![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
- Angliski: Clover
- Vāciski: Klee
- Zviedru: klöver
- Igauņu: ristik
- Lietuviešu: dobilas
- Krievu: клевер
Daudzgadīgs augs, ar stāviem nedaudz noliektiem stublājiem ar violeti sarkaniem ziediem, kuri savākti bumbveidīga ziedkopā. Augs sasniedz 20-60cm augstumu. Zied no maija līdz septembra vidum- beigām. Labs medus un lopbarības augs. Uzlabo augsnes sastāvu, bagātinot to ar slāpekļa savienojumiem. Plaši tiek pielietots medicīnā, tiešāk dermatoloģijā.
Ārstnieciskām vajadzībām izmanto ziedus un augšējās lapas. Ievāc ziedēšanas laikā. Ziedus ar lapām žāvē uz sietiem, vai žāvētājos 35-40C temperatūrā, jāuzmana, lai drogas neizkalstu par daudz, tādā veidā tās zaudē savu vērtību. Ziedus uzglabā slēgtos traukos līdz 2 gadiem, lapas līdz 1 gadam. Ļoti retos gadījumos, ievāc arī āboliņa saknes.
Biežākie āboliņi, kuri tiek izmantoti ārstniecībā ir pļavas āboliņš (T.pratense), kā alternatīva tiek lietots arī Zirgu āboliņš (T.Medium), citi āboliņi ārstniecībā nav pieminēti, nav iekļauti nevienā ārstniecības augu reģistrā, nav mūsdienu zinātnisku pētījumu, kas norādītu uz ārstniecisku iedarbību. Daži no tiem pat potenciāli satur cianogēnus glikozīdus (īpaši dzeltenziedu, bet arī citas sugas), kas padara tos nelietojamus iekšķīgi bez attīrīšanas vai precīzas dozēšanas.
Trifolium pratense (pļavas āboliņš) – sastāvs:
- Izoflavoni: formononetīns, biochanīns A, daidzeīns, genisteīns
- Flavonoīdi: kvercetīns, kempferols, apigenīns, luteolīns
- Kumārīni
- Tanīni
- Saponīni
- Vitamīni: provitamīns A, C
- Minerālvielas: kalcijs, magnijs, kālijs, dzelzs, cinks
Trifolium medium (zirgu āboliņš) – sastāvs:
-
Iespējami izoflavoni: formononetīns, biochanīns A (mazos daudzumos vai nav)
-
Flavonoīdi: apigenīns, kempferols (ierobežoti dati)
-
Tanīni
-
Saponīni
-
Minerālvielas (nepietiekami pētīts)
Ārstnieciskā nozīme
Pļavas āboliņš (Trifolium pratense) ir viens no visplašāk pētītajiem ārstniecības augiem, kura ārstnieciskās īpašības mūsdienu zinātnē guvušas ievērojamu atzinību. Īpaši uzmanība pievērsta tā bagātajam fitoestrogēnu saturam, kas ir augu izcelsmes savienojumi ar estrogēnam līdzīgu iedarbību. Šie izoflavoni, piemēram, formononetīns, biochanīns A, daidzeīns un genisteīns, tiek pētīti kā iespējamie līdzekļi menopauzes simptomu mazināšanai, tostarp karstuma viļņu, svīšanas un emocionālo svārstību samazināšanai. Pētījumi liecina, ka pļavas āboliņa izoflavoni var palīdzēt nodrošināt hormonālo līdzsvaru sievietēm pēc menopauzes periodā, piedāvājot dabisku alternatīvu hormonterapijai ar mazāku blakņu risku.
Turklāt, pļavas āboliņš satur arī flavonoīdus un antioksidantus, kas veicina sirds un asinsvadu veselību, samazinot oksidatīvo stresu un palīdzot uzturēt asinsvadu elastību. Tas ir īpaši svarīgi aterosklerozes profilaksē un asinsrites uzlabošanā. Augā esošie kumarīni un tanīni var ietekmēt asins recēšanas procesus, tādēļ pļavas āboliņš ir pētīts arī kā asins šķidrinātājs, lai gan šajā jomā nepieciešami vēl plašāki klīniskie pētījumi.
Mūsdienu, pētījumi apliecina arī pļavas āboliņa pretiekaisuma īpašības, kas saistītas ar flavonoīdiem un saponīniem. Šīs īpašības padara to noderīgu dažādu iekaisuma procesu mazināšanā, tostarp ādas iekaisumu un elpceļu slimību ārstēšanā. Pļavas āboliņa ekstrakti tiek izmantoti arī, lai atvieglotu bronhīta simptomus, samazinātu klepu un veicinātu gļotu izdalīšanos, taču šiem lietojumiem nepieciešami precīzāki pētījumi, lai noteiktu efektīvākās devas un drošības profilus.
Lai gan pļavas āboliņš tiek pētīts arī kā iespējams līdzeklis osteoporozes profilaksei, pateicoties tā fitoestrogēnu ietekmei uz kaulu metabolismu, šīs indikācijas vēl ir attīstības stadijā, un nav pietiekamu klīnisku datu, lai rekomendētu to kā primāro terapiju. Tāpat daži pētnieki aplūko pļavas āboliņa potenciālu kā papildus līdzekli pret dažām hormonālām un vielmaiņas slimībām, taču mūsdienu medicīnā tā pielietojums ir, galvenokārt, atbalstošs un profilaktisks.
Tautas medicīnā pļavas āboliņš jau kopš seniem laikiem ir plaši lietots. Tradicionāli to izmanto sāpīgu menstruāciju mazināšanai, kā arī asiņošanas apturēšanai, izmantojot svaigas lapiņas aplikācijām vai uzlējumus ārējai lietošanai. Vannas ar āboliņa uzlējumu ir ieteiktas ādas slimību, piemēram, psoriāzes un dermatītu, mazināšanai, kā arī bērnu rahīta profilaksei. Dažās tautas medicīnas praksēs pļavas āboliņa saknes izmanto olnīcu iekaisuma ārstēšanā un kā līdzekli pret audzējiem, bet šie lietojumi nav pamatoti ar mūsdienu zinātniskiem datiem. Arī elpceļu slimību gadījumā tautas medicīnā izmanto āboliņa tējas un uzlējumus, lai atvieglotu bronhīta un astmas simptomus.
Kopumā mūsdienu pētījumi apstiprina daļu no tautas pieredzē novērotajām pļavas āboliņa īpašībām, tomēr ir svarīgi izvērtēt lietošanu individuāli un konsultēties ar speciālistiem, jo īpaši ņemot vērā tā fitoestrogēnu saturu un iespējamās kontrindikācijas. Pļavas āboliņš ir vērtīgs augs gan fitoterapijā, gan kā tautas medicīnas līdzeklis, kas var kalpot kā dabisks atbalsts veselībai, ja to lieto apzināti un atbildīgi.