Naktsvijole smaržīgā
Platanthera bifolia L.

Smaržīgā naktsvijole

  

  • Angliski: lesser Butterfly-orchid
  • Vāciski: Weiße Waldhyazinthe
  • Zviedru: nattviol
  • Igauņu: kahelehine käokeel
  • Lietuviešu: dvilapė blandis
  • Krievu: любка двулистная

Smaržīgā naktsvijole ir daudzgadīgs augs, augumā 25-50cm (retāk līdz 60cm), ar bumbierveidīgu gumu. Piesaknes lapas 2. Lapas platas, izstiepti- plformas ar trulu galotni. Stublājs stāvs, bez lapām, galā skraja vārpas ziedkopā. Ziedi zigomorfi, dzeltenīgi balti. Pieziedlapas īsas. Piesis tievs un garš. Lūpa vesela, mēlveida, putekšnīcas paralēlas, saskaras, to saitīte šaura. Auglis- kārbiņa. Sēklu daudz, maziņas. Augs vairojas ar sēklām, kuras izplata vējš. Augs zied 6-7 dzīves gadā, vasaras sākumā, jūnijs- jūlijs. Apputeksnēšanos nodrošina naktstaurtiņi, kuras reaģē uz auga spēcīgo smaržu. Sēklas nobriest jūlijā- augustā.

Ārstnieciskām vajadzībām izmanto savvaļā augošu augu gumus. Gumus rok ziedēšanas beigās vai pēc auga noziedēšanas. Izvēlas tikai jaunos, sulīgos gumus, tos attīra no augsnes, noskalo tekošā ūdenī. Gumus ieliek verdošā ūdenī uz 2-3 minūtēm, tad žāvē labi vēdināmā un apēnotā vietā vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 50C temperatūru. Sausi gumi ir ļoti cieti, ragveidīgi. Drogu uzglabā papīra maisos, sausā vietā.

Smaržīgās naktsvijoles ķīmiskais sastāvs ir pētīts nepietiekami. Auga gumos ir daudz gļotvielu <50% (tai skaitā manāns), cietvielas ~27%, cukurs, olbaltumvielas, minerālie sāļi, ēteriskās eļļas, neliels daudzums skābeņskābes kalcija un citas vērtīgas vielas.

Ārstnieciskā nozīme

Smaržīgās naktsvijoles preparātiem piemīt pārklājošas, stiprinošas, antitoksiskas, tonizējošas, pretiekaisuma, mīkstinošas īpašības. Ir novērotas arī antiseptiskas, hipotensīvas un urīna dzenošas īpašības, augs veicina asinsspiediena pazemināšanos. Ārstnieciskās īpašības, galvenokārt, nodrošina augā esošās gļotvielas, kuras aizsargā gremošanas trakta gļotādas, neļaujot tās kairināt un uzsūkties tajās toksīniem. Auga gumiem ir spēja pastiprināt dzimuma aktivitāti, kas ir svarīgi impotences ārstēšanai.

Smaržīgā naktsvijole ir labi zināms augs tautas medicīnā jau kopš senatnes. Tautas zintnieki pamatā izmanto auga gumus, no tiem gatavojot visdažādākos preparātus (pulverus, gļotainus novārījumus un ziedes). Preparātus plaši izmanto dažādu veselības problēmu ārstēšanā. Kā organismu stiprinošu, gļotādu pārklājošu, pretiekaisuma, tonizējošu līdzekli.

Auga gumu novārījumu izmanto gremošanas trakta, drudža, sieviešu līnijas slimību, sastrutojumu, saindēšanās ar indēm, caureju, urīnpūšļa iekaisumu, nervu izsīkuma, krampju un paralīzes ārstēšanai. Turklāt, gumu novārījumus izmanto, lai pastiprinātu dzimumdziedzeru darbību, novērstu dzimuma nespēku.

Guma pulveri izmanto, lai novērstu dažādu cēloņu radītu caureju, tai skaitā dizentēriju, zarnu kataru, cistītu, vecuma nespēku, ilgstošu asiņošanu un tās raisītu anēmiju. Svaigus gumus, sagrieztus šķēlītēs liek uz sāpošiem zobiem.

Pulvera novārījumu lieto, lai ārstētu augšējo elpceļu un mutes dobuma slimības. No auga gumiem gatavo arī dzērienu, kuru jauc ar medu un to lieto klepus ārstēšanai.

Tautas medicīnā sasmalcinātus un tvaicētus gumus jauc ar medu vai cūku taukiem un izmanto, kā ziedi, lai ārstētu karbunkulus, panarīciju un sastrutojumus. Šo ziedi izmanto arī, lai uzlabotu matu augšanu.

Tautas zintnieki iesaka lietot smaržīgās naktsvijoles gumus cilvēkiem gados, spēku uzturēšanai, pēc smagām slimībām, ilglaicīgām asiņošanām un distrofijas gadījumā, lai atjaunotu spēkus.

Pulveri no veciem, mātes auga gumiem izmanto, kā kontracepcijas līdzekli, taču der zināt, ka ilglaicīgi lietojot šādu līdzekli, sievietes var kļūt arī neauglīgas.

Smaržīgās naktsvijoles gumus izmanto arī leikēmijas ārstēšanai. Šādām vajadzībām augu jauc ar tīruma kosu un plankumaino dzegužpirkstīti vienādās daļās.

Nav ieteicams lietot

Smaržīgās naktsvijoles gumus nerekomendē lietot hipertonijas un hroniska bezmiega gadījumā. Kā arī ja ir uz alerģiskām reakcijām balstītas saslimšanas vai šī auga individuāla nepanesamība.

Lasīt par tīruma nauduli ->