Čemuru palēks
Chimaphila umbellata L.

   

  • angliski: common Pipsissewa
  • vāciski: Dolden-Winterlieb
  • zviedru: ryl
  • igauņu: harilik talvik
  • lietuviešu: skėtinė marenikė
  • krievu: зимолюбка зонтичная

Čemuru palēks ir daudzgadīgs, mūžzaļš augs- ložņājošs puskrūms. Augs sasniedz vidēji 25cm augumā. Saknenis ložņājošs un spēcīgi sazarots. Auga pamatnē saknenis ir rievots. Sakneņa daļa ir pārkoksnējusies. Stublājs pamatnē stipri sazarojas. Lapas izvietotas piesaknes rozetē. Lapas uz stublāja novietotas pamīšus. Tās ir apgriezti olformas, apgriezti ķīļveida vai izstieptas formas, lapas mala asi zobota, lapu kāti īsi. Lapas virspuse gluda, spīdīga- tumši zaļā krāsā; lapas apakšdaļa gaišāka. Lapas garumā 1.5-6cm, platumā 0.5-1.5cm. Lapām ir saldi-savelkoša garša ar vieglu, patīkamu aromātu- saberžot lapu rokās, aromāts pastiprinās.

Ziedi novietoti stublāju galotnēs, izkārtoti čemurā. Vienā čemurā no 2-7 ziediem. Zieds atrodas uz gara ziedkāta un tam ir zvanveida forma. Čemuru palēks zied sākot ar jūniju līdz augusta sākumam. Augļi ir apmatotas kārbiņas, saplacinātas bumbas formas.

Auga ķīmiskajā sastāvā ietilpst: arbutīns, erikolīns, glikozīdi, miecvielas, rūgtvielas, sveķvielas, ursolskābe un salicilskābe, metila esteri, kvercetīns, hiperīns, avikularīns, kempferols. Šīs ir tikai augā esošās pamatvielas.

Čemuru palēku ievāc trīs reizes gadā- katra vasaras mēneša beigās, ievāc auga virszemes daļu. Ievākšanu veic sausā laikā. Žāvē uz sietiem, labi vēdināmā un apēnotā vietā, var žāvēt arī piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 50C temperatūru. Droga ir gatava, kad tā paliek trausla un lūstoša. Uzglabā papīra maisos vai kārbās ne ilgāk par 2 gadiem.

Ārstnieciskā nozīme

Čemuru palēks iedarbojas, kā pretiekaisuma, urīna dzenošs, žulti dzenošs, antibakteriāls, savelkošs, dezinficējošs, spazmolītisks, tonizējošs, sāpju mazinošs un spēcinošs līdzeklis.

Auga ārstniecisko īpašību spektrs nodrošina, ka šo augu var izmantot, lai ārstētu sacītu, podagru, ādas slimības, gastrītu, kuņģa čūlu, prostatītu, prostatas adenomu, locītavu slimības, cistītu, nieru un aknu slimības, depresiju un stresa stāvokļus, reimatismu un vērtīgs šis augs ir arī ginekoloģiskām vajadzībām. Visbiežāk, to lieto kā sastāvdaļu augu maisījumos.

Tautas medicīnā čemuru palēku uzskata par spēcīgu urīndzenošu līdzekli, kuru lieto nieru un sirds slimību gadījumā, kā arī lai dezinficētu urīnvadus, kā arī podagras un reimatisma gadījumā. Nostādinājumus un novārījumus ar koncentrāciju 1:10, izmanto, kā pretiekaisuma līdzekli priekšdziedzera, nieru slimību, iekšējo slimību ārstēšanai, kuras saistās ar pārlieku lielu fizisko slodzi.

Čemuru palēka preparāti ir efektīvi albuminūrijas, hematūrijas, nefrīta u citu hronisku nieru slimību gadījuma, tā palīdz arī urīna aiztures, gonorejas, hroniska gonorejas uretrīta, uretras sašaurināšanās gadījumā. Augs palīdz mazināt cukura līmeni asinīs. Ilglaicīgi to lietojot uzlabojas apetīte un gremošana. Augu ieteicams lietot arī kā stiprinošu un tonizējošu līdzekli, plaušu un zarnu tuberkulozes, kuņģa čūlas gadījumā, kā sāpju remdējošu zobu sāpju un vēdersāpju gadījumā.

Ādas slimību ārstēšanai, čemura palēka novārījumus lieto ārīgi, īpaši, ja ir sarežģījumi ar mikrobu floru vai arī sastrutojošas brūces.

Čemuru palēku lieto karcenomas un citu cieto audzēju- lūpu audzēju, mandeļu audzēju, piena dziedzera audzēju gadījumā. Literatūrā ir atrodamas atsauces, ka šis augs ir labvēlīgi ietekmējis krūts vēža ārstēšanu (ASV mediķu pieredze).

Nav ieteicams lietot

Līdzīgi, kā jau visi ārstniecības augi, arī čemuru palēkam ir savas blaknes. Šo augu nav vēlams lietot cilvēkiem, kuriem ir tendence uz trombu veidošanos. Augu nelieto grūtniecības un laktācijas periodā, to nelieto hipertoniķi, cilvēki ar hroniskiem aizcietējumiem, ar vāju nervu sistēmu, kā arī ja pret augu ir alerģija. Ar šo aug neārstē mazus bērnus.

Lasīt par panātri ->