Zvērene lokaugļu
Barbarea arcuata (Barbarea vulgaris)

Lokaugļu zvērene

  

  • Angliski: winter- Cress
  • Vāciski: Echte Winterkresse
  • Zviedru: sommargyllen
  • Igauņu: kaarkollakas
  • Lietuviešu: paprastoji barborytė
  • Krievu: сурепка дуговидная

Lokaugļu zvērene ir divgadīgs augs. Pirmajā gadā tā veidā lapu rozei, otrajā gadā veidojas stublājs. Stublājs ir aplapots, augumā 30-70cm. Stublājs kails, bez jel kāda apmatojuma. Lapas izvietotas pamīšus, apakšējās uz lapu kātiem, lirveidīgas ar 2-4 pāriem, izstieptām sānu daivām un lielāku, ovālu virsotnē. Augšējās lapas sēdošas, veselas, ovālas ar zobotu malu. Ziediņi dzelteni, četrām ziedlapiņām, izvietoti stublāja galotnē, ķekarā. Augļi- četršķautņu pākstis. Zied maijā- jūnijā.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto lakstus, kurus ievāc ziedēšanas laikā un pirmā gada sakneņus, kurus ievāc vēlā rudenī vai agrā pavasarī.

Drogu žāvē tumša, labi vēdināmā vietā, izklājot augu plānā slānī (<5cm). Augu uzglabā papīra maisos ne ilgāk par vienu gadu. Ja, žāvējot laksti paliek dzelteni, tad tie drogai vairs nav derīgi- šāda parādība ir novērojama, ja žāvējot tos sakrāmē pārlieku biezā slānī.

Uz šodienu augs tiek uzskatīts par nepietiekami pētītu, taču tautas medicīnā to lieto izsens. Augā ir atrasts glikozīds sinigrīns, flavonoīdi, saponīni, šķiedrvielas, ēteriskā un sinepju eļļa, tioglikozīds glikobarbarīns, B grupas vitamīni, askorbīnskābe un organiskās skābes. Augu tauki, kvercetīns un kempferols.

Ārstnieciskā nozīme

Lokaugļu zvērenes sēklās ir augu tauki un tās izsens izmanto maizes cepšanā, kuru izmanto, lai ārstētu nervu sistēmas problēmas.

Saknēm piemīt urīndzenošas īpašības un tās izmanto ar antibakteriālu nolūku. Turklāt, sakņu preparātus izmanto, lai ārstētu neauglību, prostatītu un dzimumfunkcijas novājināšanos.

Ziedi palīdz stiprināt imunitāti un labvēlīgi iedarbojas uz nervu sistēmu, sirds asinsvadu un urīnvadu sistēmu. Ziedi veicina šūnu augšanu un to reģenerāciju.

Lokaugļu zvērnes lapas ir vērtīgs vitamīnu un organisko skābju avots. Tās regulē skābju- sārmu līdzsvaru organismā, turklāt tām piemīt pretiekaisuma īpašības. Turklāt, agrā pavasarī tās lieto arī, kā sastāvdaļu salātiem.

Lokaugļu zvērenei piemīt diurētiskas un dzimumfunkcijas stimulējošas īpašības. Eksperimentāli ir noteiktas šī auga stimulējošās īpašības uz dzimuma orgāniem. Palielinājās priekšdziedzera masa, dziedzera epitēlija hiperplāzija, tika novērota prostatas dziedzera galu paplašināšanās. Turklāt, auga sula iedarbojās spēcīgāk, kā nostādinājums uz spermatoģenēzi.

Katrai auga daļai ir sava nozīme. Auga saknes izmanto, kā urīndzenošs līdzeklis, ar kura palīdzību atbrīvo organismu no liekā šķīduma, mazinot tūsku. Taču diurētiskā iedarbība ir maiga. Auga sēklas iedarbojas caureju veicinoši, stimulējot zarnu peristaltiku.

Svaigas lapas liek uz brūcēm, griezumiem, sasitumiem un apdegumiem. Tās palīdz sadziedēt audus un apturēt asiņošanu.

Lapas žāvē, lai gatavotu spirtu izvilkumus un novārījumus. Šos līdzekļus izmanto, lai palielinātu organisma aizsargspējas, īpaši ja cilvēks sirgst ar nieru, urīnpūšļa un dzimumorgānu saslimšanām.

Lokaugļu zvērenes tēju un novārījumu ārstnieciskās īpašības izmanto, lai normalizētu hormonālo fonu gan vīriešiem, gan sievietēm, lai atbrīvotos no prostatīta un citām vīriešu dzimumorgānu iekaisuma slimībām, ārstētu ginekoloģiskas infekcijas slimības, ārstētu mastopātiju, mazinātu PMS simptomus, attīrītu nieres un samazinātu arteriālo spiedienu.

Par lokaugļu zvēreni der atcerēties sievietēm, kurām diagnosticēti hormonālie traucējumi, mastopātija, miomas, ginekoloģiskas iekaisuma saslimšanas.

Nav ieteicams lietot

Lokaugļu zvēreni nav ieteicams lietot, ja ir tendence uz iekšējām asiņošanām, dažādu akmeņu slimību gadījumā, grūtniecības un laktācijas periodā, kuņģa čūlas un zarnu iekaisuma gadījumā.

Pārtikas nozīme

Salātiem ievāc auga jaunās lapas, pirms augs sācis ziedēt un visas auga daļas vēl ir maigas. Taču ir informācija, ka uzturā var lietot arī zvērenes ziedkopas, kamēr tās vēl ir jaunas un zemāko ziedu, ziedlapiņas vēl nav sākušas birt. Tāpat arī auga lapas, augam, kurš jau sāk noziedēt, taču šajā gadījumā tās nāksies termiski apstrādāt un salātiem nebūs derīgas.

Pēc garšas augs atgādina sinepi (pateicoties, sastāvā esošajai sinepju skābei), mazliet dedzinoša, tāpēc to ieteicams, salātos jaukt kopā ar citiem agrajiem augiem. Auga rūgtums pazūd to novārot, tāpēc zvēreni mēdz izmantot kāposta vietā, zupās. Der tikai zināt, ka vārīšanai ir jābūt īsai, savādāk augs zaudē jeb kādu garšu. Augu, var izmantot arī kā garnīru gaļas ēdieniem.

Lasīt par divlapu žagatiņu->