 slotiņām uzglabāt būs sarežģīti, bet redzēti ir dažādi entuziasti.

Kartona kastu sānos izveido nelielus caurumus, ventilācijas nodrošināšanai. Kārtīgi izžāvētas pirts slotiņas liek vienu blakus otrai, starp slotiņu slāņiem klāj avīzi. Kastes jāuzglabā sausumā, taču tās nedrīkst turēt pārlieku lielā karstumā vai mitrumā, jo tas pirts slotiņas iznīcinās.

Pirts slotas, ir redzēts, ka glabā lielajās tirgus somās (kādreiz populāri bija ar tām vadāt produkciju pāri robežai, plastmasas šķiedras somas).

Šodien ir ļoti populāri pirts slotas arī saldēt, tādā veidā iegūstot svaigas slotiņas ik reiz, kad vajaga. Protams, mājas apstākļos lielu daudzumu sasaldēt neizdosies, bet eksperimenta vārdā es pāris iesaku paprovēt sasaldēt. Šī metode ir nākusi no Somijas, un ir vairāk derīga komerciāliem nolūkiem.

Ko darīt ar pirts slotiņu pēc tās izmantošanas?

Nereti ekonomijas nolūkos, cilvēki vēlas izmantot pirts slotiņu arī atkārtoti. Būtība tas ir iespējams, tikai jāpārliecinās vai slotiņa nav zaudējusi savas pamata lapas. Tamdēļ, nepieciešams, pēc pēršanās pirts slotiņu noskalot ar siltu ūdeni, nokratīt un pakarināt pirts priekštelpā, lai tā žūst.

Šī slotiņa nav paredzēta vairs ilgai uzglabāšanai, maksimums līdz nākamai pirtij (mēnesi). Daudzi pirtnieki otrreiz slotiņu neizmanto, jo tai būtībā vairs jau nav dziednieciskās īpašības.

Trīs nelieli ieteikumi, pirts slotiņas glabāšanai

  1. Svaigas pirts slotiņas nedrīkst likt uz glabāšanu, tās no sākuma ir jāizžāvē. Mitrās pirts slotās var iemesties parazītisks kukainītis, kurš slotiņu saēdīs.
  2. Pirts slotiņas nedrīkst uzglabāt pārlieku lielā karstumā- tās pārkaltīs.
  3. Neglabājiet žāvētas slotiņas skursteņa vai krāšņu tuvumā- tās var būt ugunsgrēka iemesls, kā arī izvairieties no lieku smaržu klātesamības- virtuves, garāžas, šķūnī (kurās glabājās ķīmija).

Kā jau saka, pats no sevis nekas nenotiek, tāpēc rūpīgi sagatavosim pirts slotiņas un radīsim iespēju sliktos laika apstākļos sevi palutināt ar labi izsildītu pirti.