Nātrijs (Na)
Minerālvielas nātrija apraksts

Nātrijs ir sārmains ārpusšūnu katjons. Kopā ar kāliju un hloru- viens no trīs nutrientiem, kurš cilvēkam ir nepieciešams lielos daudzumos. Nātrijs cilvēka organismā ir 70-110gr. 1/3 atrodas kaulos, 2/3- šķīdumos, muskuļu un nervu audos.

Nātrija patēriņš pieaug:

  • Spēcīgas sviedru izdales gadījumā (līdz pat divām reizēm);
  • Lietojot urīna dzenošus preparātus;
  • Spēcīgu vemšanu un caureju gadījumā;
  • Plašu apdegumu gadījumā;
  • Adisona slimības gadījumā (virsnieru dziedzeru mazspēja).

Veselā organismā nātrijs ar urīnu tiek izvadīts tieši tik pat daudz cik uzņemts.

Nātrija vērtīgās īpašības

Nātrijs kopīgi ar hloru un kāliju regulē ūdens- sāļu vielmaiņu, uztur līdzsvaru šūnu un ārpusšūnu šķīdumā, nodrošina vienmērīgu osmotiskā spiediena līmeni, piedalās skābju neitralizācijā.

Nātrijs regulē asinsspiedienu un muskuļu saraušanos mehānismu, uztur atbilstošu sirds ritmu, piešķir izturību audiem.

Nātrijs ir svarīgs gremošanas un izvades orgānu sistēmai, tas notur līdzsvaru vielu iekļuvei šūnās un izkļuvei no šūnām.

Fizioloģiskajos procesos nātrijs nostrādā, kā kālija antagonists, tāpēc lai nodrošinātu labu veselību nātrija un kālija attiecībai būtu jābūt 1:2. Nātrija pārsātinātību var arī neitralizēt, uzņemot organismā papildus kāliju.

Pārlieku liels nātrija patēriņš uzturā veicina kālija, magnija un kalcija izvadi no organisma.

Nātrija īpatnības

Nātrija pārsātinājums

Nātrija joni sasaistās ar ūdeni, tāpēc pārlieku liels nātrija daudzums organismā veicina ūdens uzkrāšanos. Kā rezultātā palielinās asinsspiediens, kas palielina infarkta un insulta risku.

Kālija deficīta laikā, nātrijs no ārpusšūnu šķīduma viegli nonāk šūnās, ienesot šūnā arī lieku šķīduma daudzumu, no kā šūnas pietūkst vai pat pārsprāgst, veidojot rētaudus. Šķīdums uzkrājas muskuļu audos un saistaudos, veidojas tūska. Liels vārāmās sāls patēriņš uzturā, veido tūsku, hipertoniju, nieru slimības.

Hipernātriēmija rodas, neskaitot liela daudzuma vārāmās sāls, sālījumu vai rūpnieciski sagatavotu produktu lietošanas, nieru slimību, ārstējoties ar kortikosteroīdiem. Stresa situācijās, virsnieru dziedzeri ražo, lielos daudzumos hormonu aldosteronu, kurš veicina nātrija aizturi organismā.

Nātrija daudzumu uzturam nosaka, produktu gatavošanas laikā pievienotais vārāmās sāls daudzums.

Nātrija nepietiekamība

Nātrija nepietiekamība ir novērojami ārkārtīgi reti, taču gadījumos, kad organisms ir pakļauts lielai slodzei un sviedru izdalei, nātrija līmenis var nokristies kritiski zemu, kas sākas ar ģīboni, tālāk jau tieši apdraud dzīvību. Pie nātrija nepietiekamības var arī novest bezsāls diēta, vemšana, caureja un asiņošana.