Saules enerģijas kolektors
Saules enerģijas kolektora izveide augu drogu žāvēšanas iekārtai

Iepriekšējās sezonās esat manījuši īpatnējas iekārtas izveidi, kuru pielietoju, lai visas sezonas garumā žāvētu augu drogas. Iekārta uzsāk savu darbību agrā pavasarī un pēdējie augi tiek no tā izņemti ar pirmajām rudens salnām, kad saule kļūst jau vēsāka. Šādas iekārtas nozīme ir tajā, ka tā nodrošina piespiedu žāvēšanas funkciju patērējot vien 11w stundā. Nodrošinot temperatūras režīmu līdz 50- 60C (īpaši labvēlīgos laika apstākļos). Vidējā darba temperatūra ir 35-50C. Iekārta nodrošina 10 sietu, izmērā ~50x50cm apgādi ar siltu gaisa plūsmu. Darba temperatūra ir secināta, pēc iepriekšējā saules kolektora darbības (attēlā augšpusē).

Divu sezonu laikā iegūstot dažādus secinājumus un turpinot šo eksperimentu, tiek veidots jauns kolektors, kura darba ražībai būtu jābūt lielākai, ir mainīti izmēri, palielinot darba virsmas laukumu un mainot ieplūdes un izplūdes konfigurāciju.

Iepriekšējais kolektors nostrādājot divas sezonas sevi attaisnoja, taču nepareizi izvēlēti materiāli lika par sevi manīt- sānu sienās tika izmantota lamele, kura mitruma ietekmē pavērās.

Jaunais saules kolektors ir arī ieveidots daudz kompaktāks, samazinot ieplūdes un izplūdes sektorus, tai pat laikā palielinot aktīvās zonas tilpumu ( saules jūtīgā virsma). Pamazām iepazīsimies ar jauno saules enerģijas kolektoru un kā to izveidot mājās arī pašam.

Sākotnēji ir jāievāc skārdenes, kurām tā sarežģītākā daļa ir augšējās un apakšējās daļas izgriešana, lai tās brīvi varētu caur sevi vadīt gaisu. Skārdenes, ieteicams, ievākt viena veida, jo dažādiem ražotājiem atšķiras to augstumi. Skārdenes griež dažādi- kāds pielieto metāla šķēres, kāds kroņu urbi, cits griež ar juvelieru griežamajām ripām. Es izmēģināju visus variantus un par vienkāršāko varu atzīt juvelieru griežamās ripas- kas, protams, prasīs specifiskus instrumentus.

Tālāk skārdenes tiek ielīmētas kolektorā. Tās tiek blīvi salīmētas viena ar otru un tālāk ielīmētas pret kolektora ieplūdes un izplūdes starpsienu. Līmēšanu veic ar akvāriju silikonu, tas būs drošākais variants, jo tas no sevis neizdala nekādus ķīmiskus savienojumus.

Silikonam nožūstot, skārdenes tiek krāsotas melnā krāsā- krāsas kārtu ir nepieciešams veidot iespējami plānu, lai tā nesamazinātu siltuma uzņemšanu. Melnā krāsa palielina darba jaudu- tāpēc krāsošana ir svarīga. Krāsošanu veic ar krāsas baloniņu- ieteicams, izvēlēties karstumizturīgu krāsu, jo tā būs gan izturīgāka pret saules ietekmi, gan arī tās parasti ir matētas un neveido atspīdumu no virsmas. Krāsot varat droši, jo aktīvais bloks nav savienots ar ieplūdes un izplūdes sektoru (tie savienojas caur skārdeņu iekšpusi).

Skārdeņu kolonas apakšpusē ir izveidoti caurumi dia. 20mm, kuri ļaus ieplūst katrā kolonā svaigam gaisam. Pats sektors nav liels pēc tilpuma, taču tas nodrošinās pirmapstrādi- atdalot dažādas smagās daļiņas, kompensējot gaisa padevi katrā atverē vienmērīgi, kā arī radīs vietu, kurā ar laiku plānots ievietot arī ogles filtru.

Uz kolektora korpusa, pašā apakšā ir ieplūdes atveres, kuras ir aizklātas ar sietu, kas nodrošina rupjo gaisa apstrādi un aizsargā kolektoru no insektu nonākšanas tajā. Ieplūdes atveres ir dia. 35mm. 

Šī ir kolektora augšpuse no kurienes jau uzsildītais gaiss dosies uz pašu žāvēšanas iekārtu. Pretī skārdeņu kolonām ir izveidotas atveres dia.15mm un atsevišķa atplūdes atvere dia.90mm.

Saules enerģijas kolektors tiks pārklāts ar polikarbonāta plāksni, kura arī tiks hermetizēta. Svarīgi ir saprast, ka katrs sektors tiek hermetizēts un tie savādāk, kā paredzētā veidā, savā starpā nesaskarās. Būtībā gaiss ceļo no pirmā sektora uz trešo, cauri skārdeņu kolonām- skārdeņu sektors nedrīkst būt savienots ne ar vienu no tīrā gaisa sektoriem, jo tajā ir ķīmiskas vielas, kuras pakļautas uzkāršanai. Der arī piedomāt, kā nodrošināt aktīvā sekotra minimālu ventilāciju- galvenokārt, lai neveidotos kondensāts- veidināšana pieļaujama mirklī, kad saules kolektors netiek darbināts augu žāvēšanai, jo tas samazinās darba temperatūras.

Pēc pilnas saules kolektora nokomplektēšanas, to ir nepieciešams novietot saulē vismaz uz mēnesi un lai tas strādā tukšgaitā- maksimāli zaudējot, iespējamos, gaistošos ķīmiskos elementus. Pašlaik šis kolektors vēl ir izstrādes režīmā un to pabeidzot, es arī papildināšu rakstu ar reāliem rezultātiem.