Bērza čaga
INONOTUS OBLICUUS

Bērzu čaga ir parazitējoša sēne, kura veido cietus uzaugumus uz bērziem nereti sasniedzot pat 40-50cm diametrā, 10-15cm biezumā un 2-5kg svarā. Sēnes sakne ieurbjas kokā, patērējot koka sulu un veicinot koksnes izjukšanu un pūšanu. Virspusē sēne ir melnā krāsa un stipri saplaisājusi, iekšā tā ir tumši brūna ar mazām, dzeltenām dzīkslām. Labvēlīgos apstākļos čaga aug līdz pat 15-20 gadiem.

Čaga parasti sāk augt vietās, kur koks ticis mehāniski bojāts. Čaga aug tikai uz dzīviem, parasti veciem bērziem. Sēne vairojas ar sporu palīdzību, kuras nokļūst pa gaisu uz citiem kokiem un nostiprinās vietās, kur kokam ir mizas bojājumi. Tur izveido micēliju un palēnām ieurbjas kokā radot puvi. Pēc 3-4 gadiem tajā vietā izaug jauna bērza čaga.

Bērza čagas uzaugumi ir neauglīgi (veģetatīvais ķermenis), augļķermenis atrodas zem bērza mizas. Ticis cauri mizai tas izplata sporas lielos daudzumos. Vēlāk šīs daļas izkalsts un saplaisā, beigās atkrīt.

Bērza čagu drīkst ievākt cauru gadu, taču vieglāk to ir atrast bezlapu sezonās. Uzaugumus nāksies atdalīt ar cirvja palīdzību un attīrīt no mizas un koksnes paliekām. Iegūto čagu ieteicams sadalīt mazākos gabalos un žāvēt žāvētājos nepārsniedzot 50-60C temperatūru. Čagu nepieciešams uzglabāt labi vēdināmā telpā, lina maisā, jo tai ir tendence uzņemt mitrumu un sākt pūt.

Bērza čagu var uzglabāt līdz 2 gadiem un tad tā pakāpeniski zaudēs savu efektivitāti.

Bērza čagā ir apmēram 20% ūdenī šķīstoši pigmenti, kuri veido hromogēnu polifenolkarbonātu kompleksu, pterīni (pamats pteridīniem); polisaharīdi (6-8%), agaricīna un humīnveidīga čagas skābe (līdz 60%); organiskās skābes 0,5-1,3%; skābeņskābe, etiķskābe, skudrskābe, vaniļskābe, ceriņskābe, n-hidroksibenzoskābe; triterpīna skābes no tetracikliskajiem triterpēniem; lipīdiem (di- un triglicerīdi); steroīdu vielas (sterīni- ergosterols, un tetracikliskie triterpēni- lanasterols un inotodiols); lignīns, celuloze, brīvie fenoli, flavonoīdi, gumijviela peucedīns, sveķi, nezināmu alkoloīdu pēdas; sārmi (12,3%), kuri bagāti ar mangānu; citi mikroelementi, kā oksīdi.

Der zināt!

Ārstēšanos kursi ir pieļaujami 3-5 mēnešu garumā, taču starp tiem ir nepieciešams pārtraukums 7-10 dienas, kā minimums.

Uz smagi slimiem pacientiem čagas novārījumi un nostādinājumi strādā īpaši efektīvi- tiem tiek noņemti sāpju simptomi un uzlabojas to stāvoklis un pašsajūta.

Ļoti svarīgi ir saprast, ka bērzu čaga nav zāles pret onkoloģiju, tai ir spēcīgas antioksidanta īpašības un tā var spēcīgi palīdzēt, lai onkoloģijas nerastos vispār, kā arī, lai uzlabotu vēža slimnieku veselības stāvokli.

Čagu pielieto, kā simptomātisku līdzekli onkoloģisku saslimšanu gadījumā, tā uzlabo onkoloģiski slimo cilvēku kopējo stāvokli, tāpat to pielieto kuņģa –zarnu trakta slimību ārstēšanai: hroniskais gastrīts, hiperkinētiskā tipa diskinēziju, nesaasinātu kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas, kuņģa un zarnu polipozes, gastralģija, enteralģija, aknu un liesas problēmas. Čagas preparātus lieto bezmiega gadījumā, lai nomierinātu nervu sistēmu, lai sakārtot katalāzo un proteāzo vielapmaiņu, lai palielinātu ķermeņa noturību pret infekciju saslimšanām.

Preparāts un bērzu čagas izraksta cilvēkiem, kuri sirgsts no ekzēmas, atopiskā dermatīta, erotrodermija. Brūču, traumu, apdegumu, apsaldējumu, ādas iekaisumu, pubertātes pūtīšu, herpes vīrusa (ādas un gļotādu), papilomas vīrusa, kandilomas, leikoplākijas, varikozes gadījumā.

Bērza čagas saturošiem preparātiem ir plāšs farmokoloģiskās aktivitātes spektrs un tiek izmantots, kā aktīvais biogēnais stimulātors. Lietojot šos preparātus iekšķīgi vai konkrētā vietā, tie palielina organisma pretošanos spēju pret dažādām infekcijām, lieliski noder iekaisumu ārstēšanā, uzlabo vielmaiņu, aktivizē vielmaiņu smadzeņu audos, atjauno bremzētu fermentu sistēmu darbību, paaugstina novājināto orgānu un ķermeņa daļu funkcionalās īpašības.

Čagā esošie pterīni nodrošina citostatisku iedarbību. Tie pastiprina citostatisko aktivitāti onkoloģijas preparātiem, samazina audzēju augšanas ātrumu, veicina pakāpenisku regresiju un neļauj veidoties metastāzēm. Paralēli iedarbībai čaga uzlabos arī vēža slimnieka kopējo pašsajūtu, atjaunojot darba spējas un paaugstinot tonusu.

Hromogēnais polifenolkarbonu kompleks arī samazina onkoloģisko aktivitāti. Fenolu savienojumi regulē citoplazmisko un mitohondriālo aktivitāti. Onkoloģiskās šūnas ir tieši atkarīgas no glikolīzas, tad ietekmējot glikolīzes procesus, tas negatīvi ietekmēs vēža šūnu attīstību.

Čagu lieto arī, lai ārstētu radiācijas leikopēniju, kā arī tā tiek pielietu staru terapijas laikā, lai mazinātu sekas. Tā palīdzēs atjaunot asins sastāvu un uzlabos asinsriti.

Čagas preparātiem ir arī spazmolītiska, urīndzenoša, antimikrobu, reparatīva iedarbība. Uzlabo kuņģa un zarnu trakta darbību, palīdz ārstēt kuņģa un 12-pirkstu zarnu čūlu un ir izteikti efektīvs gastrīta gadījumos. Sēnes novārījums samazina arteriālo un venozo asins spiedienu, samazina pulsa biežumu, regulē sirds asinsvadu un elpošanas sistēmas darbību, stimulē asins radi (paaugstina leikocītu līmeni).

Bērza čagas iekšējās daļas novārijumam būs hipoglikēmiskas īpašības, taču der atcerēties, ka sēnes ārējai daļai šādu īpašību nav. Maksimālais glikozes līmeņa samazinājums asinīs ir vērojams pēc 1,5-3h, pēc novārījuma lietošanas. Cukura līmenis asinīs samazinās par 15,8-29,9%.

Ārēji lietojot bērza čagu, tai ir pretiekaisuma, dziedējošas un atsāpinošas īpašības. Tā aizsargā ādu no ārējās vides ietekmes, tai skaitā no vīrusu un sēnīšu infekcijām, noņem tūsku un veicina ādas atjaunošanos.

Inotodiols uzrāda antiblastisku aktivitāti. Pateicoties mangānam, kurš atrodas sārmos. Iespējams, tam ir ārstnieciska nozīme čagā, kā enzīmu aktivātoram.

Čagas klīniskās iedarbības novērojumus veica uz IV stadijas vēža slimniekiem, kuriem nevar veikt radikālas ķirurģiskas iejaukšanās un staru terapīju, tamdēļ ka vēzis, iespējami, ir ieaudzis blakus orgānos un radījis metastāzes. Lietojot bērzu čagu, slimniekiem uzlabojās kopējais veselības stāvoklis un pašsajūta, palielinājās apetīte, nostabilizējās kuņģa- zarnu trakts, mazinājās nogurums, pazuda problēmas ar ādas termoregulāciju un sviedru izdali, paaugstinājās hormonālā estrogēnu aktivitāte.

Ilglaicīgi lietojot bērzu čagu 50% no slimniekiem uzlabojās perifēriskās asins rādītāji (paaugstinājās hemoglobīns, eritrocīti, samazinājās eritrocītu grimšanas ātrums un leikocītu skaits, leikocitozes gadījumā). Pacientiem, kuriem neizdevās mainīt asins rādījumus, lietojot ierastos preparātus un asins pārliešanu, bija novērojama čagas pretanēmiskās īpašības. Uzlabojās sirds asinsvadu sistēmas funkcija, fermenti bija tuvu normai (katalāzi un proteāzi), samazinājās sāpju simptomi (mazinājās nepieciešamība pret narkotiskām zālēm, 2-3 reizes), atjaunojās interese pret apkārtējo pasauli, atgriezās darba spējas. Daži no slimniekiem pat atgriezās pie darba. Tika novērots, ka audzējs sāka augt lēnāk un samazinājās metastāzes attīstības ātrums. Pēc konkrētā pētījuma uz pacientiem, tie kuri lietoja čagu, to dzīves ilgums paildzinājās.

Balstoties uz šiem pētījumiem, onkologi no N.N.Blohina vārdā nosauktā Nacionālās izpētes institūta (Maskava), izstrādāja medicīniskus preparātus uz čagas bāzes, kurus veiksmīgi izmanto vēl šodien un ne tikai onkologi tos pielieto uz saviem pacientiem.

Kā palīglīdzekli čagu izmanto arī otorinolaringologi, rīkles vēža ārstēšanai (izmanto inhalāciju veidā), jo ar tā palīdzību atjaunojas rīšanas funkcija, samazinās bals aizsmakums, uzlabojas elpošana, samazinās iekaisuma procesi.

Čagai salīdzinājumā ar ķīmijas terapijām ir viegla panesamība un toksiskuma neesamība.

Bērza čagas preparāti ir ievērojami arī kā aktīvi biostimulatori, tie pastiprina organisma aizsargfunkcijas, stimulē centrālo nervu sistēmu un uzlabo vielmaiņu. Bērza čaga stimulē arī vielmaiņu procesus smadzeņu audos, kas izpaužas, kā bioelektrisko procesu aktivizācija smadzeņu garozā. Atjauno organisma fermentu aktivitāti, uzlabo sirds darbību un elpceļu procesus. Ir novērota arī pozitīva ietekme uz psoriāzes ārstēšanu.

Pielietojums tautas medicīnā

Bērza čaga tautas medicīnā ir pazīstama jau izsenis, kā līdzeklis pret visa veida iekšējiem audzējiem. Hronikās bērza čagas lietojums ir aprakstīts jau 12 g.s.

Tautas medicīnā čagu pielieto kuņģa- zarnu trakta ārstniecībā, lai uzlabotu apetīti u miegu, stiprina nervu sistēmu, pielietota arī pret gastrītu un čūlām.

Nelielās koncentrācijās bērza čagu pielieto, kā tējas aizvietotāju, jo tā uzlabo apeetīti, dod mundrumu, noņem galvas sāpes un atjauno spēkus.

Bērza čagu bērniem par 18 gadiem, ārstnieciskā nolūkā, dot nedrīkst, izņemot gadījumos, kad esat konsultējies ar pediatru. Attiecīgi, nedrīkst sievietēm grūtniecības un laktācijas periodā.

Čagu nedrīkst lietot dizentērijas gadījumā. Ilgstoša čagas lietošana var radīt gremošanas tracējumus, palielināt veģitatīvās nervu sistēmas saspringumu, tādos gadījumos ārstēšanos ir jāpārtrauc.

Par sliktu nenāks, ja ārstēšanās laikā ieturēsiet diētu, atsakoties no taukainas gaļas, kūpinājumus, konservus, asus ēdienus, dzīvnieku taukus, sīpolu un ķiploku. Tāpat arī ierobežojiet saldumu daudzumu. Ieteicams lietot dārzeņus un piena zupas, augļus, lai samazinātu aizcietējumu iespējamību. Pārtikā vajag lietot kliju maizi, olas un minerālo ūdeni, negāzētu.

Vispasaules pieredze

Pasaules mēroga medicīnas žurnālos ir publicēta informācija, ka bērza čagas preparāti spēj radīt:

 • Iedarboties atsāpinoši un mazināt jūtību pret sāpēm;
 • Iedarboties antibakteriāli (mikrobaktērijas, francisella tularēmija u.c);
 • Iedarboties, kā pretvīrusa līdzeklis (gripa, herpes, HIV, hepatīts, bakas, kaķu retrovīrus u.c.)
 • Iedarboties antiparazītiski (palīdz atbrīvoties no dažādiem tārpiem);
 • Prettuberkulozes antiagregatīvo efektu (kliedēt eritrocītu sastrēgumus), prettrombozes efekts (kliedē trombocītus);
 • Pretsēnīšu iedarbību;
 • Pretalerģisku iedarbību;
 • Pretiekaisuma iedarbību;
 • Antioksidanta iedarbību;
 • Peroksidatīvu iedarbību (aizsargā taukus no oksidācijas vai elektronu zaudēšanas);
 • Antimutagēnu iedarbību;
 • Kancerostatisku iedarbību;
 • Apopotozi (vēža šūnu bojāeju);
 • Antihiperglikēmisku iedarbību;
 • Cukura līmeņa līdzsvarošanu asinīs;
 • Asins attīrīšanu;
 • Asins rites uzlabojošu iedarbību;
 • Kardioprotekciju;
 • Aknas attīrīšanu un detoksikāciju;
 • Ātrāku atlabšanu no bronhīta;
 • Ādas pārklājuma un matu spējāku atjaunošanos;
 • Pretstresa iedarbību (adaptogēna);
 • Neirotropu iedarbību.

Un tas viss ir oficiāli- pētījumu rezultāti un publikācijas pasaules medicīnas žurnālos.

Vislielākos pētījumus attiecībā uz šo sēni veic tāda valsts, kā Ziemeļkoreja! Tieši viņu sēņu produkti pasaulē ir paši kvalitatīvākie, efektīvākie un precīzākie.

Viņi ir noteikuši, ka šī sēne:

 • Palielina organisma aizsargspējas un stimulē imunitāti;
 • Stimulē vielmaiņu smadzeņu audos;
 • Mazina gan iekšējos, gan ārējos iekaisuma procesus;
 • Iedarbojas antioksidanti;
 • Bremzē dažu tipu audzēju attīstību;
 • Labvēlīgi iedarbojas uz aknu un plaušu vēža gadījumā;
 • Mazina arteriālo un venozo asinsspiedienu;
 • Regulē sirds ritmu;
 • Mazina cukura līmeni asinīs;
 • Normalizē nervu sistēmas darbību;
 • Normalizē gremošanas trakta darbību.

Ķīnas fungoterapeiti bērza čagu iesaka lietot:

 • Pretaudzēju terapijā;
 • HIV/AIDS;
 • Brīvo radikāļu radītās pataloģijas (antioksidanta un imūnstimuējoša iedarbība);
 • Cukura diabēts;
 • Trombocītu agregācija.

Japānā čagu iesaka lietot:

 • Diarejas gadījumā;
 • Kuņģa čūla;
 • Hepatīti;
 • Nefrīts;
 • Sāļu nogulsnēšanās kaulu audos;
 • Asins attīrīšanai;
 • Apetītes uzlabošanai;
 • Sāpju remdēšanai;
 • Vēža profilaksei.

Receptes

Bērza čagu iemērc vārītā un atdzesētā ūdenī uz 3-5h. Pēc tam bērza čagu var rīvēt vai malt ar gaļas mašīnu. Ūdeni, kurā atmērcēja bērza čagu, izmanto tālāk nostādinājuma pagatavošanā. Bērza čagu gatavo proporcijā 1:5 ar ūdeni. Ņem vienu daļu bērza čagu un tai lej virsū 5 daļas vārītu un atdzesētu līdz 50C ūdeni. Nostādina 48h, ieteicams, termosā, tad atdalām biezumus. Gatavam maisījumam var pievienot, iepriekš iegūto ūdeni, kurā mērcējām čagu. Uzglabāt šādu nostādinājumu var 3-4 diennaktis, kuru laikā to ir jāizdzer.

Ļaundabīgu audzēju gadījumā, šo uzlējumu lieto pa 3 glāzēm dienā, ieteicams, 30 minūtes pirms ēšanas. Mazāku aktivitāti tas izrāda, ja audzēji ir kaulos, smadzenēs vai uz ādas.

Var gatavot arī spirta un šņabja izvilkumus, izmantojot tieši šo pašu proporciju 1:5, tomēr ieteicams, lai alkohola saturs nebūtu zemāks par 40%. Lieto, pēc nepieciešamības, vidēji līdz trīs deserta karotēm dienā. Protams, arī pirms ēšanas!

Lasīt par brūno bērzupiepi ->