Bišu māšu peru pieniņš
Karaliskā želeja

Bišu peru pieniņš ir ekskluzīvs un unikāls darba bišu virsrīkles un virsžokļu dziedzeru sekrēts, ko darba bites ražo bišu mātes barošanai. Bišu peru pieniņš ir vienīgā barība, kuru bites dod bišu mātei. Tas ir spēcīgs enerģētiķis, kurš palīdz bišu mātei dienā izdēt bieži vien vairāk oliņu, kā tās pašmasa.

Bišu peru pieniņš tiek dots visām darba bitēm, līdz 3 dienu vecumam. Pateicoties tā īpašībām, bites svars trīs dienu laikā pieaug līdz pat 1500 reizēm. Pēc 3 dienām jaunās darba bites tiek barotas ar ziedputekšņu un medus maisījuma. Taču jaunās bišu mātes tiek barotas tikai ar bišu māšu pieniņu, kā rezultātā tās mēdz izaug pat līdz 2,5 reizes lielākas, kā darba bites.

Bišu peru pieniņā sastāvs

Pēc krāsas bišu peru pieniņš atgādina krējumu kreimīgā vai baltā krāsā, tai piemīt patīkami dedzinoša, skābeni salda garša. Interesanti ir tas, ka šobrīd vēl aiz vien 16% tā sastāvs nav izpētīts.

Pēc sava aminoskābju sastāva bišu peru pieniņš ir identisks pienam, gaļai un olām. Savukārt, lizīns, glutamīns, prolīns un asparagīnskābe tajā ir ievērojami vairāk. Tajā ir arī gamma globulīns, kurš cilvēka organismā iedarbojas antibakteriāli, antivīrusi un prettoksiski. Bišu peru pieniņā ir B1,B2,B3,B4,B5,B6,B7,B8,B9,B12 un 22 aminoskābes (dažas arī neaizstājamas).

Bišu periņu pieniņa sastāvs variē, saistīti ar augiem no kuriem bites ievāc medu, taču tajā vienmēr ietilpst dzelzs, cinks, mangāns, kobalts, kā arī zelts, kālijs, magnijs, nātrijs, kalcijs, fosfors un silīcijs. Kopumā bišu peru pieniņš sevī ietver ap 400 dažādiem elementiem.

Bišu peru pieniņa % sastāvs: mitrums 57-70, proteīni 17-45, cukurs 18-52, lipīdi 3.5-19, sārmainība 2-3.

Vidēji brīvo aminoskābju daudzums: 7-hydroxyoptanoic 2,9; 8-hydroxyoptanoic 1,5; Metyloptendioic 1,4; 9-hydroxydecanoic 2,1; 10-hydroxydecanoic 17,0; decandeoic 3,5; 10-hydroxy-2-decenoic 59,5; decendioic 5,3.

Vitamīnu daudzums bišu peru pieniņā (mg/kg): tiamīns 1-17, riboflavīns 5-24, pantatēnskābe 36-65, piridoksīns 2-55.

Bišu peru pieniņa īpašības

Bišu peru pieniņš spēcīgi pastiprina vielmaiņu, uzlabo audu elpošanas procesus. Tas pastiprina olbaltumvielu sintēzi.

Bišu peru pieniņš uzlabo arī skābekļa apgādes funkciju uz smadzenēm, kas ievērojami uzlabo smadzeņu darbību.

Bišu peru pieniņš ir sevišķi noderīgs neauglības ārstēšanai.

Interesants ir fakts, ka bišu peru pieniņš spēj pašsterilizēties, nogalinot jeb kādas slimību raisošas baktērijas, kuras tajā nonāk. Tas darbojas nomācoši uz Sibīrijas mēri, dizentēriju un vēdertīfu.

Bišu peru pieniņa spirta maisījums iedarbojas, kā izteikts pretgripas līdzeklis. Šāds līdzeklis arī lieti noder, lai uzlabotu priekšdziedzera darbību, kā arī izvadītu smagos metālus no organisma.