Pirts slotiņu ievākšana
Pāris ieteikumi par pirts slotiņu ievākšanu

Pavisam drīz jau būs klāt pirts slotu ievākšanas sezona, tiklīdz parādīsies pirmās lapiņas kokos. Pirts slotu ir neskaitāmi veidi, kaut arī ne visi ir populāri, tomēr to ir daudz.

Ierastākās ir bērzu, ozola, liepu pirts slotiņas, kuras sagatavo sezonā, jo tiem ir vispiemērotākās lapas, zari gana lokani un tie ir visnotaļ izturīgi. Kā arī tiem ir daudz dažādu vitamīnu un vērtīgu vielu, kuras sniedz ādai un ķermenim neatsveramu labumu.

Pareizi uzglabājot, šīm slotiņām nav tendence lūzt, kā arī to lapas nevijas “caurulītēs”.

Visbiežāk rodas jautājumi, kad tad īsti sagatavot jaunās slotiņas. Taču atbildes uz šo jautājumu viennozīmīgas nav, tāpēc, ka katru gadu ir savādāki laika apstākļi un dažādās vietās, dažādi atmostas koki.

Lai ievāktu labas un izturīgas pirts slotas, ir nepieciešamas jaunas koka lapas. Lapas ir jābūt vidēja izmēra, bez bojājumiem un uzaugumiem.

Pamatā visas pirts slotas ir nepieciešams sagatavot pirms koki ir noziedējusi un devuši augļus, jo nereti kā liepai, tā bērzam auglis ir pietiekams, lai ar to pērties būtu nekomfortabli.

Ieteicamais laiks līdz kuram parasti sagatavo bērza pirts slotas ir 12.jūnijs. Līdz šim mirklim koks būs jau izveidojis lapotni, lapas būs jaunas, pietiekama izmēra un labi turēsies pie zariem.

Pirts slotas ievāc tāpat, kā zāļu tējas siltā un sausā laikā, jo pastiprināts mitrums padarīs lapas nenoturīgas un žāvējot tās sabojāsies- paliks tumšas un sagriezīsies “caurulītēs”! Peroties lapas kritīs nost un lūzīs, kā arī nebūs bērzam raksturīgās smaržas.

Zarus ievāc no koka lapotnes lejas daļas, jo tieši šeit būs labāki zariņi lieliskai pirts slotai.

Ja bērza slotas ievāc agrā pavasarī, tad ozolkoka slotiņas iesaka ievākt vasaras vidū, kad lapas ir kļuvušas jau izturīgas un biezas. Ir kāds pazīme, sentēvu, ja zem ozola aug diždadzis, tad tas ir ideālākais slotiņu taisīšanai- šāda ozola slotiņas pērtuvē nebirst un lapas turas stingri, kaut arī pats to dzīvē neesmu pārbaudījis.

Tāpat arī brīvi varat eksperimentēt ar citu koku lapām un zālītēm, šobrīd tuvojoties vasarai viss vēl ir priekšā un izmantojiet iespēju iet pērties ar svaigām pirts slotām.