C vitamīns
C vitamīna apraksts

Šī viela ir nepieciešama, kolagēna sintēzei, tā ir svarīga sastāvdaļa saistaudiem, asins šūnām, cīpslām, saitēm, skrimšļiem, smaganām, ādai, zobiem un kauliem. Tā ir nepieciešama holesterīna metabolismā.

C vitamīns ir spēcīgs antioksidants. C vitamīns ir ūdenī šķīstošs, kurš dabīgā veidā ir sastopams daudzos produktos. C vitamīnu cilvēks pats nespēj izstrādāt organismā, tāpēc tas ir obligāts, ikdienas uzturā.

C vitamīna patēriņš palielinās jeb rodas tā nepietiekamība:

 • Smēķētājiem;
 • Mazuļiem, kuri pārtiek no pasterizēta vai vārīta krūts piena;
 • Cilvēkiem ar nepilnvērtīgu uzturu;
 • Cilvēkiem ar smagu zarnu malabsorbāciju, kaheksiju, dažāda veida onkoloģiju, nieru mazspēju un hroniskas hemodialīzes gadījumā;
 • Cilvēki, kuri atrodas stipri piesārņotā vidē;
 • Brūču dzīšanas laikā;
 • Lietojot orālus kontraceptīvus.

C vitamīna patēriņš palielinās arī stresa, neizgulēšanās, saaukstēšanās slimību, gripas, anēmijas, sirds un asinsvadu slimību gadījumā.

Fiziskās un ķīmiskās īpašības

C vitamīns ir kristālisks pulveris, baltā vai mazliet iedzeltenā krāsā, bez smaržas un izteikti skābs. Kušanas temperatūra 190C. Aktīvās sastāvdaļas sabrūk temperatūras ietekmē, īpaši ja tam ir saskare ar varu. C vitamīnu droši var uzskatīt par pašu nestabilāko ūdenī šķīstošo vitamīnu, taču tas iztur sasaldēšanu. Tas viegli šķīst ūdenī un metanolā, labi oksidējas, īpaši smago metālu klātbūtnē. Saskarē ar gaisu un gaismu tas lēnām paliek tumšs. Bez skābekļa vidē iztur 100C temperatūru.

Tā kā C vitamīns ir ūdenī šķīstošs, tad tas neuzkrājas organismā, bet tiek izvadīts kopā ar urīnu. Der zināt, ka ūdenī šķīstošie vitamīni sabrūk no uzglabāšanas vien, tāpēc vienmēr interesējieties, kā pareizi uzglabāt šo vitamīnu saturošos produktus.

C vitamīna vērtīgās īpašības

Kā vairums mikroelementi arī C vitamīns nodrošina vairākas funkcijas. C vitamīns ir spēcīgs antioksidants un kofaktors dažādām svarīgām reakcijām. Tas ir viens no elementiem, kas piedalās kolagēna izveidē- viela, kura veido lielāko daļu mūsu locītavas un ādu.

Mūsu organisms nav spējīgs sevi atjaunot bez kolagēna, tāpēc arī cingas viens no simptomiem ir brūču nedzīšana.

C vitamīns palīdz organismam uzņemt dzelzi, tāpēc anēmija nereti ir cingas simptoms. Vitamīns C ir antihistamīna līdzeklis: tas bloķē neirotransmitera histamīna atbrīvošanos, kurš rada tūsku un iekaisumus alerģisku reakciju rezultātā. Tāpēc cinga parasti sākas ar izsitumiem un neliela deva C vitamīna jau spēj sniegt atvieglojumu.

C vitamīns saistās arī ar neinfekciju slimībām, tādām kā sirds asinsvadu slimības, vēzis un Alcheimera slimība. Pētījumi liecina, ka C vitamīns ir spējīgs mazināt risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.

Liels C vitamīna saturs asinīs mazina risku attīstīties insultam par 42%. Šobrīd tiek pētīta iespēja, lai C vitamīnu varētu ievadīt vēnā, lai uzlabotu pacientu stāvokli pēc ķīmiju terapijām.

C vitamīns arī mazina iespēju rasties kataraktai, artrītam un osteoporozei. C vitamīnu var izmantot gadījumos, kad ir notikusi saindēšanās ar svinu- C vitamīns mazinās tā uzsūkšanās spēju zarnu traktā un palīdzēs to izvadīt kopā ar urīnu.

Askorbīnskābe veicina:

 • Šūnu sastāvdaļu aizsardzību no oksidēšanās;
 • Normālu kolagēna izstrādi un asins, ādas, kaulu, skrimšļu, smaganu un zobu šūnu funkcionalitāti;
 • Dzelzs uzņemšanu no augu valsts produktiem;
 • Normālu imūnās sistēmas darbību;
 • Adekvātu metabolismu;
 • Normālu imūnsistēmas funkciju pastiprinātas slodzes gadījumā;
 • Normālu psihisko stāvokli;
 • Mazāku noguruma un izsīkuma efektu.

C vitamīnam ir lieliska īpašība, ja to lieto lielās koncentrācijas, tad liekais tiek izvadīts kopā ar urīnu.

Mijiedarbība ar citiem elementiem

Vitamīns C mijiedarbojas arī ar citiem antioksidantiem, vitamīnu E un beta karotīnu. Liels C vitamīna saturs palielina arī citu antioksidantu saturu asinīs, attiecīgi terapeitiskais efekts ir spēcīgāks. C vitamīns pastiprina E vitamīna stabilitāti. Taču tas var traucēt uzņemt selēnu, tāpēc lietojot selēnu, to nedrīkst lietot vienlaicīgi ar C vitamīnu.

C vitamīns spēj aizsargāt smēķētājus no kaitīgās beta- karotīnu daļas, kuru sauc par karotīna brīvo radikāli. Smēķētājiem kuri lieto beta karotīnu, obligāti ir jālieto arī C vitamīns.

Vitamīns C palīdz uzņemt dzelzi, palīdzot to pārvērst šķidrā formā. Tas nedod iespēju tādām uztura sastāvdaļām, kā fitātiem veidot nešķīstošus savienojumus kopā ar dzelzi. Taču C vitamīns mazina vara uzsūkšanos. Kalcija un mangāna saturoši produkti spēj ietekmēt C vitamīna izvadi no organisma, savukārt, C vitamīns palielina mangāna uzņemšanu. C vitamīns aizsargā no kadmija, vanādija, vara, kobalta, dzīvsudraba un selēna toksiskās ietekmes.

C vitamīns kosmetoloģijā

Pamata efekts, kamdēļ izmanto C vitamīnu kosmetoloģijā, ir tā spēja piešķirt ādai jaunību un tvirtumu. Askorbīnskābe neitralizē brīvos radikāļus, kuri aktivizē ādas novecošanos, atjauno ūdens balansu un izlīdzina sīkās grumbas.

Taču der būt uzmanīgam, ja uz ādas ir atvērtas brūces, strutojošas brūces, kuperozes un varikozās slimības gadījumā.

A vitamīna īpatnības

C vitamīns viegli sabrūk augstu temperatūru ietekmē. Un tā, kā šis vitamīns ir ūdenī šķīstošs, tas viegli savienojas ar ūdeni, kurā gatavo ēdienu. Tāpēc, lai pilnvērtīgi uzņemtu C vitamīnu produktus ieteicams lietot svaigā veidā vai pēc pavisam niecīgas termiskās apstrādes.

Pirmie simptomi, kuri liecina par C vitamīna trūkumu organismā ir vājums un ātri rodas nogurums, sāpes muskuļos un locītavās, viegli veidojas zilumi, izsitumi kā nelieli sarkani-zili plankumi. Starp simptomiem parādās arī ādas sausums, pampums un smaganām zūd krāsa. Nedzīst brūces, bieža slimošana ar saaukstēšanās slimībām, zobu izkrišana un svara zudums.

Mūsdienu medicīna iesaka nelietot askorbīnskābi lielākās devās par 2gr dienā, lai izvairītos no blaknēm (vēdera pūšanās un osmotiskā diareja). Bieži tiek minētas dažādas šausmīgas blaknes, ka C vitamīns lielās devās veicina vēža rāšanos, nierakmeņus, aterosklerozi u.t.t., taču neviena no šīm blaknēm nav zinātniski pierādīta.

Toksiskā C vitamīna deva skaitās 10gr dienā, pieaugušam cilvēkam. Blaknes, kuras saistās ar gremošanas traktu, parasti, nav nopietnas un mazinās tiklīdz tiek samazinātas C vitamīna devas.

Pārsātinot organismu ar C vitamīnu, biežākās blaknes ir diareja, slikta dūša, sāpes vēdera apvidū.

Ir preparāti, kuri mazina C vitamīna efektivitāti: orālie kontraceptīvi un aspirīns lielos daudzumos. C vitamīnu ir jāizvairās lietot ar vairums preparātu, kuri satur selēnu, alumīniju u.t.t. Vai lietot vismaz tos dažādā laikā.