Uzpirkstīte
DIGITALIS PURPUREA L. UN DIGITALIS GRANDIFLORA MILL.

  

  • Angliski: Foxglove
  • Vāciski: Fingerhut
  • Zviedru: fingerborgsblomma
  • Igauņu: sõrmkübar
  • Lietuviešu: rusmenė
  • Krievu: наперстянка

*aizsargājama lielziedu uzpirkstīte (Digitalis grandiflora Mill.)

Latvijā visbiežāk sastopamas ir sarkanā uzpirkstīte (Digitalis purpurea L.), kurš parasti ir krāšņumaugs un izsējies no dārziem savvaļā un lielziedu uzpirkstīte (Digitalis grandiflora Mill.), kurš jau brīvi dzīvo Latvijā, taču biežāk sastopams Latvijas austrumu daļā, augs ir aizsargājams un pēc tā īpašībām, iespējams, arī nav īpaši vēlams to ievākt.

Sarkanā uzpirkstīte divgadīgs vai daudzgadīgs augs, augumā no 40-150cm, retāk 200cm. Pirmajā dzīves gadā sarkanā uzpirkstīte veido lapu rozeti, ar izstieptām, ovālām vai izstiepti ovālām lapām, platumā 15cm, garumā 30cm. Otrajā dzīves gadā veido vienu vai vairākus stāvus, nesazarotus stublājus. Zemākās lapas ir uz gariem kātiem, olformas, garumā 15-20cm, vidējās lapas ir uz īsiem kātiem, augstākās lapas sēdošas. Lapas tumši zaļas, stipri apmatotas, dzīslojums izteikts. Ziedi lieli, atrodas stublāja augšpusē, izkārtoti vienpusējā vārpā (ziedi vērsti vienā virzienā). Zieds gaiši vai tumši sārti, retāk balti, iekšpusē plankumaini. Auglis- divsēklu kārbiņa. Zied jūnijā- jūlijā, retos gadījumos ziedēšana turpinās arī līdz septembrim.

Lielziedu uzpirkstīte ir daudzgadīgs augs ar īsu sakneni. Stublājs stāvs, augumā 50-120Cm. Lapas gaiši zaļas, zemākās- uz īsiem kātiem, izstiepti lancetveidīgas, garumā līdz 25cm; augšējās garumā līdz 4cm, sēdošas. Stublājs un lapas apmatotas. Ziedi izvietoti stublāja augšpusē, vienpusējas vārpas ziedkopā. Zieds dzeltens ar brūnu dzīslojumu. Auglis- olveidīga kārbiņa, stipri apmatota ar daudzām sēklām. Augs zied vasaras pirmajā pusē.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto uzpirkstītes lapas. Pirmajā auga dzīves gadā ievāc rozetes lapas, kuras nereti izdodas ievākt pat līdz 3 reizēm vasaras laikā. Otrajā auga dzīves gadā ievāc stublāja lapas uzreiz pēc auga noziedēšanas. Novēlota lapu ievākšana no ārstnieciskā viedokļa zaudē savu vērtību. Lapas ievāc saulainā un sausā laikā. Lapas žāvē izklātas saulē vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 50-60C. Žāvējot drogu nepieciešas bieži apmaisīt. Droga derīga 2 gadus.

Auga virszemes daļa satur sirds glikozīdus (digitoksīnu, beta- acetildigitoksīnu, digitonīnu, gitoksīnu, gitonīnu, tigonīnu), purpureaglikozīds A un B, kuri žāvēšanas un uzglabāšanas procesā pārtop par primārajiem (sekundārajiem) glikozīdiem. Uzpirkstītēs ir arī organiskās skābes, saponīni, flavonoīdi (luteolīns-7-glikozīds, digitoluteīns), holīns un citi savienojumi.

Ārstnieciskā nozīme

Uzpirkstītes preparātiem piemīt plašas iedarbības spektrs uz organismu: uz asinsvadiem, nerviem, nierēm, zarnām, CNS, taču galvenais iedarbības objekts ir sirds.

Uzpirkstītēs sastāvā esošie sirds ietekmējošie glikozīdi ir ar augstu izturības līmeni, ja toos salīdzina, ar citos augos esošajiem. Augs uz sirdi iedarbojas 2-4h laikā, tāpēc iekļaujams, kā lēnas darbības sirds glikozīdu saturošs līdzeklis, taču tā darbības efekts ir 2-3 nedēļas, kas šo augu padara unikālu, salīdzinot ar citiem līdzīgas iedarbības augiem.

Lietojot iekšķīgi šos glikozīdus, tie lēnām uzkrājās un tiem ir augsta kumulācija. No organisma digitoksīns tiek izvadīts vidēji 160h laikā.

Digitoksīns un gitoksīns iedarbojas pamatā uz sirdi. Šie glikozīdi uzkrājas sirds audos. Sirds ir ļoti jūtīga pret šiem glikozīdiem. Glikozīdi iedarbojas uz sirdi bremzējoši, liedzot tās paātrinātu darbību.

Sirds glikozīdu ietekmē mazinās kopējā- perifēriskā asinsvadu pretestība, uzlabojas audu apasiņošanās un oksigenācijas process. Lietojot uzpirkstītes preparātus normalizējas sirds darbība, samazinās sirds izmērs, samazinās venozais asinsspiediens un pastiprinās diurēze. Pacientiem zūd tūskas, elpas trūkums un cianoze, normalizējas aknu funkcija, sakārtojas kopējā hemodinamika, atjaunojas augu apasiņošana un apgāde ar skābekli, pulss paliek retāks.

Abus uzpirkstītes veidus plaši pielieto tautas medicīnā. Sākotnēji tos pielietoja, kā urīna dzenošus līdzekļus, lai mazinātu tūsku. Tos lietoja arī asinsrites traucējumu, hipertonijas, sirds-asinsvadu slimību, aknu slimību, aizkuņģa dziedzera, liesas, kuņģa iekaisuma, depresijas, bezmiega un migrēnas ārstēšanai. Uzpirkstītes novārījumu kompreses lietoja, kā brūču dziedējošu līdzekli. 

Nav ieteicams lietot

Šo augu nedrīkst lietot, ja ir: koronāra sirds slimība (īpaši ar koronāro artēriju sklerozi), miokarda infarkts, izteikta bradikardija, pilnīga atrioventrikulārā blokāde, aktīvs endokardīts un reimokardīts (embolijas bīstamība), kompensētas sirdskaites.

Uzmanīgi šo augu jālieto aortu slimību gadījumā (īpaši, stenožu gadījumā), kuru pavada bradikardija. Bradikardijas gadījumā, nereti uzpirkstīti lieto kopā ar melnās velnogas preparātiem.

Pārdozējot uzpirkstīti notiek organisma intoksikācija. Stipri samazinās pulss, rodas sirds darbības traucējumi un aritmija. Rodas bradikardija, parādās iztrūkumi pulsā vai ekstrasistolija.

Der zināt, ka uzpirkstītes indīgās vielas uzkrājas audos. Tāpēc, ilglaicīgi lietojot uzpirkstītes preparātus varat saskarties ar tādu situāciju, ka samazinās sirds pulss, pasliktinās pašsajūta, rodas miega traucējumi, pastiprinās aizdusa, nemiers, mazinās diurēze un rodas tūska, parādās sāpes sirds apvidū. Šādi simptomi norāda, ka ārstēšanos ar šo augu ir steigus jāpārtrauc.

Pirmā palīdzība

Cilvēkam, kurš saindējies ir ātri jāiztīra kuņģa un zarnu saturs. Pēc tam jālieto liela deva aktivēto ogļu. Un paralēli tam visam ir jāsazinās ar mediķiem, lai saņemtu profesionālu palīdzību.

Receptes

Uzpirkstītes lapu nostādinājums

0.5-1gr. lapu aplej ar 180ml verdoša ūdens. Nostādina 2-3h un atfiltrē biezumus. Nostādinājumu lieto pa 1 tējkarotei 3-4 reizes dienā. Tādās pašās devās uzpirkstīti lieto ar klizmās.

Uzpirkstīti jeb kādās ārstniecības preparātu formās lieto ne ilgāk par vienu mēnesi un tad taisa mēneša pārtraukumu.

Lasīt par ūdenspiparu ->