Bērza čaga jeb Melnā spulgpiepe
INONOTUS OBLICUUS

Melnā spulgpiepe

   
Rakstā sastapsieties ar diviem nosaukumiem- melnā spulgpiepe un bērza čaga. Melnā spulgpiepe ir patiesais šīs sēnes nosaukums, bērza čaga ir tautas nosaukums. Melnā spulgpiepe ir ārstnieciska tikai tad, ja tā sastopama uz bērza, tāpēc par ārstniecisko formu runāsim, kā par bērza čagu. Šobrīd, igauņu zinātnieki ir noteikuši arī vērtību baltalkšņa un melnalkšņa čagai. Uz šiem kokiem augošā čaga ir līdzvērtīga. Vairāk varat iepazīties ar pētījumu šeit!

Bērza čaga jeb melnā spulgpiepe ir parazitējoša sēne, kura veido cietus uzaugumus uz koka stumbra. To var sastapt, ne tikai uz bērziem, bet gan uz kļavām, pīlādžiem, vītoliem un citiem lapu kokiem. Tāpēc to pilnvērtīgi drīkst saukt par bērzu čagu, jo ārstnieciskam nolūkam izmanto tikai no bērziem ievāktus uzaugumus. Uzaugumi ir sēnes sklerocijs. Sklerocijs ir neauglīgs sēnes ķermenis, kurā uzkrājas vērtīgās vielas. Pati sēne atrodas zem koka mizas un ir viengadīga. Mirklī, kad sklerocijā ir pietiekami daudz vērtīgo vielu un saimnieka koks nomirst, tai mirklī melnā spulgpiepe aktivizējas un aptuveni gada laikā sasniedz pilnbriedu un spēj ražot sporas.

Tāpēc čagu neievāc no mirušiem bērziem, jo sēne no sava sklerocija izvāc visas vērtīgās vielas, lai pati spētu nobriest.

Melnā spulgpiepe savu pilnbriedu sasniedz vidēji 15-30 gadu laikā, taču retos gadījumos spēj izdzīvot arī līdz 80 gadiem. Attiecīgi, šajā laika periodā saimniekkoks tiek neatgriezeniski nobeigts un tajā izveidojas plaša brūnā trupe.

Interesanti, ir tas, ka čaga neļauj uz koka veidoties citām sēnēm, kuras veido brūno trupi. Ja šāds kaimiņš parādās, tad melnā spulgpiepe neveido lielu sklerociju un tas pamatā ir pustukšs, no vērtīgo elementu viedokļa, jo spulgpiepe aktīvi patērē savas rezerves, lai iznīcinātu konkurentus.

Kokam nomirstot, aktivizējas melnā spulgpiepe, zem mizas tā spēj pārklāt koka stumbru 3 un vairāk metru platībā. Pēc laika kokam paveras miza un pa to vietu sāk sporas izplatīties dabīgā veidā, kā arī tās palīdz izplatīt specifiska vabolīšu suga. Pēdējo gadu pētījumi, liecina, ka lielāku izplatību nodrošina tieši kukaiņi. Sporām nonākot uz cita koka, bojājuma vietā, pēc gadiem 3-4, tajā vietā sāk veidoties jauns, redzams sēnes sklerocijs.

Der ievērot, ka sēnes sklerocijs ir neauglīga sēnes daļa un to apstrādājot varat nebaidīties, ka izplatīsiet sporas uz savas piemājas bērziem. Ir jāsaprot, ka sēnes spora spēj ceļot tālāk par 10 000km, tāpēc pasargāt kokus fiziski nav iespējams, pat ja strādājat ar sporu saturošiem sēņu augļķermeņiem.

Jāievēro, ka bērza čagu neievāc:

 • no mirušiem kokiem- kā iepriekš noskaidrojām, sklerocijs šajā gadījumā ir vairs tikai sēnes masa bez vērtīgām sastāvdaļām;
 • zemāk par 2m augošu- pēc pētījumiem, jo zemāk bērza čaga atrodas uz stumbra, jo uz to ir lielāka mitruma ietekme (kas skalo ārā vērtīgās vielas) un tajās ir ievērojami zemāks vērtīgo vielu saturs;
 • purva un pilsētu tuvumā- bērza čagas sklerocijs akumulē ne tikai vērtīgās vielas, bet arī kaitīgās, tai skaitā radioaktīvas vielas, kā cēzijs un amerīcijs. Purvs, daudzus gadus iekonservē sevī radiaktīvo avāriju pēdas.

Izmantojamās daļas bērza čagai ir visas. Tā sastāv no trīs slāņiem, pamata (irdens un porains) satur nelielos daudzumos vērtīgo vielu, to var arī izgriezt, bet ne obligāti, vidējais brūnais slānis ir ar vislielāko vērtīgo vielu saturu un ir arī virskārtiņa (melnā), kuru parasti iesaka griezt nost. Taču virskārtiņa ir tieši tā, kura satur sēņu hitīnu, kurš, savukārt, ir efektīvs līdzeklis pret dažādām vīrusa slimībām. Tieši tāpēc, bērza čaga ieguva arī savu popularitāti, jo tā izrādās ir efektīva pret dažādām sezonas vīrusa slimībām un arī jaunajiem vīrusiem.

Tradicionāli sēnes sklerocijus žāvē līdz 60C, taču tie mierīgi iztur temperatūras režīmu līdz 120C. Taču es iesaku pieturēties pie tradīcijām un to žāvēt ne augstāk par 60C.

Bērza čagas derīguma termiņš vidēji ir 2 gadi. Ievērojot, ka tā tiek uzglabāta pareizi- sausumā, hermētiski, slēpta no saules.

Bērza čagā ir apmēram 20% ūdenī šķīstoši pigmenti, kuri veido hromogēnu polifenolkarbonātu kompleksu, pterīni (pamats pteridīniem); polisaharīdi (6-8%), agaricīna un humīnveidīga čagas skābe (līdz 60%); organiskās skābes 0,5-1,3%; skābeņskābe, etiķskābe, skudrskābe, vaniļskābe, ceriņskābe, n-hidroksibenzoskābe; triterpīna skābes no tetracikliskajiem triterpēniem; lipīdiem (di- un triglicerīdi); steroīdu vielas (sterīni- ergosterols, un tetracikliskie triterpēni- lanasterols un inotodiols); lignīns, celuloze, brīvie fenoli, flavonoīdi, gumijviela peucedīns, sveķi, nezināmu alkoloīdu pēdas; sārmi (12,3%), kuri bagāti ar mangānu; citi mikroelementi, kā oksīdi.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstēšanos kursi ir pieļaujami 3-5 mēnešu garumā, taču starp tiem ir nepieciešams pārtraukums 7-10 dienas, kā minimums.

Uz smagi slimiem pacientiem čagas novārījumi un nostādinājumi strādā īpaši efektīvi- tiem tiek noņemti sāpju simptomi un uzlabojas to stāvoklis un pašsajūta.

Ļoti svarīgi ir saprast, ka bērzu čaga nav zāles pret onkoloģiju, tai ir spēcīgas antioksidanta īpašības un tā var spēcīgi palīdzēt, lai onkoloģijas nerastos vispār, kā arī, lai uzlabotu vēža slimnieku veselības stāvokli.

Čagu pielieto, kā simptomātisku līdzekli onkoloģisku saslimšanu gadījumā, tā uzlabo onkoloģiski slimo cilvēku kopējo stāvokli, tāpat to pielieto kuņģa –zarnu trakta slimību ārstēšanai: hroniskais gastrīts, hiperkinētiskā tipa diskinēziju, nesaasinātu kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas, kuņģa un zarnu polipozes, gastralģija, enteralģija, aknu un liesas problēmas. Čagas preparātus lieto bezmiega gadījumā, lai nomierinātu nervu sistēmu, lai sakārtot katalāzo un proteāzo vielapmaiņu, lai palielinātu ķermeņa noturību pret infekciju saslimšanām.

Preparātus un bērzu čagas izraksta cilvēkiem, kuri sirgst no ekzēmas, atopiskā dermatīta, erotrodermija. Brūču, traumu, apdegumu, apsaldējumu, ādas iekaisumu, pubertātes pūtīšu, herpes vīrusa (ādas un gļotādu), papilomas vīrusa, kandilomas, leikoplākijas, varikozes gadījumā.

Bērza čagas saturošiem preparātiem ir plašs farmakoloģiskas aktivitātes spektrs un tas tiek izmantots, kā aktīvais biogēnais stimulātors. Lietojot šos preparātus iekšķīgi vai konkrētā vietā, tie palielina organisma pretošanos spēju pret dažādām infekcijām, lieliski noder iekaisumu ārstēšanā, uzlabo vielmaiņu, aktivizē vielmaiņu smadzeņu audos, atjauno bremzētu fermentu sistēmu darbību, paaugstina novājināto orgānu un ķermeņa daļu funkcionalās īpašības.

Čagā esošie pterīni nodrošina citostatisku iedarbību. Tie pastiprina citostatisko aktivitāti onkoloģijas preparātiem, samazina audzēju augšanas ātrumu, veicina pakāpenisku regresiju un neļauj veidoties metastāzēm. Paralēli iedarbībai čaga uzlabos arī vēža slimnieka kopējo pašsajūtu, atjaunojot darba spējas un paaugstinot tonusu.

Hromogēnais polifenolkarbonu kompleks arī samazina onkoloģisko aktivitāti. Fenolu savienojumi regulē citoplazmisko un mitohondriālo aktivitāti. Onkoloģiskās šūnas ir tieši atkarīgas no glikolīzas, tad ietekmējot glikolīzes procesus, tas negatīvi ietekmēs vēža šūnu attīstību.

Čagu lieto arī, lai ārstētu radiācijas leikopēniju, kā arī tā tiek pielietu staru terapijas laikā, lai mazinātu sekas. Tā palīdzēs atjaunot asins sastāvu un uzlabos asinsriti.

Čagas preparātiem ir arī spazmolītiska, urīndzenoša, antimikrobu, reparatīva iedarbība. Uzlabo kuņģa un zarnu trakta darbību, palīdz ārstēt kuņģa un 12-pirkstu zarnu čūlu un ir izteikti efektīvs gastrīta gadījumos. Sēnes novārījums samazina arteriālo un venozo asins spiedienu, samazina pulsa biežumu, regulē sirds asinsvadu un elpošanas sistēmas darbību, stimulē asins radi (paaugstina leikocītu līmeni).

Bērza čagas iekšējās daļas novārijumam būs hipoglikēmiskas īpašības, taču der atcerēties, ka sēnes ārējai daļai šādu īpašību nav. Maksimālais glikozes līmeņa samazinājums asinīs ir vērojams pēc 1,5-3h, pēc novārījuma lietošanas. Cukura līmenis asinīs samazinās par 15,8-29,9%.

Ārēji lietojot bērza čagu, tai ir pretiekaisuma, dziedējošas un atsāpinošas īpašības. Tā aizsargā ādu no ārējās vides ietekmes, tai skaitā no vīrusu un sēnīšu infekcijām, noņem tūsku un veicina ādas atjaunošanos.

Inotodiols uzrāda antiblastisku aktivitāti. Pateicoties mangānam, kurš atrodas sārmos. Iespējams, tam ir ārstnieciska nozīme čagā, kā enzīmu aktivātoram.

Čagas klīniskās iedarbības novērojumus veica uz IV stadijas vēža slimniekiem, kuriem nevar veikt radikālas ķirurģiskas iejaukšanās un staru terapīju, tamdēļ ka vēzis, iespējami, ir ieaudzis blakus orgānos un radījis metastāzes. Lietojot bērzu čagu, slimniekiem uzlabojās kopējais veselības stāvoklis un pašsajūta, palielinājās apetīte, nostabilizējās kuņģa- zarnu trakts, mazinājās nogurums, pazuda problēmas ar ādas termoregulāciju un sviedru izdali, paaugstinājās hormonālā estrogēnu aktivitāte.

Ilglaicīgi lietojot bērzu čagu 50% no slimniekiem uzlabojās perifēriskās asins rādītāji (paaugstinājās hemoglobīns, eritrocīti, samazinājās eritrocītu grimšanas ātrums un leikocītu skaits, leikocitozes gadījumā). Pacientiem, kuriem neizdevās mainīt asins rādījumus, lietojot ierastos preparātus un asins pārliešanu, bija novērojama čagas pretanēmiskās īpašības. Uzlabojās sirds asinsvadu sistēmas funkcija, fermenti bija tuvu normai (katalāzi un proteāzi), samazinājās sāpju simptomi (mazinājās nepieciešamība pret narkotiskām zālēm, 2-3 reizes), atjaunojās interese pret apkārtējo pasauli, atgriezās darba spējas. Daži no slimniekiem pat atgriezās pie darba. Tika novērots, ka audzējs sāka augt lēnāk un samazinājās metastāzes attīstības ātrums. Pēc konkrētā pētījuma uz pacientiem, tie kuri lietoja čagu, to dzīves ilgums paildzinājās.

Balstoties uz šiem pētījumiem, onkologi no N.N.Blohina vārdā nosauktā Nacionālās izpētes institūta (Maskava), izstrādāja medicīniskus preparātus uz čagas bāzes, kurus veiksmīgi izmanto vēl šodien un ne tikai onkologi tos pielieto uz saviem pacientiem.

Kā palīglīdzekli čagu izmanto arī otorinolaringologi, rīkles vēža ārstēšanai (izmanto inhalāciju veidā), jo ar tā palīdzību atjaunojas rīšanas funkcija, samazinās balss aizsmakums, uzlabojas elpošana, samazinās iekaisuma procesi.

Čagai salīdzinājumā ar ķīmijas terapijām ir viegla panesamība un toksiskuma neesamība.

Bērza čagas preparāti ir ievērojami arī kā aktīvi biostimulatori, tie pastiprina organisma aizsargfunkcijas, stimulē centrālo nervu sistēmu un uzlabo vielmaiņu. Bērza čaga stimulē arī vielmaiņu procesus smadzeņu audos, kas izpaužas, kā bioelektrisko procesu aktivizācija smadzeņu garozā. Atjauno organisma fermentu aktivitāti, uzlabo sirds darbību un elpceļu procesus. Ir novērota arī pozitīva ietekme uz psoriāzes ārstēšanu.

PIELIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

Bērza čaga tautas medicīnā ir pazīstama jau izsenis, kā līdzeklis pret visa veida iekšējiem audzējiem. Hronikās bērza čagas lietojums ir aprakstīts jau 12 g.s.

Tautas medicīnā čagu pielieto kuņģa- zarnu trakta ārstniecībā, lai uzlabotu apetīti un miegu, stiprinātu nervu sistēmu, pret gastrītu un čūlām.

Nelielās koncentrācijās bērza čagu lieto, kā tējas aizvietotāju, jo tā uzlabo apetīti, dod mundrumu, noņem galvas sāpes un atjauno spēkus.

VISPASAULES PIEREDZE

Pasaules mēroga medicīnas žurnālos ir publicēta informācija, ka bērza čagas preparāti spēj:

 • Iedarboties atsāpinoši un mazināt jūtību pret sāpēm;
 • Iedarboties antibakteriāli (mikrobaktērijas, francisella tularēmija u.c);
 • Iedarboties, kā pretvīrusa līdzeklis (gripa, herpes, HIV, hepatīts, bakas, kaķu retrovīrus u.c.)
 • Iedarboties antiparazītiski (palīdz atbrīvoties no dažādiem tārpiem);

Nodrošināt:

 • Prettuberkulozes antiagregatīvo efektu (kliedēt eritrocītu sastrēgumus), prettrombozes efektu (kliedē trombocītus);
 • Pretsēnīšu iedarbību;
 • Pretalerģisku iedarbību;
 • Pretiekaisuma iedarbību;
 • Antioksidanta iedarbību;
 • Peroksidatīvu iedarbību (aizsargā taukus no oksidācijas vai elektronu zaudēšanas);
 • Antimutagēnu iedarbību;
 • Kancerostatisku iedarbību;
 • Apopotozi (vēža šūnu bojāeju);
 • Antihiperglikēmisku iedarbību;
 • Cukura līmeņa līdzsvarošanu asinīs;
 • Asins attīrīšanu;
 • Asins rites uzlabojošu iedarbību;
 • Kardioprotekciju;
 • Aknas attīrīšanu un detoksikāciju;
 • Ātrāku atlabšanu no bronhīta;
 • Ādas pārklājuma un matu spējāku atjaunošanos;
 • Pretstresa iedarbību (adaptogēna);
 • Neirotropu iedarbību.

Un tas viss ir oficiāli- pētījumu rezultāti un publikācijas pasaules medicīnas žurnālos.

Vislielākos pētījumus attiecībā uz šo sēni veic tāda valsts, kā Ziemeļkoreja! Tieši viņu sēņu produkti pasaulē ir paši kvalitatīvākie, efektīvākie un precīzākie.

Viņi ir noteikuši, ka šī sēne:

 • Palielina organisma aizsargspējas un stimulē imunitāti;
 • Stimulē vielmaiņu smadzeņu audos;
 • Mazina gan iekšējos, gan ārējos iekaisuma procesus;
 • Iedarbojas antioksidanti;
 • Bremzē dažu tipu audzēju attīstību;
 • Labvēlīgi iedarbojas uz aknu un plaušu vēža gadījumā;
 • Mazina arteriālo un venozo asinsspiedienu;
 • Regulē sirds ritmu;
 • Mazina cukura līmeni asinīs;
 • Normalizē nervu sistēmas darbību;
 • Normalizē gremošanas trakta darbību.

Ķīnas fungoterapeiti bērza čagu iesaka lietot:

 • Pretaudzēju terapijā;
 • HIV/AIDS;
 • Brīvo radikāļu radītās pataloģijas (antioksidanta un imūnstimuējoša iedarbība);
 • Cukura diabēts;
 • Trombocītu agregācija.

Japānā čagu iesaka lietot:

 • Diarejas gadījumā;
 • Kuņģa čūla;
 • Hepatīti;
 • Nefrīts;
 • Sāļu nogulsnēšanās kaulu audos;
 • Asins attīrīšanai;
 • Apetītes uzlabošanai;
 • Sāpju remdēšanai;
 • Vēža profilaksei.

Der ievērot

Bērza čagu bērniem jaunākiem par 18 gadiem, ārstnieciskā nolūkā, dot nedrīkst, izņemot gadījumos, kad esat konsultējies ar pediatru. Attiecīgi, nedrīkst sievietēm grūtniecības un laktācijas periodā. Der zināt, ka pētījumos ētisku apsvērumu dēļ, netiek testēta to iedarbība ne uz bērniem, ne grūtniecēm.

Čagu nedrīkst lietot dizentērijas gadījumā. Ilgstoša čagas lietošana var radīt gremošanas tracējumus, palielināt veģitatīvās nervu sistēmas saspringumu, tādos gadījumos ārstēšanos ir jāpārtrauc.

Par sliktu nenāks, ja ārstēšanās laikā ieturēsiet diētu, atsakoties no taukainas gaļas, kūpinājumiem, konserviem, asiem ēdieniem, dzīvnieku taukiem, sīpoliem un ķiplokiem. Tāpat arī ierobežojiet saldumu daudzumu. Ieteicams lietot dārzeņus un piena zupas, augļus, lai samazinātu aizcietējumu iespējamību. Pārtikā vajag lietot kliju maizi, olas un minerālo ūdeni- negāzētu.

Receptes

Bērza čaga labi iztur vārīšanas procesu un to var droši pakļaut augstām temperatūrām, līdz pat 3h. Optimālā deva ir viena ēdamkarote bērza čagas uz vienu litru ūdens, taču tas atkarīgs no lietotāja, devas var mainīt.

Ir pieļaujams, čagas tējai pievienot citas ārstnieciskās dabas veltes, kuras nav pretrunā ar čagas iedarbību. Tāpat arī saldināšanai pieļaujams lietot medu.

Nr.1

Vienkāršākais veids, kā lietot bērza čagu ir to apliet to ar verdošu ūdeni. Apliešanai izmanto bērza čagas malumu pulverī. Uz vienu tasīti rēķina vidēji 1 tējkaroti čagas. Nostādina traukā ar vāciņu vidēji 30 minūtes. Profilaktiski dzer 1 krūzīti dienā, smagu veselības problēmu gadījumā līdz 3 krūzītēm dienā. Der zināt, ka čagas biezumus var apliet atkārtoti līdz 3 reizēm.

Nr.2

Gadījumos, kad bērza čaga ir gabalos, to būtu pareizi lietot tā. Sākumā, iemērc gabalus vārītā, atdzesētā ūdenī uz 3-5h. Gabaliem piesūcoties ar ūdeni, tie kļūs mīksti un tos varēs viegli sarīvēt uz rīves. Ūdeni, kurā atmērcējām čagu tālāk tiks izmantots nostādinājuma pagatavošanā. Šajā gadījumā nostādinājumu gatavo proporcijā 1:5, viena daļa čagas, piecas ūdens. Čagu ievieto, ieteicams, termosā vai māla podā ar vāciņu un aplej ar ūdeni, kurš uzkarsēts līdz 50-60C. Nostādinām 48h. Termosa gadījumā nav nekādu papildus darbību, māla podiņa gadījumā, to nepieciešams novietot uz siltuma avota (plīts malas) un ietīt dvielī! Iegūto nostādinājumu var sajaukt ar ūdeni, kurā atmērcējām čagu. Šāds nostādinājums ir jāpatērē 3-4 diennakšu laikā.

Nr.3

Bērza čagu var izmantot arī, lai pagatavotu spirta vai šņabja ekstraktus. Ievērojam proporciju 1:5. Uzglabājam tumsā uz vienu mēnesi. Der ievērot, ka alkohola saturam būtu jābūt ne zemākam par 40% masā. Lieto pirms ēšanas, trīs reizes dienā pa deserta karotei.

Nr.4

No bērza čagas var veidot arī spirta/ ūdens ekstraktu. Tādu ieteica Sibīrijas universitāte, kura noteica paaugstinātu bērza čagas efektivitāti pret jauno vīrusu, ar kuru sirgst pasaule!

Izmantojot proporciju 1:1, aplej bērza čagu ar vismaz 70% spirtu/ degvīnu un notur tumsā vismaz vienu mēnesi! Pēc tam masu atfiltrē!

Rupjo daļu liek katliņā un ar aprēķinu 1:5 aplej ar ūdeni un vāra apmēram 2-3h uz mazas liesmas. Iegūto novārījumu nolej un atdzesē.

Abus ekstraktus salej kopā un dienā lieto pa 1-3 tējkarotēm.

Nr.5

Uzglabājot bērza čagu gabalos (2x2cm). No tiem var veidot arī lielisku novārījumu. Uz vienu litru ūdens tāpat rēķina ēdamkaroti čagas, taču ja pievienosiet vairāk, nekas traks nenotiks. Vāram uz mazas liesmiņas vidēji 2-3h. Novārījumu atfiltrējam un atdzesējam. Šādu novārījumu uzglabā ledusskapī vidēji līdz 3 diennaktīm.

Ir labs variants, kad čagu novāra stiprā koncentrācijā, bet nelielos daudzumos, lai būtu iespēja izlietot 3 diennakšu laikā. Tālāk jau glabā ledusskapī un pie nepieciešamības, ielej krūzītē 1/3 tās tilpumu un pievieno kārstu ūdeni. Tādi nenāksies dzert aukstu čagas tēju.

Nr.6

Bērza čagu var lietot arī uzturā. Šim gadījumam ņem smalku čagas pulveri un pirms lietošanas atmērcē uz pāris stundām aukstā ūdenī. Tālāk tikai atliek izdomāt, kādā veidā to lietot uzturā! Arī šāds čagas lietojums ir pieļaujams, ar ārstniecisku nolūku.

Kosmētiskā nozīme

Dabīgās un ārstnieciskās kosmētikas pasaulē sēnes ieņem nopietnu vietu un reti, kura dabas velte spēj efektivitātes ziņā pārspēt sēnes. Arī bērza čaga nav izņēmums. Lai arī kosmētiskā iedarbība mums saistās ar ārīgu lietošanu, taču ārstnieciskās un dabīgās kosmētikas pasaulē, nereti dabas veltes lieto arī iekšķīgi, tieši, lai radītu kosmētisku efektu. Pietiek lietot sēņu produktus iekšķīgi un uzlabojas gan ādas, gan matu stāvoklis un tas nav nekas jauns.

Pateicoties tam, ka bērza čagā ir daudz melanīna un antioksidants beta glukāns, tā iedarbojas uz ādu un neļauj tai novecot (neļauj veidoties krunkām un notur ādas tvirtumu). Aizsargā ādu no fotobojājumiem, tumšiem pleķiem un tūskas ap acīm. Bērza čagas kosmētika palīdzēs arī mazināt rētas, ādas nogurumu, akni, atvērtas poras, uzlabos ādas asins mikrocirkulāciju, mazinās celulīta un striju izpausmes.

Bērza čagu var labi izmantot arī ādas sakopšanai pēc ķīmiskā pīlinga, lāzera slīpēšanas un citām, ādu traumējošām procedūrām.

Jaunības maska ar saldo krējumu

2 ēdamkarotes smalki maltas bērza čagas aplej ar 100gr.saldā krējuma un silda ūdens peldē 10-15 minūtes, neļaujot sākt vārīties. Iegūto masu atfiltrē un izspaida caur marli. Tālāk iegūto masu ar vates tamponu smērē uz seju, notur 15 minūtes un tad nomazgā ar siltu ūdeni. Masku uzglabā ledusskapī.

Losjons jūtīgai ādai

Pa vienai ēdamkarotei ņem bērza čagas pulveri, ārstniecības salviju, liepziedus un ārstniecības kumelīti, aplej ar glāzi verdoša ūdens un ļauj ievilkties vismaz 2h. Iegūto nostādinājumu atfiltrē un pievieno 1 ēdamkaroti citrona sulas. Lieto divreiz dienā no rīta un vakarā, ziežot uz sejas.

Ārstnieciskā eļļa sausai ādai

3 ēdamkarotes bērza čagas pulveri aplej ar 1/2 glāzi augu eļļas un silda ūdens peldē 15 minūtes. Neļaujam masai sākt vārīties. Sildīšanas laikā masu ir jāmaisa. Masai ļauj pilnībā atdzist, atfiltrē un tā ir gatava izmantošanai uz sejas.

Toniks taukainai ādai

2 ēdamkarotes bērza čagas pulvera aplej ar 2 glāzēm kārsta ūdens (ne verdoša). Notur termosā 5-6h. Pēc tam atfiltrē, pievieno divas tējkarotes spirta un 2 ampulas B vitamīna. Izmanto sejas tīrīšanai 2 reizes dienā. Toniku uzglabā ledusskapī.

Atjaunojošā vanna ar bērza čagu un zālītēm

1 ēdamkaroti bērza čagas, melnā plūškoka ziedus, lakricas saknes, trejkrāsu vijolītes, fenheļa augļus, bērzu lapas un lielās strutenes aplej ar ūdeni un vāra 10 minūtes. Novārījumu filtrē un pievieno vannas ūdenim. Vannošanās ilgums 15 minūtes.

Atsvaidzinoša vanna ar bērzu čagu un tēju

2 ēdamkarotes bērza čagas un 3 ēdamkarotes melnās tējas lapu ber 3L burkā un aplej ar kārstu ūdeni. Nostādina 30 minūtes, pēc tam filtrē un pievieno vannas ūdenim. Lieto vannu pēc nepieciešamības 1-2 reizes dienā pa 15-20 minūtēm.

Nomierinošā nakts tēja ar bērza čagu, kadiķi un eikaliptu

1 glāzi bērza čagas pulvera, 1 glāzi smalki sagrieztu kadiķa zariņu un 1 glāzi sasmalcinātu eikalipta lapu aplej ar 1L verdoša ūdens. Filtrē un pievieno vannas ūdenim pirms miega.

Atjaunojošā maska normāliem un sausiem matiem

2 ēdamkarotēm bērza čagas pulverim pievieno 1/3 glāzes augu eļļas. Notur tumšā vietā nedēļu. Nelielām porcijām ziež galvas ādā, 1 reizi nedēļā. Pēc ieziešanas matus pārklāj ar gaisa necaurlaidīgu cepuri un pēc stundas matus izmazgā ar šampūnu.

Bērza čagas nostādinājums sausiem un bojātiem matiem

1 ēdamkaroti bērza čagas pulveri aplej ar 1/2 glāzes kārstu saldo krējumu (20%), nostādina 20 minūtes un filtrē. Pievieno iegūtai masai 1 tējkaroti kviešu miltus. Iegūto masku ziež uz matiem un tur 30 minūtes. Pēc tam matus izskalo ar siltu ūdeni.

Bērza čagas nostādinājums taukainiem matiem

3 ēdamkarotes bērza čagas pulvera aplej ar 1L verdoša ūdens, nostādina 30 minūtes. Filtrētu un atdzesētu nostādinājumu izmanto matu skalošanai.

Maska pret matu izkrišanu

2 ēdamkarotes bāzes čagas ekstraktu, 1 ēdamkaroti sīpola sulas un 1 ēdamkaroti šķidra medus maisa līdz iegūst viendabīgu masu. Ziež masu uz matu saknēm, velk sildošu cepuri un notur 20 minūtes. (var galvu ietīt dvielī).

Lasīt par brūno bērzupiepi ->