Urlaja plankumainā
Trommsdorffia maculata L. syn. Hypochoeris maculata L.; Achyrophorus maculatus L.

   

  • angliski: spotted Cat’s-ear
  • vāciski: Geflecktes Ferkelkraut
  • zviedru: slåtterfibbla
  • igauņu: veishein
  • lietuviešu: dėmėtoji džiugūnė
  • krievu: прозанник крапчатый

Plankumainā urlaja ir daudzgadīgs augs ar stāvu, apmatotu stublāju, pie pamatnes tam ir piesaknes lapu rozete ar izstiepti eliptiskām lapām. Augs augumā 30 līdz 45cm. Lapas pamatnē sašaurinātas, zobainas, klātas maziem, bet raupjiem matiņiem un sarkanbrūniem plankumiem. Sakne vertikāla. Stublājs gandrīz kails, klāts ar brūnu zvīņojumu, uz tā var būt viena-divas izstieptas lapas. Stublāju augšpusē atrodas dzelteni ziedu kurvīši. Auglis- sēkliņa, kurai līdzi pienenei ir klāt pūciņa, tikai ar vienrindas apmatojumu. Sēklas izsējas pateicoties vējam. Zied jūlijā- jūnijā, nogatavina sēklas jūnija beigās- augustā.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto plankumainās urlajas virszemes daļu- lapas, stublājus un ziedu kurvīšus. Ārstniecības drogu ievāc maijā- jūnijā. Augu žāvē ēnainā, labi vēdināmā telpā, pēc tam to ievietojot papīra maisos. Drogu uzglabā ne ilgāk par diviem gadiem.

Plankumainās urlajas ķīmiskais sastāvs vēl aizvien tiek pētīts. Taču ir zināms, ka auga sastāvā ietilpst karotinoīdi, flavonoīdi (izostīns, luteolīns), triterpēns skvalens (0.26%). Lapās atrasti steroīdi, karotinoīdi, flavonoīds luteolīns.

Ārstnieciskā nozīme

Literatūra norāda, ka augs iedarbojas, kā pretiekaisuma, antiseptisks, brūču dziedējošs un caureju veicinošs līdzeklis. Šīs īpašības nodrošina augā esoši karotinoīdi un flavonoīdi- luteolīns un izostīns, triterpēns skvalens. Plankumainai urlajai piemīt pret audzēju īpašības un tas ir perspektīvs augs dažu onkoloģisko saslimšanu ārstēšanai.

Eksperimentāli ir noteikts, ka augam ir spēcīgas antibakteriālas īpašības un efektīvi iedarbojas uz  Escherichia coli, Bacillus cereus, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans.

Augs tiek pielietots arī tautas medicīnā. Auga virszemes daļu sasmalcinātu izmanto svaigu, liekot tieši uz strutojošām brūcēm, trofiskajām čūlām vai griezumiem, lai veicinātu ātrāku atlabšanu.

Auga kompreses esot arī efektīvas onkoloģisku saslimšanu gadījumā, kā arī ja veidojas zemādas sabiezējumi (ar mērķi tos padarīt mīkstākus, līdz tie uzsūcas). Šī auga novārījumus lieto aizcietējumu un kolītu ārstēšanā.

Nav ieteicams lietot 

Augs blaknes praktiski nerada. Augu nav ieteicams lietot grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī ja ir alerģiska reakcija uz to un, protams, nav vēlams ar to ārstēt mazus bērnus.

Lasīt par uzpirkstīti ->