Plankumainā dzegužpirkstīte
(Dactylorhiza maculata (L.) Soó (syn. Orchis maculata L.)

  

  • Angliski: Marsh-orchid
  • Vāciski:  Knabenkraut
  • Zviedru: nycklar
  • Igauņu: sõrmkäpp
  • Lietuviešu: gegūnė
  • Krievu: пальчатокоренник

Plankumainā dzegužpirkstīte ir daudzgadīgs augs, ar 4-7 daļīgu gumu, kurš no sāniem ir saspiests. Stublāja garums 30-75cm, pie pamatnes tam ir 3-5 lapas. Lapas izstiepti lineāras, 20-25cm garumā, plankumainas. Ziedkopa bieza, cilindriska, daudzziedu, 6-15cm garumā. Ziedi lillīgi rozā, dažkārt, maigi rozā un retāk baltā krāsā.

Auglis- daudzsēklu kārbiņa ar mazām sēkliņām. Augs zied sākot ar maiju līdz jūlijam, sēklas nobriedina jūlijā- augustā.

Plankumainās dzegužpirkstītes jaunos gumus ievāc ziedēšanas beigās. Tos attīra no augsnes, noskalo tekošā ūdenī, apvītina, uzver uz aukliņas, tad iegremdē verdošā ūdenī uz 3-5 minūtēm un tad žāvē, pakabinot ēnainās un labi vēdināmā vietā. Izžāvēti gumi kļūst, gandrīz, caurspīdīgi.

Plankumainās dzegužpirkstītes sakņu augļi sevī ietver gļotvielas (47-50%), kuras sastāv no augsti molekulāra polisaharīda manāna, cietes (27-31%), dekstrīna (<13%), pentozāna. Auga virszemes daļa satur glikozīdu loroglosīnu. Plankumainajā dzegužpirkstītē atrasta arī saharoze, rūgtvielas, ēteriskā eļļa, olbaltumvielas un citas ne mazāk vērtīgas vielas.

Ārstnieciskā nozīme

Žāvēti gumi ir izmantojami, kā pārklājoši, pretiekaisuma un spēcinoši līdzekļi, kurus var izmantot akūtām un hroniskām elpošanas sistēmas saslimšanām, kā arī gremošanas trakta iekaisuma gadījumā (efektīvi bronhīta, gastroenterīta, kolīta un kuņģa čūlas gadījumā). Plankumainās dzegužpirkstītes žāvētu gumu preparāti neļauj gremošanas traktā uzsūkties kaitīgajām vielām, tāpēc tos nereti lieto saindēšanās gadījumā. Auga gļotas lieto perorāli un klizmu veidā.

Žāvēti gumi ir noderīgi, organisma izsīkuma gadījumā, kuru rada ilgstošas asiņošanas, fiziskas un garīgas pārslodzes, tuberkulozes u.c.

Auga žāvētie gumi, neskaitot to ārstniecisko iedarbību, ir arī ar augstu enerģētisko vērtību. To iesaka lietot dzēriena vai želejas veidā- pēc operāciju un ilgu slimību gadījumā.

Žāvētu gumu gļotas izmanto akūtu augšējo elpceļu respiratorisko slimību, mutes dobuma un rīkles ārstēšanai.

Plankumainās dzegužpirkstītes lapām piemīt brūču dziedējošas īpašības.

Tautas medicīnā novārījumus un nostādinājumus no jauniem gumiem lieto, kā tonizējošu līdzekli un to iesaka lietot arī impotences, nervu slimību, psihisku traucējumu un kā sāpju remdējošu ļaundabīgu audzēju gadījumā. To lieto arī kā sviedru dzenošu un urīna dzenošu līdzekli. Pulveri no veciem gumiem, agrāk tautas zintnieki izmantoja, kā kontracepcijas un abortatīvu līdzekli.

Lapas un pienā iztvaicētus gumus izmanto kā ārīgi lietojamu līdzekli, lai ārstētu dažādu plīsumus, furunkulus un karbunkulus.

Plankumainās dzegužpirkstītes sēklas lieto epilepsijas ārstēšanai.

Plankumainās dzegužpirkstītes nostādinājumus lieto gremošanas trakta gļotādu iekaisuma ārstēšanai, kā arī lai ārstētu kuņģa čūlu un atlabtu pēc dizentērijas.

Augā esošās gļotvielas, aizsargā gremošanas traktu no pārtikas ietekmes, nodrošinot pretiekaisuma īpašības. Īpaši labi šīs īpašības ir novērojamas ārstējot bērnus, pēc ilglaicīgām un novājinošām slimībām.

Guma sakneni ir lietderīgi izmantot augšējo elpceļu hronisku slimību, mutes dobuma un rīkles iekaisuma gadījumā.

Kopā ar citiem augiem, plankumainās dzegužpirkstītes gumus izmanto, lai ārstētu impotenci, pārlieku ātru sēklas noplūdi un to pielieto arī, kā afrodiziaku.

Žāvētu gumu var pielietot arī kā līdzekli, pret hronisku diareju, kā arī tas palīdz gremošanas traucējumu gadījumā un lai ārstētu smaganas.

Nav ieteicams lietot

Plankumaino dzegužpirkstīti ārstniecībā un pārtikas vajadzībām izmantot var droši, tai blakņu un vecuma ierobežojumu nav. Ir rūpīgi jāuzrauga tikai apstrādātie gumi, jo tiem ir tendence pūt.

Šo augu nav vēlams lietot kopā ar tanīnu saturošiem vai citiem savelkošiem līdzekļiem.

Ir svarīgi zināt, ka šis augs ir aizsargājams un iekļauts, kā Baltijas reģiona sarkanajā grāmatā, tā ari Latvijas sarkanajā grāmatā.

Lasīt par Eiropas dziedenīti ->