- angliski: yellow Loosestrife
- vāciski: Gemeiner Gilbweiderich
- zviedru: strandlysing
- igauņu: harilik metsvits
- lietuviešu: paprastoji šilingė
- krievu: вербейник обыкновенный
Parastā zeltene ir daudzgadīgs prīmulu dzimtas augs ar ložņājošu sakneni, gariem ložņājošiem dzinumiem un stāvu, apmatotu stublāju, augumā 50-100cm. Lapas lancetformas, ar gludu malu, augšpusē kailas, ar punktiņiem, apakšpusē zilgani, pūkaini apmatotas, ar īsiem lapu kātiem. Lapas uz stublāja izkārtotas pretēji vai mieturī pa 3-4. Ziedi spilgti dzelteni, 2cm un vairāk diametrā, izvietoti auga augšpusē, piramidiālās skaras ziedkopā. Auglis lodveidīga vāršņu pogaļa. Zied jūnijā- augustā, augļi nobriest augustā- septembrī.
Ārstniecīskām vajadzībām ievāc auga virszemes daļu ziedēšanas laikā! Pēc žāvēšanas atdala rupjos stublājus un drogu gatavo bez tiem.
Augā atrasts 3-rutinozīda miricetīns, C, P vitamīni, delfinidīns, miecvielas, kafijskābe, nikotiflorīns, Pi- kumārskābe, primverāze un cianidīns.
Augā ir C vitamīns (lapās <1151mg%; ziedos <888mg%), flavonoīdi (rutīns, nikotiflorīns, 3-rutinozīda miricetīns), fenolkarbonātskābes (kafijskābe, pi- kumārskābe), antociāni (delfinīdīns, cianidīns), ferments primverāze, miecvielas un saponīni.
Ārstnieciskā nozīme
Parastai zeltenei piemīt antiseptiskas, savelkošas, asiņošanu apturošas, atsāpinošas, tonizējošas, pretvīrusu, pretiekaisuma, pretdrudža un brūču dziedējošas īpašības.
Tautas medicīnā parasto zelteni lieto iekšējo asiņošanu, asiņu atklepošanas, asiņainas caurejas, dizentērijas, drudža, stipru mēnešreižu, gastrīta, gripas ārstēšanai un kā pret cingas līdzekli.
Auga nostādinājumu lieto kompresēs, aplikācijās un pievieno vannas ūdenim, lai ārstētu skrofulozi, locītavu un muskuļu reimatismu, artrītu, ar to skalo brūces un čūlas. Ar nostādinājumu skalo mutes dobumu, lai novērstu nepatīkamu elpu, gļotādu iekaisumu, piena sēni un čūlaino stomatītu, tāpat ar to skalo arī acis, lai ārstētu konjunktivītu un blefarītu.
Ar auga pulveri apstrādā asiņojošas brūces. Svaigas vai atmērcētas auga lapas liek aplikāciju veidā uz reimatisma, poliartrīta, podagras skartām vietām, kā arī uz nedzīstošām brūcēm un sasitumiem. Asiņošanu apturošas īpašības piemīt arī augu sulai.
Senatnē parasto zelteni lietoja, kā parastu tēju.
Auga novārījumu lieto vājuma un dzeltenās kaites gadījumā.