Spulgnaglene pļavas
CORONARIA FLOS-CUCULI L. SYN. LYCHNIS FLOS-CUCULI L.

   

  • angliski: Ragged-Robin
  • vāciski: Kuckucks-Lichtnelke
  • zviedru: gökblomster
  • igauņu: käokann
  • lietuviešu: šilkažiedė gaisrena
  • krievu: горицвет кукушкин

Pļavas spulgnaglene ir augs ar smalku sakņu sistēmu un augstu, rievotu, reti apmatotu, stāvu un augšdaļā sazarotu stublāju, kurš mēdz izaug 30-90cm augstumā. Izstiepti lāpstveida, galos smailas, sēdošas lapas, garumā līdz 10cm un platumā no 3-10mm, izkārtotas pamīšus. Piesaknes lapas lielākas un izkārtotas rozetē.

Ziedi sastāv no piecām ziedlapiņām, katra dalīta 4 daļās. Ziedi, parast, rozā krāsā ar violetu vai lillā nokrāsu, retāk balti, kuri izkārtoti retās vairogveida ziedkopās. Auglis- sausa piecdaļīga kārbiņa, pilna ar mazām (6-10mm), brūnām, pelēcīgi melnām sēkliņām.

Ārstniecības nolūkam ievāc auga virszemes daļu. To ievāc auga ziedēšanas laikā, kas notiek sākot no maija līdz augustam. Augu griež ar sirpi vai sekātoru. Ievākto augu klāj, plānā slānī uz sietiem vai sien buntēs un žāvē no saules slēptā, labi vēdināmā vietā. Uzglabā to papīra maisos līdz 2 gadiem.

Auga ķīmiskais sastāvs ir maz pētīts. Auga saknēs ir triterpēnu saponīni un galaktozīdu saharoze, rūgtvielas, ēteriskā eļļa un līdz 31% cietes. Auga virszemes daļā arī ir atrasti triterpēnu saponīni, starp kuriem ir arī saponīnu viedīgā viela lihnidīns (<1%), ogļhidrāti un tiem radniecīgi savienojumi D- pinīts, fenolkarbonātskābe, kumarīni, askorbīnskābe, flavonoīdi, neidentificēti hipogenīna atvasinājumi un neliels daudzums alkaloīdu. Pļavas spulgnaglenes lapās ir askorbīnskābe, vitamīns K, fenolkarbonātskābe. Ziedu sastāvā ir fenolkarbonātskābes un askorbīnskābe (<0,1%).

Ārstnieciskā nozīme

Pateicoties pļavas spulgnaglenes ķīmiskajam sastāvam veidojas arī tās ārstnieciskās īpašības. Noteikts, ka auga ekstrakts, kurš attīrīts no saponīniem, spēj iedarboties specifiski uz dzemdes nervu- muskulatūru, radot tās krampjveidīgu saraušanos. Šo efektu medicīnā izmanto, lai apturētu spēcīgu dzemdes asiņošanu.

Eksperimentāli ir noteikta auga sulas iznīcinošā ietekme uz siena nūjiņu, zelta stafilakoku un proteus dzimtas baktērijām. Askorbīnskābe iedarbojas brūču dziedējoši un kā pretiekaisuma līdzeklis. Pateicoties augā esošiem saponīniem, tā iedarbojas sviedru un urīna dzenoši, kā arī atkrēpošanos veicinoši.

Pļavas spulgnaglenes īpašības ir atradušas arī pielietojumu tautas medicīnā. Nostādinājumi un novārījumi ir rekomendējami sievietēm kritiskajās dienās, lai mazinātu sāpju intensitāti. Tāpat arī šo līdzekli iesaka lietot sievietēm, kuras ārstējās no neauglības. Tautas medicīnā valda uzskats, ka tieši krampjainā dzemdes saraušanās atvieglo spermatozoīda ceļu līdz olnīcai.

Pretiekaisuma, sviedru dzenošās un atkrēpošanos veicinošās īpašības padara šo augu par bieži pielietojamu dažādos maisījumos. Šo augu var pielietot, lai ārstētu reimatismu, dzelteno kaiti, hroniskas aknu slimības un nieru slimības. Tautas zintnieki šo augu iesaka, kā temperatūras mazinošu līdzekli.

Pļavas spulgnagleni lieto arī ārīgi, lai ārstētu dažādas ādas slimības, skalotu brūces, taisītu kompreses uz ādas čūlām un trūcēm. Auga novārījumu var izmantot matu skalošanai, kā arī izmantot, lai likvidētu pigmentācijas plankumus un vasaras raibumus.

Nav ieteicams lietot

Pļavas spulgnaglenei ir arī iespējamas blaknes. Augu nedrīkst lietot grūtnieces, jo tas var radīt spontāno abortu vai priekšlaicīgas dzemdības. Augs nav vēlams arī laktācijas periodā un mazu bērnu ārstēšanai.

Lasīt par staģi vītolu ->