Tornītis kailais
Turritis glabra L. syn. Arabis glabra

Turritis_glabra

   

  • angliski: tower Mustard
  • vāciski: Kahles Turmkraut
  • zviedru: rockentrav
  • igauņu: lehmakapsas
  • lietuviešu: gluotnioji bokštytė
  • krievu: башеница голая

Kailais tornītis ir viengadīgs, biežāk divgadīgs augs un dažkārt pat daudzgadīgs lakstaugs ar stāviem stublājiem, kurš mēdz izaugt no 50-130cm. Stublāja pamatnē ir lapu rozete un lejasdaļā ir stublāja lapas. Piesaknes lapas ir zili- zaļas, lielzobotas; sēdošās un pelēcīgās stublāja lapas ir olveida- lancetveidīgas, pie pamatnes sirdsformas vai bultas formas, kailas. Auglis- pāksts, kurā iekšā ir mazas sēkliņas, kuras izkārtotas divās rindās.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu. To ievāc auga ziedēšanas laikā, maijā- jūnijā. Bieži šajā laikā uz auga ir parādījušās jau nenobriedušās sēklu pākstis- to nonākšana drogā ir pieļaujama. Augu žāvē izklātu uz sietiem vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 34-40C temperatūru. Uzglabā augu papīra vai auduma maisos ne ilgāk par 1 gadu.

Auga ķīmiskais sastāvs ir pētīts nepietiekami. Taču ir zināms, ka augā ir <0,05% alkaloīdu un flavonoīdu (bioflavonoīds kempferols un flavanols kvercetīns).

Ārstnieciskā nozīme

Ārstnieciskās īpašības saistās ar auga ķīmisko sastāvu. Kempferola glikozīdiem, pēc pētījumiem, piemīt milzum daudz farmakoloģisko īpašību. Tie rada kardioprotektoru, pretiekaisuma, antimikrobu un atsāpinošu iedarbību, kā arī tiem piemīt antioksidantu aktivitāte. Pēdējie pētījumi uz dzīvniekiem uzrāda arī flavonoīdu antidepresīvu iedarbību. Kvercetīns- viens no visizpētītākajiem flavonoīdiem, arī ir apveltīts ar antioksidanta un pretiekaisuma iedarbību. Atsāpinošo iedarbību nodrošina alkaloīdi.

Kailais tornītis tiek lietots arī tautas medicīnā. To iesaka lietot, dažādu iekaisumu, reimatisma un koliku gadījumā. Kailā tornīša ūdens nostādinājums ir efektīvs līdzeklis pret diareju un cingu, to lieto arī kā urīndzenošu līdzekli ascīta gadījumā.

Nav ieteicams lietot

Augs nav pietiekami izpētīts, tāpēc to lietot vēlams uzmanīgi, ievērojot precīzas devas un konsultējoties ar speciālistu. Ir zināms, ka to nedrīkst lietot nefrīta un pielonefrīta gadījumā. Nemaz nerunājot par tā lietošanu grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī mazu bērnu ārstēšanai.

Lasīt par traganzirni->