Turmalīns

Akmens īpašības

Nosaukums „turmalīns” cēlies no senegāliešu vārda „temal”, ar kuru nosauca pirmos akmeņus, kuri no Ceilonas atceļoja uz Amsterdamu. Nereti sastopams ar nosaukumu aveņu šerls, šerls, verdelīts, ahroīts, rubellīts, sibirīts, indigolīts, paraboīts, dravīts.

Akmens krāsa mēdz būt rozīgi sarkana, rozā, indīgo zila, violeti sarkana, melna, zaļa, dzeltenīgi zaļa, zila, medus dzeltena. Ir sastopami arī bezkrāsaini kristāli, tāpat arī kristāli divās vai trīs krāsās vienlaicīgi.

Atspīdums- stiklains.

Cietība 7,0-7,5 pēc Mosa skalas; blīvums 3,1 gr./cm3.

Pamata ieguves vietas ir Āfrika, Indija, Madagaskara, Šrilanka, ASV, Grenlande, Krievija.

Ārstnieciskās īpašības

Tautas medicīnā valda uzskats, ka turmalīns labvēlīgi ietekmē endokrīno sistēmu. Šī akmens iedarbība ir atkarīga no tā krāsas. Piemēram, zaļas krāsas akmeņi labvēlīgi ietekmē aknas darbību un ārstē tās. Zilie turmalīni lieliski tiek galā ar nervu saspringumu, samazina stresu situāciju sekas, uzlabo miegu un atbrīvo no bezmiega.

Melnie akmeņi, pēc tautas dziednieku domām lieliski noder saaukstēšanās slimību gadījumos. Debesu zilie turmalīni uzlabo redzi, mazina galvas sāpes.

Mūsdienu speciālisti uzskata, ka šie akmeņi paaugstina imunitāti, radot cilvēkam miera un prieka sajūtu. 

Maģiskās īpašības

Senatnē magi melnos turmalīnus izmantoja savos rituālos. Citu krāsu akmeņus izmantoja vairāk radoši cilvēki, piemēram, zaļie turmalīni palīdzēja gūt iedvesmu un attīstīt savus radošos talantus.

Turmalīnu nav ieteicams nēsāt nepārtraukti, tas var radīt dažādas psiholoģiska rakstura problēmas un radīt cilvēkā uzmācīgas domas un ilūzijas par radušos situāciju. 

Talismani un Amuleti

Turmalīns ir rakstnieku, skatuves mākslinieku, mūziķu, dzejnieku, magu un raganu talismans. Piemēram, melnais turmalīns (nereti šerls) ir raganu akmens, taču sarkanais ir mākslinieku akmens. Lai vai kā ikvienam šis akmens palīdz atmodināt radošos spēkus sevī, un radīt tiem pareizu gaisotni.

 Turmalīna amulets savam saimniekam dos spēju koncentrēties uz lietas būtību, pastiprinot prāta spējas. Amulets no sarkanā turmalīna, dāvās cilvēkam cerību un aizsargās no nepamatotām bailēm un trauksmes sajūtas.