Bišu birums
Bojā gājušo bišu produkts

Bišu birums, kā ārstniecības līdzeklis ir zināms, jau kopš seniem laikiem. Senatnē bišu birumu, galvenokārt, izmantoja organisma atindēšanai. Šodienā arī farmakoloģiskā rūpniecība izmanto šo produktu dažādu veselības kopjošu līdzekļu gatavošanai.

Nav dabā vērtīgāka kukainīša cilvēka dzīvei par bitīti. Medus, ziedputekšņi, bišu peru pieniņš, propoliss, vasks- viss, ko bites saražo ir produkts ar unikālām īpašībām, ko var izmantot visdažādākajos veidos. Pat pēc bites dzīves, tā vēl aiz vien spēj sniegt labumu. Bites mūžs nav ilgs, vasaras periodā tās dzīvo 35-55 dienas, ziemā ap 9 mēnešiem. Tāpēc, pat labi rūpējoties par bitēm, pavasarī no stropa ir iespējams izvākt līdz pat 0,5kg mirušo bišu. Tas arī ir bišu birums.

Ar laiku cilvēki iedomājās bišu birumu izmantot ārstnieciskam nolūkam. Ir zināms, ka bišu birumam ir šāds sastāvs: hitīns, melanīns, apitoksīns, glikozamīns, etiķskābe, heparīns, histamīns, mikroelementi, vitamīni.

Hitīns- tie ir bišu apvalki. Bišu birumā hitīns ir 12%. No tā gatavo speciālu kompleksu, ar kura palīdzību regulē vielmaiņu. Melanīns, savukārt, iedarbojas baktericīdi un aizsargā ādu no UV starojuma.

Apitoksīns- ir bišu inde. Tā satur 57-76% peptīdus, 13-17% olbaltumvielas, feromonu, lipīdus, cukuru un aminoskābes. Bišu birumā, bišu inde iedarbojas ievērojami maigāk, kā bites dzēluma mirklī. Apitoksīns ir izturīgs pret temperatūras iedarbību (<115C) un sasaldēšanu. Daļēji bišu inde sabrūk kuņģa sulas ietekmē, atlikusī daļa nonāk zarnu traktā un tajā iesūcas un nonāk asinīs.

Heparīns- ir viela, kura ietilpst bišu apvalkā. Tas mazina asins recēšanu.

Ārstnieciskā nozīme

Bišu birumu lieto iekšķīgi un ārīgi, lai ārstētu visdažādākās saslimšanas. Uz tā bāzes gatavo novārījumus, pulverus, nostādinājumus, ziedes un ekstraktus. Saistīti ar to, kā bišu birums tiek pagatavots, tam piemīt visdažādākās īpašības: atsāpinošas, pretiekaisuma, baktericīdas, imunomodulējošas, antitoksiskas, pretaudzēju, spazmolītiskas, adaptogēnas, antitrombiskas, pretsklerotiskas, prekrampju un citas.

Pirms, lietot bišu birumu, to ir nepieciešams attīrīt no gružiem un izžāvēt krāsnī pie 50C. Pareizi sagatavotam bišu birumam nav smaržas, mitruma un pelējuma. Tālāk to var vārīt, cept, nostādināt spirtā un ūdenī, gatavot pulveri vai saldēt.

Svarīgi ievērot, ka bišu birumu nedrīkst žāvēt istabas temperatūrā vai saulē, jo temperatūra ir nepietiekama kvalitatīvai žūšanai un veidosies pelējums.

Izvilkums

 • Ārīgai lietošanai, ņem vienu ēdamkaroti bišu biruma un aplej ar verdošu ūdeni. Pēc 15 minūtēm, biezumus atdala. Iegūto izvilkumu izmanto, galvenokārt, kompresēm.
 • Iekšķīgai lietošanai, ņem 2 ēdamkarotes bišu biruma pulveri un aplej ar 0,5L verdoša ūdens- nostādina termosā. Nostādina 1h, atdala biezumus, atdzesē un uzglabā ledusskapī.

Ārīgi lietojami līdzekļi

 • 1 ēdamkaroti bišu biruma pulveri samaisa ar 200ml labas un uzsildītas augu eļļas. Uzglabā vēsumā, pirms lietošanas uzsilda ūdens peldē.
 • 1 ēdamkaroti bišu biruma pulveri samaisa ar 100gr. vazelīna un nostādina 2 diennaktis. Uzglabā ledusskapī līdz 2 gadiem. Izmanto uzsildītu.

Profilaktiska lietošana

Bišu biruma līdzekļus lieto arī profilaktiski, organisma spēcināšanai. Galvenais darbības virziens ir imunitātes stiprināšana, kā rezultātā organisms spēj pats tikt galā ar dažādām saslimšanām. Bišu birums palīdz organismu attīrīt no dažādiem toksiskiem savienojumiem.

Bišu biruma produktus ir lietderīgi lietot, lai aizsargātu aknas un mazinātu holesterīna līmeni. Turklāt, bišu biruma produkti labvēlīgi ietekmē gremošanas, urīna izvades, sirds asinsvadu sistēmu un arteriālo spiedienu.

Nav ieteicams lietot

Bišu biruma produktiem nav daudz blakņu, taču der ņemt vērā, ka šis produkts sevī satur daudz bioloģiski aktīvu vielu, kuras var radīt problēmas sekojošā gadījumā:

 • Individuāla bišu produktu un bišu biruma sastāvdaļu nepanesamība;
 • Vecums līdz 3 gadiem. Bišu produkti nav vēlami agrīnā vecumā.
 • Grūtniecības un laktācijas periodā.
 • Paaugstinātas ķermeņa temperatūras gadījumā- virs 38,5C.
 • Plaušu, sirds, nieru un aknu mazspējas gadījumā.
 • Jeb kādu hronisku slimību saasinājumu gadījumā;
 • Nervu sistēmu slimību gadījumā;
 • Sirds slimību gadījumā.

Bišu biruma uzglabāšana

Bišu birumam ir jābūt labi izžāvētam. To uzglabā sausā un labi vēdināmā vietā- kārbās vai papīra maisos. Ziedes uzglabā vēsā vietā līdz 6 mēnešiem. Nostādinājumus glabā ledusskapī līdz 2 nedēļām. Spirta izvilkumus uzglabā līdz 2 gadiem tumšā vietā.