Kālijs (K)
Minerālvielas kālija apraksts 

Kālijs ir svarīgs minerāls un elektrolīts cilvēka organismā. Tas nepieciešams, lai funkcionētu visas dzīvās šūnas, attiecīgi ir arī atrodams visos augu un dzīvnieku audos. Normāla organisma funkcija, tiešā veidā saistītas ar pareizu kālija koncentrācijas regulāciju, kā iekšķīgi šūnās, tā ārīgi. Šis mikroelements ir nozīmīgs organisma elektrisko signālu regulācijai (uztur šūnu polaritāti, neironu signālu radīšanu, sirds impulsu un saraušanās signālu radīšanu), barības vielu un metabolītu transportēšanai, kā arī fermentu aktivizēšanai.

Kālija patēriņš palielinās:

  • Afroamerikāņiem: afroamerikāņi ikdienā uzņem mazāk kālija no pārtikas un biežāk arī cieš no paaugstināta asinsspiediena un jūtības pret sāli;
  • 1- Tipa diabēta slimniekiem, kuri lieto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus;
  • Sporta nodarbību laikā;
  • Kālijs pastiprināti izdalās no organisma ar sviedriem;
  • Diurētiķu lietošanas laikā;
  • Zemu ogļhidrātu un augstu proteīnu satura diētas laikā (šādu diētu laikā bieži netiek lietoti augļi, kuru saturā ir kālija metabolismam nepieciešamie sārmi.
  • Kālija patēriņš samazinās:
  • Hroniskas nieru mazspējas gadījumā;
  • Pēdējo stadiju nieru slimību gadījumā;
  • Sirds mazspējas gadījumā;
  • Grūtniecības gadījumā, kuru pavada preeklampsija.

Kālija vērtīgās īpašības

Palīdz uzturēt galvas smadzeņu veselību- kālijs ir svarīga minerālviela nervu sistēmas uzturēšanai, kura sastāv no galvas smadzenēm, muguras smadzenēm un nerviem. Kālijs piedalās arī šūnu un starpšūnu šķīduma osmotiskā līdzsvara nodrošināšanā. Kālija trūkuma gadījumā, šķidrumu vielmaiņa tiek traucēta. Nervu sistēmas traucējumi kopā ar arteriālo asinsspiedienu un cerebrālo šķīdumu, kālija nepietiekamības gadījumā var radīt ilgstošas un spēcīgas galvassāpes.

Mazina insulta risku- pateicoties, tam ka kālijs piedalās nervu sistēmas regulācijā, sirds darbības un arī ūdens līdzsvara nodrošināšanā, diēta ar augstu kālija saturu mazina risku iedzīvoties insultā. Turklāt, atcerieties, ka organisms absorbē kāliju no dabīgiem uztura avotiem daudz labāk, kā no uztura bagātinātājiem.

Sirds veselības uzlabošana- kālijs ir nepieciešams koordinētai muskuļu darbībai. Tas palīdz nodrošināt saraušanās un atslābšanas ciklus, tas attiecas arī uz sirds muskuli un ir tieši saistīts ar kālija metabolismu. Kālija deficīts veicina aritmijas un neregulāras sirds darbības (pulsa) attīstību.

Asinsspiediena pazemināšanās- cilvēka organismā ir tāds process, kurš saucas nātrija- kālija vielmaiņa. Tas nepieciešamas vielmaiņas procesiem šūnās, šķidrumu līdzsvaram un pareizai sirds darbībai. Šodienā, uzturā pamatā ir maz kālija un ir daudz nātrija, šāds disbalans rada paaugstinātu asinsspiedienu.

Kaulu veselība- zinātniskie pētījumi ir noteikuši, ka kālijs ir nozīmīgs kaulu veselības nodrošināšanai. Ir noskaidrots, ka kālijs mazina kaulu rezorbciju- process, kurā sabrūk kaulu šūnas. Attiecīgi, pietiekams kālija daudzums organismā palielina kaulu blīvumu.

Mazina muskuļu krampjus- kālijs nodrošina muskuļu koordinētu darbību un regulē šķidrumu vielmaiņu. Kālija trūkuma gadījumā, var rasties muskuļu spazmas. Turklāt, lietojot kālija bagātus produktus, tas var mazināt menstruālās sāpes. Vēl vairāk, kālija bagāti produkti ne tikai novērš muskuļu spazmas, taču mazina arī to vājumu un nogurumu.

Kālijs palīdz cīnīties pret celulītu- parasti, celulītu asociē ar lielu tauku saturu un mazu aktivitāti. Taču, viens no pamata faktoriem, neskaitot ģenētiku, ir ūdens uzkrāšanās organismā. Šķīdumi uzkrājas pastiprinātas sāls un samazināta kālija lietošanas gadījumā.

Kālijs, mijiedarbojas arī ar citiem elementiem:

  • Nātrija hlorīds: kālijs mīkstina nātrija hlorīda spiediena efektu. Pārtikas kālijs palielina nātrija hlorīda izdali caur urīnu.
  • Nātrijs: kālijs ar nātriju ir savstarpēji saistīts un nepareizas šo elementu attiecības organismā var veicināt akmens rašanos nierēs un hipertoniju.
  • Kalcijs: kālijs veicina kalcija reabsorbāciju, kā arī labvēlīgi ietekmē kaulu minerālo blīvumu.
  • Magnijs: magnijs nepieciešams optimālam kālija metabolismam šūnās. Pareiza magnija, kalcija un kālija attiecība organismā mazina insulta risku.

Termiski apstrādājot produktus, kuru saturā ir kālijs, tas tiek ievērojami zaudēts. Tas ir saistīts ar kālija sāļu šķīdību ūdenī.

Kālijs kosmetoloģijā

Kālijs bieži ir sastopams kosmētiskajos līdzekļos. Ir daudz formu, kādās tas tiek pielietots: kālija aspartāts, kālija bikarbonāts, kālija bromāts, kālija kastorāts, kālija hlorīds, kālija hidroksīds, kālija silikāts, kālija stearāts u.c. Minētie savienojumi, visbiežāk, sastopami kopjošajā kosmētikā, mutes dobuma higiēnas un matu kopšanas līdzekļos. Saistīti ar konkrētu savienojumu, tie var būt, kā kondicionieri, skābuma regulatori, antiseptiķi, stabilizatori un biezinātāji. Piemēram, kālija laktāts spēj sasaistīt ūdens un serīna molekulas, kā rezultātā tiek iegūts lielisks, mitrinošs līdzeklis.

Vairums kālija savienojumi, lielās devās var radīt iekaisumu, apdegumus un būt pat kancerogēni.

Kālija īpatnības

Kālija nepietiekamības simptomi

Zema kālija koncentrācija asins plazmā (hipokaliēmija) parasti rodas no kālija pārlieku lieliem zudumiem, piemēram, ilgas vemšanas, diurētiķu lietošanas, dažādu nieru slimību rezultātā.

Stāvokļi, kuri pastiprina hipokaliēmijas risku ir diurētiķu lietošana, alkoholisms, spēcīga vemšana un diareja, nepareiza un bezatbildīga caurejas līdzekļu lietošana, anoreksija vai bulīmija, magnija deficīts un sirds mazspēja.

Nepietiekama kālija lietošana uzturā, parasti neraisa hipokaliēmiju. Anomāli zemas kālija koncentrācijas asins plazmā, saistās ar šūnu membrānas potenciāla un metabolisma izmaiņām. Starp simptomiem ir: nogurums, muskuļu vājums, krampji, vēdera uzpūšanās, aizcietējumi un sāpes vēdera dobumā. Spēcīga hipokaliēmija var veicināt muskuļu funkciju zudumu un sirds ritma traucējumus, kas diemžēl var beigties arī letāli.

Kālija pārsātinātības simptomi

Veselam cilvēkam, kālija pārsātinātības praktiski nav sastopama, ja kālijs tiek uzņemts no uztura. Tai pat laikā, kālijs kurš atrodas uztura bagātinātājos, lielās devās ir toksisks arī veselam cilvēkam. Kas var radīt arī letālu iznākumu vai pat paralīzi.