Mazā kapmirte
Vinca minor L.

  

  • angliski: lesser Periwinkle
  • vāciski: Kleines Immergrün
  • zviedru: vintergröna
  • igauņu: väike igihali
  • lietuviešu: mažoji žiemė
  • krievu: барвинок малый

Mazā kapmirte ir mūžzaļš, daudzgadīgs augs ar eliptiskām, veselām, ādainām lapiņām. Latvijā šis ir košuma augs, kurš no dārziem ir pārgājis savvaļā- dārzbēglis. Veģetatīvie dzinumi ložņā pa zemes virsmu un iesakņojas, ziedkāti stāvi. Ziedi lieli, vientuļi, ar piecām ziedlapiņā, intensīvi zili vai tumši zili.

Mazās kapmirtes garša ir rūgta. Sēklas brūnā krāsā. Lapiņas tumši zaļas, spīdošas, pārziemojošas ar smailu galotni. Saknenis tievs, horizontāls. Vairojas pamatā veģetatīvi. Zied maijā, nogatavina augļus reti.

Ievāc augu vēlā rudenī vai jūnija sākumā- ziedēšanas periodā. Var ievākt arī vēlāk, tikai tad augā būs ievērojami mazāk vērtīgo vielu. Augs, kurš ievākts augustā- septembrī, nav vērtīgs no ārstnieciskā viedokļa. Augu griež 3-5cm virs zemes. Ievākt augu, vienā vietā, nedrīkst biežāk, kā reizi 3 gados. Nekādā gadījumā augu nedrīkst raut ar visu sakni, tas augu nogalinās.

Žāvē drogu bēniņos uz sietiem, izklāti plānā slānī (3-5cm). Ir iespējams to žāvēt arī piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 45-50C.

Radot labus žūšanas apstākļus, augs izžūst 5-7 dienu laikā.

Mazo kapmirti uzglabāt vislabāk ventilējamās un sausās telpās. Augu uzglabāt var ne ilgāk par 2 gadiem. Ievācot, žāvējot un uzglabājot šo augu der ievērot drošības pasākumus- lietot cimdus un respiratoru, jo augs ir stipri indīgs.

Augā ir atrasti ap 20 alkaloīdu no indolu grupas, kuri pēc dabas ir tuvi rezerpīnam, kuru kopējā summa ir 2% (vinkamīns, izovinkamīns, vinkaminorīns, minorīns, vinīns, pubescīns, ervamīns u.c.) Augā ir arī triterpēnu saponīni, rutīns, karotīns (8mg%), miecvielas, organiskās skābes (ābolskābe, dzintarskābe), fitosterīni, cukurs un minerālie sāļi, ursolskābe, flavonoīdu glikozīds- robinīns. 

Ārstnieciskā nozīme

Mazo kapmirti aktīvi izmanto mūsdienu farmācija, radot dažādus preparātus sirds- asinsvadu slimību ārstēšanai. Augā esošie alkaloīdi noder asinsvadu paplašināšanai, asinsspiediena mazināšanai. Ir daži preparāti no šī auga, kuri palīdz mazināt migrēnu un noņemt asinsvadu spazmas. Pamatā šī auga preparāti ir recepšu zāles.

Šī auga preparātus aiz vien biežāk pielieto arī onkoloģisko saslimšanu ārstēšanā.

Ir tāds augs, kā rožainā katarante (Vinca Rosea Linn L.), kurš sevī satur pretaudzēju alkaloīdus, kuri iedarbojas citostatiski. No tiem vinblastīns un vinkristīns. Tā citostatiskās īpašības bremzē slimības norisi. Auga īpatnējais sastāvs mazina audu bojājumu simptomus.

Mazās kapmirtes nostādinājumus lieto avitaminozes, diarejas, dizentērijas gadījumā, taču ir svarīgi ievērot precīzas devas- savādāk, tas var apdraudēt arī dzīvību. Šo augu ir ieteicams lietot kopā ar citiem augiem- maisījumos.

Tautas medicīnā mazo kapmirti lieto jau vairākas simtgades. Sirds- asinsvadu sistēmas slimību un paaugstināta asinsspiediena gadījumā gatavo sausu lapu novārījumu, nostādinot to uz tvaika, tālāk to lieto 3 reizes dienā. Nereti auga efekts parādās uzreiz, taču jāatceras, ka tas ir indīgs un nevajag ar to pārcensties.

Mazās kapmirtes nostādinājums palīdz zobu sāpju, mutes dobuma čūlu gadījumā. Ar to var skalot arī kaklu, ieilgušas angīnas gadījumā- līdzekli gatavo koncentrētu, tāpēc norīt to ir aizliegts.

Mazās kapmirtes spirta izvilkumi palīdz ārstēt impotenci, paris pilieni dienā palīdzēs atgūt vīrišķo spēku. Šis līdzeklis palīdzēs arī cīnīties pret migrēnu un uzlabos pašsajūtu. Mazās kapmirtes novārījums iedarbojas arī asiņošanu apturoši. Aptur diareju un zarnu asiņošanu.

Ārēji novārījumi un nostādinājumi noder brūču dziedēšanai. Kompreses palīdz atbrīvoties no psoriāzes un ekzēmas. To var izmantot arī pret apdegumiem. Aplikācijas nepieciešams taisīt regulāri, efekts parādās pēc 3-4 lietošanas reizēm.

Vīriešiem

Mazā kapmirte mazina arteriālo asinsspiedienu, tā paplašina sirds un galvas smadzeņu asinsvadus, kā arī atslābina tievās zarnas muskulatūru. Tautas medicīnā to lieto, kā stiprinošu līdzekli, kā arī impotences un neauglības gadījumā. Mazās kapmirtes preparāti ir ieteicami, dzimuma nespēka gadījumā, kuru cēlonis ir hronisks prostatīts.

Mazā kapmirte ir indīgs augs un tā lietošana jābūt dozēta.

Nav ieteicams lietot

Pārdozējot ar mazās kapmirtes preparātiem tiek nomākta sirds- asinsvadu sistēmas darbība, kas nereti rada letālu iznākumu. Ar šo augu nav vēlams nodarboties ar pašārstēšanos, bez speciālista palīdzības.

Augs var radīt alerģisku reakciju, kas izpaužas, kā izsitumi, nieze, pampumi un ādas apsārtums. Novērojot jeb kādus neraksturīgus simptomus, šī auga preparātus lietot ir jāpārtrauc un jāvēršas pie medicīnas darbiniekiem pēc palīdzības, lai nerastos letāls iznākums.

Augs ir aizliegt grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī bērnu ārstēšanai, kuri ir jaunāki par 12 gadiem.

Lasīt par pūkaino kazrozi ->