Naudulis tīruma
THLASPI ARVENSE L.

 

  • Angliski: field Penny-cress
  • Vāciski: Acker-Hellerkraut
  • Zviedru: penningört
  • Igauņu: põld-litterhein
  • Lietuviešu: dirvinė čiužutė
  • Krievu: ярутка полевая

Tīruma naudulis ir viengadīgs augs ar stāvu, nereti sazarotu stublāju augumā 20-30cm. Augs ir kails, mazliet sukulents. Sakņu sistēma ir mietveida. Lapas vienkāršas, pamīšus izkārtotas, bez pielapēm; piesaknes lapas sakārtotas rozetē, zemākas lapas uz kātiem, augstākās sēdošas, izstieptas vai bultveida, ar zobainām malām.

Ziedi divdzimumu, divdaļīgi, simetriski, nelieli un balti, savākti vairogā. Auglis- saplacināts no malām pākstenis (apmēram 15mm diametrā), divdaļīgs. Sēklas bez endospermas, brūnas, nelīdzenas un eļļainas. Viens augs spēj saražot 10-50 tūkstošus sēklu, kas nodrošina vairākas paaudzes. Tīruma naudulis sāk ziedēt pakāpeniski ap pavasara vidu un zied līdz pat rudenim. Ārstnieciskām un pārtikas vajadzībām tiek izmantota visa auga virszemes daļa.

Ārstniecībā izmanto auga virszemes daļu un tā sēklas. Ievāc augu ziedēšanas periodā, sākot ar maiju līdz augustam, sēklas ievāc mazliet vēlāk, kad augs tās nobriedina- augusta beigas, septembra sākums.

Augu žāvē svaigā gaisā vai labi vēdināmās telpās, noslēptu no tiešiem saules stariem. Iegūto drogu uzglabā kartona kastēs vai maisos, sausā vietā. Droga derīga 1 gadu.

Auga ķīmiskais sastāvs nav izpētīts pietiekam, taču tajā ir atrasti flavonoīdi: apigenīns, luteolīns; tioēteri; allisulfīdsl glikozināti: visās auga daļās- sinigrīns, glikokaparīns; izotiocianāti: sēklās- allilizotiocianāts, 1-butēn-4-izoriocianāts; augstākās taukskābes: sēklās- linolēnskābe, linolskābe, erukskābe, arahīdskābe, oleīnskābe, tetrakozeīnskābe, steraīnskābe, nervonskābe; augu tauki: sēklās līdz 33%. Bez tā visa atrasti arī alkaloīdi, glikozīdi, vitamīns C, saponīni u.c.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecībā tīruma nauduli izmanto, tā daudzo bioloģiski aktīvo vielu klātbūtnes dēļ. Taču šodien, kā jau iepriekš runājam nav vēl zināmas visas šī auga ārstnieciskās īpašības. Eksperimentāli, tīruma nauduļa virszemes daļas ekstraktam atklātas hemostatiskas īpašības un tas uzrāda antibakteriālu aktivitāti. Ir arī dati, ka tīruma nauduli saturoši preparāti iedarbojas brūču dziedējoši, pretmikrobi, savelkoši, pret cingu, pretiekaisuma, spazmolītiski, asiņošanu apturoši, dezinficējoši, sviedru dzenoši, atkrēpošanos veicinoši un tonizējoši.

Tautas medicīnā tīruma naudulis ir visnotaļ populārs līdzeklis un tam ir visnotaļ plašs iedarbības spektrs- ar to ārstē dzimumorgānu disfunkciju, saaukstēšanās slimības, strutojošas brūces, infekciju slimības un ādas slimības. Tautā šo augu pielieto dzeltenās kaites, gonorejas, skarlatīna, stenokardijas un dzemdes asiņošanas gadījumos. Ar tā nostādinājumiem un novārījumiem izsens tiek ārstēta gonoreja un sifilis, atjaunoja menstruālo ciklu un vīriešu potenci.

Tas ir lielisks sviedru dzenošs, urīna dzenošs, atkrēpošanos veicinošs, brūču dziedējošs, pretmikrobu un strutojošu rētu un čūlu dziedējošs līdzeklis.

Visbiežāk tīruma nauduli, tautas medicīnā, pielieto sieviešu un vīriešu dzimumorgānu slimību ārstēšanai un profilaksei.

Tīruma nauduli pielieto kā dezinficējošu, antihistamīna, diurētiski- hemostatisku, pretdrudža, asins apturošu, potences stimulējošu un menstruāciju paātrinošu līdzekli.

Tīruma nauduļa sēklu novārījums derīgs aterosklerozes, cukura diabēta, acu iekaisumu, aizcietējumu gadījumā. Svaiga sula efektīvi palīdz cīnīties ar ādas karpām un dziedē brūces. Auga virszemes daļas preparāti labi izvada no organisma toksiskās vielas.

Vīriešiem

Tautas medicīnā tīruma nauduli izmanto, kā diurētisku un vīriešu potenci pastiprinošu līdzekli. Auga nostādinājumu izmanto, kā uzbudinājuma veicinošu impotences gadījumos, kā arī neauglības gadījumā. Auga sēklas izmanto, lai stimulētu vīriešu seksuālo funkciju. Pozitīvais ir tas, ka tīruma nauduļa sēklu darbība ir visnotaļ ātra. Attiecīgi, augu var izmantot arī impotences ārstēšanai.

Nav ieteicams lietot

Šo augu nedrīkst lietot grūtniecības laikā, jo tas spēj izsaukt spontāno abortu. Tas nav ieteicams cilvēkiem ar zemu asins spiedienu, jo tam piemīt hipotoniskas īpašības. Augs ir visnotaļ specifisks un maz izpētīts, tāpēc, jeb kāda tā lietošana jābūt pārdomāta un pamatota.

Ārstniecības Receptes

Pret galvas sāpēm, īpaši noderīga recepte hipertoniķiem: sasmalcina vienu tējkaroti drogu, aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens un notur uz mazas uguns 3-5 minūtes, nostādina 2h tumšā telpā, atdala biezumus, lieto pa 1 ēdamkarotei, 3 reizes dienā, 1 nedēļu.

Sieviešu neauglības gadījumā: 1,5 ēdamkarotes drogu aplej ar 200ml verdoša ūdens; nostādina 3-5h; atdala biezumus caur marli, lieto 6 reizes dienā pa 1 ēdamkarotei.

Menstruālā cikla nojukšanas gadījumā: smalki sagrieztu, svaigu tīruma nauduli (100gr) aplej ar 1,5 glāzēm verdoša ūdens, nostādina 1h, lieto 3 reizes dienā, pa 3 ēdamkarotēm.

Venērisko slimību ārstēšana: 1 ēdamkaroti drogu aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens; nostādina vismaz 3h, lieto pa vienai ēdamkarotei pirms katras ēdienreizes.

Vīriešu potences uzlabošanai: samaļ drogas līdz pulvera stāvoklim un to lieto pa 3mg, 3 reizes diennaktī uzdzerot glāzi ūdeni.

Cukura diabēta gadījumā: 1 tējkaroti nobriedušu augļu aplej ar 200ml verdoša ūdens, vāra uz mazas uguns, nostādina 2h, svarīgi šim novārījumam ir atdalīt biezumus caur biezu marles slāni. Lieto pa vienai ēdamkarotei, 3 reizes dienā.

Pārtikas nozīme

Nauduļa jaunajām lapām ir raksturīga ķiploka smarža, kas to ļauj vieglāk atpazīt. Augu jaunās lapas ieteicams izmantot svaigas, salātos. Vārot tās, tās iegūst mazliet rūgtenu garšu!

Uztura receptes

Salāti no tīruma nauduļa

200 gr. tīruma nauduļa lapas, 200 gr. kartupeļu, 30 gr. majonēzes vai salātu piedevas, sāls.

Tīruma nauduļa lapu biezenis

Tīruma nauduļa lapas maļ gaļas mašīnā. Izmanto, kā piedevu zupām, 2 ēd.k. uz 1 porciju, kā arī kā piedevu gaļas ēdieniem.

Tīruma nauduļa zivju buljons

150 gr. tīruma nauduļa lapas, 1L ūdens, sāls, pipars, lauru lapa, 350 gr. zivju buljona.

Ikri no tīruma nauduļa, burkāna un lielās nātres

100 gr. tīruma nauduļa lapas, 100 gr. burkāna, 50 gr. lielo nātri, 15 gr. tauku, 20 gr. krējuma, sinepes, sāls un etiķis.

Mazgātus zaļumus un burkānus maļ gaļas mašīnā, pievieno krējumu un tauku. 5 minūtes pirms gatavs, pievieno sinepes, sāli, etiķi.

Lasīt par birztalu nārbuli ->