K vitamīns
2-metil-1,4- naftohinona apraksts

Mēdz saukt arī, kā 2-metil-1,4- naftohinons.

K vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kurš ir nepieciešams dažādu proteīnu funkcionalitātei, tas piedalās asins recēšanas procesā. Šis vitamīns palīdz organismam saglabāt kaulu un asinsvadu veselību.

Fiziskās un ķīmiskās īpašības

Ar vitamīnu K apzīmē veselu grupu pēc struktūras līdzīgu ķīmisku savienojumu: 2- metil-1,4- naftohinons.

Šis taukos šķīstošais vitamīns ir sastopams dažādos pārtikas produktos, mūsdienās, arī farmakoloģiskos izstrādājumos. Šajos savienojumos ir filohinons (vitamīns K1) un sērija menahinonu ( vitamīns K2). Filohinons, galvenokārt, sastopams zaļos lapu dārzeņos un ir galvenā, diētiskā K vitamīna forma. Menahinoni, kuru izcelsme, galvenokārt, ir bakteriāla, ir sastopami, nelielos daudzumos dzīvnieku izcelsmes  un fermentētos produktos.

Praktiski visi menahinoni, īpaši ar garo ķīmisko saiti, reducējas ar baktērijām cilvēka zarnu traktā.

Tāpat, kā citi taukos šķīstošie vitamīni, vitamīns K šķīst eļļā un taukos, no organisma ar šķidrumiem izvadās tikai daļēji un daļēji uzkrājas cilvēka tauku audos. K vitamīns nešķīst ūdenī un daļēji šķīst metanolā. Mazāk stabils pret skābēm, skābekļa ietekmi un mitrumu. Jūtīgs pret saules gaismu. Vārīšanās temperatūra 142.5C. Nav raksturīgas smaržas, gaiši dzeltenā krāsā, biežāk kā eļļaina substance, bet mēdz būt arī kristālu veidā.

K vitamīna vērtīgās īpašības

Organismam K vitamīns ir nepieciešams, lai izstrādātu protrombīnu- olbaltumvielas un asins recēšanas faktoru, kurš ir arī svarīgs kaulu metabolismam. Vitamīns K1 uzturā nonāk ar augu palīdzību. Mazāk avotu ir K2 vitamīnam, kurš sastopams dažu dzīvnieku audos un fermentētos produktos.

Metabolisms organismā

K vitamīns funkcionē kā koenzīms, K vitamīna atkarīgajai karboksilāzei, fermentu, olbaltumvielu sintēzei, kuri piedalās asins reces procesos un kaulu metabolismā un citos fizioloģiskos procesos. Protrombīns (reces faktors II) ir k vitamīna atkarīga olbaltumviela plazmā, kurš tiešā Veidā piedalās asins reces procesos.

Līdzīgi, kā ar diētiskajiem lipīdiem un citiem taukos šķīstošajiem vitamīniem, K vitamīns nonāk micēllā caur žulti un aizkuņģa fermentiem un tālāk tiek absorbēti tievajā zarnā ar enterocītu palīdzību. Tur K vitamīns sasaistās ar sarežģītām olbaltumvielām, sekrētējas limfātiskajos kapilāros, transportējas uz aknām.

Vitamīns K ir atrodams aknās un citos organisma audos, ieskaitot smadzenes, sirds, aizkuņģa dziedzeris un kauli. Organismā K vitamīns pāriet uz lipoproteīniem. Ja salīdzina ar citiem taukos šķīstošajiem vitamīniem, tad K vitamīns asinīs ir pavisam nelielās koncentrācijas.

Vitamīns K ātri metabolizējas un tiek izvadīts no organisma. Pamatojoties uz filohinonu mērījumiem, organisms saglabā apmēram 30-40% perorāli fizioloģiskās devas, jo 20% izdalās ar urīnu un 40-50% ar fekālijām caur žulti. Šis ātrais K vitamīna metabolisms arī pamato, tā niecīgo saturu audos, salīdzinājumā ar citiem taukos šķīstošajiem vitamīniem.

Par K vitamīna absorbciju un transportēšanu zināms ir maz.

Vitamīna K vērtīgās īpašības

K vitamīns palīdz saglabāt kaulu veselību: ir pētījumi, kas norāda uz K vitamīna nepietiekamību un tā rezultātā attīstās osteoporoze. Pētījumi uzrāda arī to ka K vitamīns attīsta stingru kaulu sistēmu, palielina to blīvumu, mazina risku gūt lūzumus.

Palīdz uzturēt kognitīvo veselību: gados vecākiem cilvēkiem, K vitamīnu koncentrācija organismā uzlabo epizodisko atmiņu.

Sirds darbības uzlabošana: K vitamīns palīdz mazināt asinsspiedienu, mazinot artēriju mineralizāciju. Tas atvieglo sirdij pārvietot asinis pa asinsvadiem. Asinsvadu mineralizācija parasti notiek gados vecākiem cilvēkiem un šis faktors ir biežs cēlonis sirds slimībām. Pietiekams K vitamīna saturs organismā, mazina arī insulta risku.

Mijiedarbība ar citiem elementiem

K vitamīns aktīvi mijiedarbojas ar vitamīnu D. Sasniedzot K vitamīna optimālās devas organismā, tas mazinās D vitamīna blaknes, ja ar to pārdozēt. Abu šo vitamīnu līdzsvars un pietiekamība organismā, mazina risku lauzt gūžas kaulu, kas ir samērā aktuāli gados vecākiem cilvēkiem.

Turklāt D un K vitamīnu mijiedarbība uzlabo insulīna līmeni, asinsspiedienu un mazina risku saslimt ar aterosklerozi. Kopā ar D vitamīnu, dalību ņem arī kalcijs.

A vitamīna toksiskums pasliktina K2 vitamīna sintēzi ar zarnu baktērijām aknās. E vitamīns lielās devās arī ietekmē K vitamīna aktivitāti un mazina tā absorbciju.

K vitamīns kosmetoloģijā

Tradicionāli vitamīns K ir viens no pamata vitamīniem, kopā ar A, C un E vitamīniem. K vitamīnu bieži izmanto, 5% koncentrācijā, lai ārstētu strijas, rētaudus, kuperozi u.t.t., pateicoties tam, ka tas uzlabo asinsvadu stāvokli un aptur asins izplūdumus.

Valda uzskats, ka K vitamīns var palīdzēt cīņā ar tumšajiem riņķiem zem acīm un nebeidzamajā cīņā pret novecošanu. Cilvēkiem, kuriem ir veselības problēmas un organisms neabsorbē K vitamīnu pietiekamā daudzumā, priekšlaicīgi parādās vecuma grumbas uz seju.

K vitamīns pateicoties tam, ka neļauj izveidoties, asinsvadu kalcifikācijai spēj palīdzēt varikozo vēnu gadījumā un kas svarīgāk, tas neļauj šai problēmai rasties. K vitamīns aktivizē speciālu olbaltumvielu, kurš tad arī šo procesu nodrošina (neļauj kalcificēties asinsvadiem).

Rūpnieciskajā kosmētikā pielieto tikai vienu K vitamīna formu- fitonadionu. Tas ir asins reces faktors, stabilizē asinsvadu un kapilāru stāvokli. K vitamīns tiek pielietots ari reabilitācijas periodā pēc plastiskajām operācijām, lāzera procedūrām, pīlinga.

K vitamīna īpatnības

K vitamīns ir izturīgāks par vairums vitamīniem pret apstrādi. Nosacītos daudzumos K vitamīnu var atrast eļļās, kuras ir izturīgas pret temperatūras ietekmi un mitrumu apstrādes laikā. Mazāk stabils tas ir, ja uz to iedarbojas ar skābi, sārmiem, gaismu un oksidētājiem. Sasaldēšana var veicināt K vitamīna samazinājumu produktā. Nereti K vitamīns tiek pievienots pārtikā, kā konservants, lai varētu regulēt fermentācijas procesus.

K vitamīna nepietiekamība

Mūsdienās, pieaugušu cilvēku vidū K vitamīna deficīts ir ārkārtīgi rets, jo tas ir pieejams vairums produktu. K vitamīna deficītam ir pakļauti biežāk cilvēki, kuri lieto antikoagulantus, cilvēki ar nopietniem aknu bojājumiem, kas nenodrošina pietiekamu tauku absorbciju, kā arī jaundzimušie.

K vitamīna deficīts rada, asins reces traucējumus. Pie K vitamīna deficīta izpausmēm novērojami:

  • Viegla asiņošana;
  • Asiņošana no deguna;
  • Smaganu asiņošana;
  • Asins urīnā un fekālijās;
  • Spēcīga menstruālā asiņošana;
  • Spēcīgas iekšējās asiņošanas jaundzimušajiem.

Pieaugušiem cilvēkiem zināmu risku nav, lietojot K vitamīnu lielās devās. Taču K vitamīns mijiedarbojas ar antikoagulantiem, tādiem kā varfarīns, fenprokumons, acenokumarols un tioklomarols. Šie preparāti darbojas tieši pretēji K vitamīnam, saprotams, ka nekas labs no tā nevar sanākt. Līdzīgs efekts var rasties, lietojot preparātus, kuri paredzēti tievēšanai- attiecīgi, tie kuri samazina, tauku absorbciju.