Vilknadze eiropas
Lycopus Europaeus L.

Vilknadze Eiropas

   

  • angliski: Gipsywort
  • vāciski: Ufer-Wolfstrapp
  • zviedru: strandklo
  • igauņu: harilik parkhein
  • lietuviešu: paprastoji vilkakojė
  • krievu: зюзник европейский

Eiropas vilknadze ir daudzgadīgs augs, kurš izaug līdz metram, ar spēcīgu četršķautņu stublāju, līdzīgs lielajai nātrei. Lapas veselas, izstiepti lancetveidīgas, garumā no 3-8cm, gar malu zobainas. Ziedi maziņi, balti, ar sarkaniem ieslēgumiem, veido gredzenu ap lapu pamatni. Eiropas vilknadze zied trīs mēnešus, sākot ar jūliju. Ziedus apputeksnē mušas.

Aug Eiropas vilknadze mitrās vietās, dažkārt pat appludinātās.

Auga virszemes daļu izmanto gan svaigu, gan žāvētu. No auga gatavo ekstraktus, pulverus un nostādinājumus.

Poļu zinātnieki ir noskaidrojuši, ka augs savu lielāko vērtību iegūst augustā, tāpēc šo augu vispareizāk ir ievākt sākot ar jūlija beigām, līdz septembrim.

Ievāc auga galotnes, neskaitot resno stublāju. Tad no tā sien nelielas buntītes un pakar labi vēdināmā telpā. Vērtīgo vielu saglabāšanas nolūkā augu pēc ievākšanas nepieciešams iespējami ātri izžāvēt.

Eiropas vilknadzes stublājos, ziedos un lapās ir atrasti sirds glikozīdi, likopīns, sveķvielas, rūgtvielas, ēteriskās eļļas. Augā ietilpst arī C vitamīns, karotīns un antioksidanti.

Ārstnieciskā nozīme

Fluors un mangāns augā atrodams mikroskopiskos daudzumos. Auga ārstnieciskā vērtība saistās ar tajā esošām organiskajām skābēm (rozmarīnskābe, kafijskābe, kanēļskābe), tanīniem, bioflavonoīdiem. Šie elementi iedarbojas kompleksi, piemēram, ja no auga ekstrakta tiek novākts mangāns vai tanīni, tad tā iedarbība uz vairogdziedzeri zūd.

Eiropas vilknadzes ekstrakta galvenā sastāvdaļa ir litospermskābe, kas samazina vairogdziedzera aktivitāti, tāpēc šo augu var veiksmīgi pielietot, lai ārstētu hipertireozi. Tā normalizē joda metabolismu, litospermskābe samazina tiroksīna un citu vairoga dziedzeru hormonu izstrādi. Auga ekstrakti iedarbojas maigi, bet vienmēr pamanāmi. Pacientam mazinās uzbudināmība, samazinās sirds ritms, pazūd trīcēšanas vaigos.

Eiropas vilknadzes preparāti ietekmē arī sirds muskuļa darbību. Auga iedarbība ir līdzīga alkaloīdam hinidīnam. Alkaloīds ir efektīvs sirds lēkmju, Greivsa slimības, sirds ritma traucējumu (ekstrasistolija) un endokardīta gadījumā.

Lietojot Eiropas vilknadzes preparātus uzlabojumi jūtami jau pēc divām nedēļām. Pazūd pastiprināta svīšana, pastiprināta sirds saraušanās, uzlabojas garastāvoklis, pazūd nervozitāte, pazūd trīsas ķermenī un palielinās darbspējas.

Tautas medicīnā izmanto auga virszemes daļu: stublājus, lapas un ziedus. Augs tiek izmantots Greivsa slimības ārstēšanai un lai mazinātu vairogdziedzeru mezglus. Eiropas vilknadze ir lieliska, ka ar to pārdozēt ir neiespējami. Šī īpašība ir nozīmīga cilvēkiem, kuri sirgst ar hipertireozi.

Augu veiksmīgi izmanto, lai ārstētu neirozes un nervu sistēmas darbības traucējumus, bezmiegu un nepamatotu trauksmes sajūtu. Auga nostādinājums ir labs līdzeklis, lai tiktu galā ar pastiprinātu sirdsitienu lēkmēm, sakārtotu traucētu sirds ritmu (ekstrasistolija), pārlieku biežu sirds ritmu, hipertoniju. Līdzeklis palēnina pulsu, padarot to dziļāku un vienmērīgāku. Īpaši labi Eiropas vilknadze darbojas kopā ar sirds māteri, ja tiek ārstētas sirds slimības.

Eiropas vilknadzi izmanto arī citu hormonālo izmaiņu sakārtošanai, piemēram, menstruālo ciklu, mastopātiju. Augs palīdzēs arī slimību gadījumos, kuras pavada intoksikācija un augsta temperatūra.

Eiropas vilknadzē esošie tanīni, palīdz arī ieilguša klepus gadījumā. Auga ekstrakti labvēlīgi ietekmē asins sastāvu, kā arī spēj apturēt asiņošanu.

Lietojot augu dažādos maisījumos, der ņemt vērā, ka tā samazina asinsspiedienu un tai piemīt urīndzenošas īpašības.

Nav ieteicams lietot

Eiropas vilknadze nav toksiska, taču tās lietošanai ir jābūt pamatotai. Augu nav vēlams lietot bērniem, grūtniecēm un mātēm krūts barošanas periodā. Tāpat augs nav derīgs cilvēkiem ar diagnozi difūzā nieze, hipotireoze un hipotonija. Lietojot šo augu, tas var ietekmēt arī analīžu rezultātus, īpaši, ja testēšanai izmanto radioaktīvos izotopus.

Lietojot Eiropas vilknadzi ilgu laiku un palielinot dozāciju, tas var negatīvi ietekmēt aizkuņģa dziedzeri. Ilglaicīga un nekontrolēta šī auga lietošana rezultātā var radīt cukura diabētu.