Spilve makstainā
Eriophorum vaginatum L.

   

  • angliski: hare’s-tail Cottongrass
  • vāciski: Scheidiges Wollgras
  • zviedru: tuvull
  • igauņu: tupp-villpea
  • lietuviešu: kupstinis švylys
  • krievu: пушица влагалищная

Makstainā spilve ir daudzgadīgs grīšļu dzimtas lakstaugs, augumā no 30-90cm. Tā veido blīvas velēnas un kumšķus. Lapas zaļas, daudzskaitlīgas, šauras- līdz 1mm platumā, piesaknes, trīskārtīgas, plakanas vai lineār- īlēnveidīgas, trīsšķautņu ar slēgtu maksti. Stublāja lapas ar neattīstītu plātni un uzpūstu maksti. Ziedkopas galviņveidīgas, sastāv no vienīgās galotnes vārpas, kura ir 3-4cm diametrā. Ziedi neizteiksmīgi, sīki, divdzimuma. Apziednis reducēts līdz diegveida matiņiem, kuri stipri aug augļu laikā un veido baltu pūku.

Auglis riekstveidīgs. Zied aprīlī- maijā, pārziemo zaļš.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu. Ievāc augu mirklī kad sāk veidoties baltie matiņi un žāvē kā ierasti, ēnainā un labi vēdināmā vietā vai piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 35C. Ievācot lakstaugu, pūkainās galviņas ievāc atsevišķi no lakstiem. Uzglabāt drogu var ne ilgāk par 2 gadiem.

Pētījumi par šo augu nav daudz un var teikt ka tas izpētīts ir nepietiekami. Lapu un stublāju apvalkā ir atrasta silīcijskābe. Saknēs atrasta ēteriskā eļļa. Turklāt augā ir augsts olbaltumvielu, cukuru, vitamīnu un mikroelementu saturs.

Ārstnieciskā nozīme

Oficiālajā medicīnā augs netiek izmantots, taču ir īpašības, kuras zina arī oficiālā. Makstainai spilvei piemīt pretiekaisuma, urīna dzenošas, sāpju remdējošas, pretdrudža un sedatīvas īpašības. Labvēlīgi ietekmē gremošanas traktu. Makstainās spilve lieliski izskalo no organisma urīnskābes sāļus.

Tautas medicīnā makstaino spilvi pielieto daudz plašāk, to izmanto kā pretiekaisuma un urīna dzenošu līdzekli. Auga nostādinājumus ar šī auga augļiem lieto, kā sāpju remdējošu, pretdrudža un sedatīvu līdzekli.

Augs plaši tiek pielietots, lai novērstu gremošanas trakta darbības traucējumus un iekaisumus, kā arī lai mazinātu sāpes zarnu tenesmas, artrīta un reimatisma gadījumā.

Zāles un augļu novārījumu izmanto kā sedatīvu līdzekli dažādu nervu problēmu, epilepsijas un citu nervu sistēmas darbības traucējumu novēršanai. Novārījumi arī lieliski palīdz dažādu infekciju, caurejas un zarnu iekaisumu ārstēšanā.

Auga notvaicējumu* ilglaicīgi lieto podagras un locītavu sāpju gadījumā, jo tas no palīdz izskalot urīnskābes sāļus no arsinīm. Šo tvaicējumu var izmantot arī ārīgai lietošanai- veidojot kompreses tieši uz sāpošo vietu.

*notvaicējums- to parasti gatavo lauku apstākļos, kad smalki sagrieztu drogu aplej ar kārstu ūdeni un liek dziestošā malkas cepeškrāsnī silt visas nakts garumā. Ko tādu var atkārtot, izmantojot ne visai labas kvalitātes termosu, kurš netur siltumu pārāk labi.

Nav ieteicams lietot

Lietojot šo augu blaknes nav novērotas, kā arī zinātne nav atradusi tajā indīgas vielas sastāvā. Tomēr lietot augu nevajag bezatbildīgi un vadīties vismaz pēc veselā saprāta. Augu protams nelieto arī grūtniecības un laktācijas laikā un to nedod maziem bērniem.

Lasīt par meža sprigani ->