Sveķu attīrīšana
Priežu un egļu sveķu attīrīšana no piemaisījumiem

Priežu vai egļu sveķu attīrīšanai no dažādiem piemaisījumiem, kuri ir ielipuši tajos un koka mizas ir nozīmīgs process, lai tālāk sveķi būtu izmantojami dažādām kosmētiskām un ārstnieciskām vajadzībām! Apstrādes procesā ir jārēķinās, ka tiks zaudētas sveķu ēteriskās vielas, galvenokārt, terpentīns! Taču, mājas apstākļos citu apstrādes versiju nav, ja nu vienīgi nevēlaties būvēt unikālu destilātoru, ar kura palīdzību savākt gaistošās vielas. 

Koku sveķu ievākšanai ir nepieciešams izvēlēties meža masīvu, kurā tiek veikta vai nesenā pagātnē tika veikta saimnieciskā darbība. Attiecīgi, tehnika būs bojājusi palikušos skujkokus. Tieši tāpat var meklēt vietas, kur meža ragainie zvēri ir tīrījuši ragus gar koka mizu.

 Nazi iesaku izvēlēties ar "uzrautu" spici, lai būtu lielāka darba virsma, ar kuru no koka nogriezt sveķus. Pirms darba ar sveķiem ir vērts rokas un instrumentu sasmērēt ar jeb kādu eļļu. Ērtāk būs izmantot augu eļļas! Eļļa ir materiāls, ar kuru arī pēc darba varat attīrīt rokas no sveķiem.

Sveķus ievākt ir, visnotaļ, ērti parastajos pārtikas maisiņos! Ar vienu roku turam maisiņu, atvērtu un piespiestu pie koka un virs tā ar nazi griežam sveķus, lai tie paši krīt maisiņā! Te der sargāt rokas un strādāt uzmanīgi! Ir vērts vākt sveķus jau mežā iespējami tīrus un bez liekiem piemaisījumiem.

Sagatavojam katlu un sietu, kurš atbilst katla diametram! Siets jeb caurduris ir vēlams, ne pārlieku smalks, jo tas ātri dambēsies ciet ar dažādiem atkritumiem un nebūs lietojams atkārtoti. Es izmantoju sietu, kāds redzams attēlā, taču to modificēju- norāvu tam rokturus, pamatnes "kāju" un izurbu papildus caurumus.

Katlā pildu ūdeni, tā lai sieta pamatne nepieskartos ūdens virsmai! Ievietoju sietu un to piepildu ar sveķiem! Sveķus nekrāmējam pārlieku daudz un pārlieku blīvi- caur tiem ir jācirkulē tvaikam! Liekam virsū vāku un vāram. Liesmas spēku regulējam, tā lai no vāka atveres vienmērīgi nāktu tvaiks un vāks nelēkātu!

Ir jāsaprot, ka kušana notiek samērā lēnu un viena sieta vārīšanās laiks var ieilgt pat līdz 3h. Viens no rādītājiem, ko pamanīsiet, kad tuvojas noslēgums vārīšanai, ir izteiktā sveķu aromāta samazināšanās. Kā arī laiku pa laikam neaizmirstiet sveķus apviļāt un samaisīt sietā!

Tuvojoties vārīšanas noslēgumam sagatavojiet laikus trauku ar ledainu ūdeni! Tieši ledainu! Es to daru izlietnē, ielejot aukstu ūdeni un pievienojot ūdenim ledu. Pēc tam noņemiet no katla sietu un palikušos gružus izmetiet, pie viena, maksimāli to attīriet.

Tālāk katlā esošo tīro sveķu masu kopā ar ūdeni izlejiet savā traukā ar ledaino ūdeni. Un ļaujiet tai mazliet padzist. Ledainā ūdens traukam būtu jābūt kā minimums 5x lielākam pēc tilpuma, kā katlā esošā ūdens daudzums.

Masai padziestot saplēsiet to nelielos gabalos, tālākai apstrādei un ievietojiet citā traukā ar ūdeni. Ūdens nodrošinās ka sveķi savā starpā nesalips!

Pēc tam ņem jeb kādu silikona formu un tajā kausējam masu atkārtoti. Masai izkūstot uz tās virsmas parādīsies ūdens, kurš visas apstrādes laikā ir noslēgts sveķos. Sveķiem kļūstot viendabīgiem, silikona formu ar masu slīcinām atkārtoti aukstā ūdenī. Un ik pa laikam pakustinot silikona formu aiz malām tveram mirkli, kad tā atdalās no sveķiem.

*Ērtākam darbam iesaku silikona formu izvēlēties nelielu, ne lielāku 200-300gr. sveķu tilpuma.

 


Izgūstot sveķus no formas neļaujam tiem pilnībā atdzist, jo tajos vēl aiz vien ir liels daudzums ūdens! Šai mirklī masu rokās sākam mīcīt kā mīklu, kā arī to vīt vītnē- izspiežot maksimumu tajā sakrājušos ūdeni! Mīcīšanu turpinām līdz masa to vairs neļauj un ir jau praktiski atdzisusi! Tālāk masu pa porcijām saliekam maisiņos un ievietojam ledusskapī vismaz uz 30 minūtēm. Un tas arī viss!

*Sveķus uzglabājot tie viennozīmīgi kusīs un veidos tiem ērtu formu, tāpēc uzglabāšanu veicam maisiņos, lai porcijas savā starpā nesaliptu.