Dzirkstelīte
DIANTHUS DELTOIDES L.

   

  • angliski: maiden Pink
  • vāciski: Heide-Nelke
  • zviedru: backnejlika
  • igauņu: nurmnelk
  • lietuviešu: šilinis gvazdikas
  • krievu: гвоздика травянка

Dzirkstelīte ir daudzgadīgs neļķu dzimtas augs, kurš sasniedz 10-40cm augumu. Augsnē tā veido plānu ložņājošu un sazarotu sakneni. No sakneņa veidojas divu tipu virszemes dzinumi- vieni ir tie uz kuriem veidojas ziedi, tie ir maz aplapoti un otri ir kupli lapoti, bet uz tiem ziedi neveidojas.

Lapas sakārtotas pretēji. Garumā tās ir no 1-3cm, uz ziedu dzinumiem tās ir 1-3mm. Uz neziedošajiem dzinumiem lapas ir arī platākas- līdz 5mm un vairāk noapaļotas.

Ziediņš sastāv no piecām ziedlapiņām, ziedlapiņu gali ir zoboti. Uz ziedlapiņām ir tumši sarkani punktiņi, kuri caur visām ziedlapiņām veido gredzenu. Ziedi, parasti, dažādu toņu sarkanā krāsā, dažkārt rozīgi-violeti. Uz stublāju galotnītēm viens vai vairāki ziedi kopā. Zied augs sākot ar jūnija vidu un līdz pat rudenim. Augs ziedēšanu uzsāk pie +15C un zied vidēji 45 dienas.

Auglis- sausa sēklu kārbiņa. Sēklas sīkas un lielā skaitā. Nobriestot kārbiņa augšpusē atveras un sēklas izsējas. Augam patīk smilšaina augsne un labi apgaismotas vietas.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc auga virszemes daļu, auga ziedēšanas laikā. Žāvē uz sietiem apēnotā un labi vēdināmā telpā. Uzglabā ne ilgāk par 2 gadiem, blīvos auduma maisos vai stikla traukos.

Augā atrasti saponīni, kumarīni, flavonīdi, glikozīdi, askorbīnskābe, karotīns un alkaloīdu atvasinājumi. Indīgu savienojumu, šajā augā nav atrasts.

Ārstnieciskā nozīme

Dzirkstelītes nostādinājumiem piemīt asiņošanu apturošas, atsāpinošas, drudzi mazinošas, pretiekaisuma, sviedru dzenošas, spazmolītiskas, antibakteriālas, atkrēpošanos veicinošas, nomierinošas, antitoksiskas, urīna dzenošas un savelkošas īpašības.

To bieži izmanto, dzemdes asiņošanas un hemoroidālo asiņošanu gadījumā. Ir zināms, ka dzirkstelītes preparāti palielina dzemdes gludās muskulatūras tonusu, neradot blaknes. Augs nav toksisks.

Ārīgi nostādinājumus un aplikācijas no šī auga pielieto arī reimatisma un alerģisku reakciju gadījumā. Tos var pielietot arī, lai ārstētu flegmonas, rozes sasārtumus, radikulītu un citas locītavu saslimšanas, sasitumus; ar nostādinājumu var skalot arī nedzīstošas brūces un skalot ar to seju, lai attīrītu to no pinnēm.

Dzirkstelīti, pamatā, pielieto tikai tautas medicīnā. Galvenā dzirkstelītes ārstnieciskā īpašība ir spēja apturēt asiņošanu. Taču tā iedarbojas arī nomierinoši, mazina arteriālo asinsspiedienu, palīdz nieru un urīnpūšļa slimību gadījumā, maisījumos izmanto arī sirds slimību ārstēšanai.

Dzirkstelīti tautas medicīnā izmanto, galvenokārt, sieviešu veselības uzlabošanai- pēc dzemdību asiņošana (dzemdes atonija), pie pārlieku spēcīgām un ilgām mēnešreizēm.

Iekšķīgi to var lietot arī sirds klauvju gadījumā, kā arī lai mazinātu sāpes krūškurvī un kuņģī (nospiedošu sajūtu), nieru un urīnpūšļa slimību, tūsku, skrofulozes, galvas sāpju, migrēnas, augsta asinsspiediena gadījumā, kā arī lai atvieglotu epilepsijas lēkmju norisi. Augs palīdzēs arī sliktas dūšas un vemšanas gadījumā.

Dzirkstelīti, lietderīgi, ir dzert gripas un saaukstēšanās laikā, kad jūtat smakšanas sajūtu vai slimošanu pavada smags klepus.

Nav ieteicams lietot

Dzirkstelīte ir kategoriski aizliegta grūtniecības un laktācijas periodā un ja cilvēks sirgst ar amenoreju. Augs var raisīt dzemdes tonusu un izprovocēt abortu. To nedrīkst dot arī bērniem līdz 2 gadu vecumam. Augs mazina arteriālo asinsspiedienu, līdz ar to nav vēlams lietot hipotonijas gadījumā vai arī, ieteicams, tos kombinēt ar asinsspiedienu paaugstinošiem augiem.

Receptes

Dzirkstelītes nostādinājums: 1 ēdamkarote drogu uz 200ml verdoša ūdens. Notur šo nostādinājumu ūdens peldē 10-15 minūtes, tad atdala biezumus un papildina iegūto nostādinājumu ar vārītu ūdeni, līdz sākotnējam tilpumam. Lieto pa vienai ēdamkarotei, 3 reizes dienā.

Aplikācijas un kompreses: 100gr drogu dala 3-4 daļās, aplej ar verdošu ūdeni, katru daļu pēc nepieciešamības un iegūto “putriņu” tin marles apsējā- to izmanto reimatisma un alerģisku reakciju gadījumā.

Lasīt par parasto efeju->