Medus
Medus apraksts

Medus ir pazīstams jau izsens un par to īsti nav jāstāsta. Var tikai pieminēt, ka dabīgam medum ir daudz vērtīgu īpašību, kuras viegli uzsūcas organismā, tas attiecas ne tikai uz iekšķīgu lietošanu, bet arī ārīgu. Tāpēc ziedēs to ir vērts pielietot.

Medus ķīmiskais sastāvs

Medū ir vērtīgi fermenti- invertāze, amilāze, diastāze, fosfatāze, katalāze, lipāze. Dabīgā medū ir arī vērtīgi vitamīni un minerālvielas, kā arī aminoskābes. Medus ķīmisko vērtību nosaka bišu suga un vieta, kur tās to ievākušas ( no kādiem augiem).

Medus satur 13-22% ūdeni, 75-80% ogļhidrātus (glikoze, fruktoze, saharoze) un nenozīmīgā daudzumā vitamīnu B1, B2, B6, E, K, C, karotīnu (provitamīnu A) un folijskābi. Un nenozīmīgā daudzumā kalciju, dzelzi, magniju, fosforu, kāliju, nātriju, cinku u.c.

Pareiza medus uzglabāšana

Medu vēlams uzglabāt ir hermētiski noslēdzamā stikla tarā, sausā un tumšā vietā. Optimālā uzglabāšanas temperatūra ir 5C -10C, taču temperatūras samazināšanās pat zem nulles atzīmes, medu nekādā veidā neietekmēs un tas saglabās visas savas vērtīgās īpašības. Taču +40C temperatūras pārsniegšana iznīcina medū visu vērtīgo.

Ar ko medus var kaitēt

Medus ir viens no ievērojamākajiem alergēniem un lai tikai alerģiska reakcija ir novērota 3% pasaules iedzīvotāju, to der lietot prātīgi.

Protams, ka medus lietošanu nopietni jāizsver cukura diabēta slimniekiem, taču tas attiecas tikai, ja medu vēlas lietot iekšķīgi. Medus var radīt alerģisku reakciju, lai to pārbaudītu, pietiks to uzziest uz iekš delnu un mazliet pagaidīt.

Temperatūras ietekme

Medus maksimālā apstrādes temperatūra ir 40C, kuri tiek sasniegti pakāpeniski (~2 diennakšu laikā). Pārsniedzot šo temperatūru, esat ieguvuši sev bezvērtīgu, saldu masu.

Medus šķirnes

Es, ticu, ka ne tikai es apjūku, kad medus tirgotājs man stāsta, kāds medus ir viņa klāstā! Kādu izvēlēties? Kādam nolūkam? Bieži arī tirgotājs nespēj to paskaidrot! Tad, nu, par to arī parunāsim!

Šīs zināšanas par dažādu medu šķirņu izmantošanu ir aprakstītas jau senatnē, tikai mūsdienās, ne visi par to vairs runā. Labam medum ir maiga un aromātiska smarža. Ir sastopami ap 120 dažādi medu šķirņu, kas parasti saistās ar bišu izmantotā nektāra veidu, tajos atšķiras sastāvā esošie sarežģītie esteri, aldehīdi, ketoni, spirti, karboksilgrupas savienojumi. Medus, kuru bites izgatavo bez ziedu nektāra, bet no cukura sīrupa ir bez aromāta, tā ir galvenā pazīme, kā to var atšķirt. Taču der zināt, ka aromātiskās vielas kuras sastopamas medū ir gaistošas, to smaržas intensitāte laika ietekmē mazinās.

Medus krāsa un smarža ir tieši saistīta ar bišu ziedu nektāru, kuru izvēlējušās bites, medus izgatavošanai. Par vērtīgākajām tiek uzskatītas gaišās krāsas medus šķirnes (akāciju, liepu u.c.). Kā izņēmums ir griķu medus.

Savukārt, tumšo šķirņu medū ir vairāk minerālās vielas, kuras nav mazāk vērtīgas organismam.

Tālāk aplūkosim dažādas medus šķirnes un to īpatnējās tendences, iedarbībā uz mūsu veselību. Der saprast, ka visām medus šķirnēm piemīt pamata ārstnieciskās īpašības un apskatītās ir tikai papildus tām.

Liepu medus

Šo medus šķirni var uzskatīt par līderi, no ārstniecisko īpašību viedokļa. Tam piemīt patīkams liepu aromāts un bāli dzeltens krāsas tonis. Šim medum ir tendence ātri vien kristalizēties sīkiem kristāliņiem, iegūstot speķa baltu krāsu. Medum piemīt specifiska un izteikta garša. Tas atšķiras no citām medus šķirnēm ar uzturvērtību un ārstniecisko vērtību. Medum ir izteiktas antibakteriālās īpašības.

Tautas medicīnā liepu medu izmanto, kā atkrēpošanos veicinošu, pretiekaisumu un vieglu caurejas veicinošu līdzekli. To izmanto, lai ārstētu angīnu, iesnas, laringītu, bronhītu, traheīdu, bronhiālo astmu, kā sirds stiprinošu līdzekli, lai ārstētu gremošanas trakta iekaisumus, nieru un aknu slimības.

Liepu medum piemīt antiseptiskas īpašības. Tas labi iedarbojas sastrutojušu brūču un apdegumu ārstēšanai. Liepu medu var izmantot jeb kādu saslimšanu ārstēšanai, ja pa rokai nav atbilstošās šķirnes medus. Teiksim, ka tas ir universālākais no visām šķirnēm.

Akācijas medus

Medum no baltās akācijas piemīt pavisam īpašs un smalks aromāts un patīkama garša. Svaigam medum ir gaiša krāsa un lieliska caurspīdamība. Medum ir tendence lēni kristalizēties, kā rezultātā tas iegūst baltu krāsu, taču tas ilglaicīgi saglabā sīrupa konsistenci. No visām medus šķirnēm, šī ir visšķidrākā.

Akāciju medu lieto, kā organismu stiprinošu, bezmiega gadījumā, kā arī, lai ārstētu gremošanas trakta, žultspūšļa un nieru slimības.

Saulgriežu medus

Medum ir patīkama garša, bet vājš aromāts. Svaigā veidā medus ir gaiši- zeltītā tonī. Tas stipri ātri kristalizējas, kristāli lielizmēra, kristalizējies medus dzeltenā krāsā.

Medum ir augsta uzturvērtība un tas iedarbojas stipri baktericīdi.

Griķu medus

Griķu medus sastāvā ir augsts olbaltumvielu un minerālo vielu saturs, tam piemīt spēcīgs, specifisks aromāts un īpatna garša. Krāsa medum ir gaiši brūna ar sarkanu nokrāsu.

Griķu medus ir lielisks uztura produkts un tam piemīt spēcīgas ārstnieciskās īpašības. Salīdzinājumā ar citām medus šķirnēm, šajā medū ir vairāk olbaltumvielas un minerālās vielas, piemēram, dzelzs.

Tas ir noderīgs mazasinības, gremošanas orgānu un aknu slimību gadījumā. Profilaktiski to lieto aterosklerozes gadījumā un lai stiprinātu sirdi.

Aveņu medus

Šo medu bites ievāc mežmalas un cirsmās, kuras klātas ar avenājiem. Avenāju ziedēšanas laikā aktīvi zied arī citi augi un aveņu medus, drīzāk ir pieskaitāms pie jauktu ziedu medus. Taču avenāji ir produktīvāki nektāra daudzumā, kā citi medus augi, kuri zied šajā laikā. Līdz ar to, galvenā medus sastāvdaļa būs tieši aveņu nektārs.

Aveņu medum piemīt gaiša krāsa, ļoti patīkams aromāts un maiga garša. Bites no avenājiem medu sāk ievākt jūnijā. Bieži vien, šajā laikā bites samazina nektāra ievākšanu no citiem augiem, jo avenāji ir daudz produktīvāki.

Aveņu medu lieto, lai ārstētu saaukstēšanās slimības un to pielieto, kā organisma spēcinošu līdzekli avitaminozes un nieru slimību gadījumā.

Bārbeles medus

Bārbeles medum piemīt zeltīti dzeltens tonis, patīkams aromāts un maigi saldena garša.

Bārbeles medu lieto, kā iekšējo asiņošanu apturošu līdzekli, protams, tam piemīt arī pārējās medum raksturīgās īpašības.

Lielo diždadžu medus

Diždadžu medum ir spēcīgs, patīkams aromāts. Tas ir gaiši dzeltenā krāsā ar tumšu olīvkrāsas toni.

Diždadžu medu lieto gremošanas trakta slimību ārstēšanai, kā arī tas ir atradis savu vietu dermatoloģijā.

Dzelkšņu medus

Ir pieskaitāms pie augstvērtīgākajiem mediem. Tas ir vai nu bezkrāsains, iezaļgans, zeltīts (dzintarkrāsas), tam ir patīkams aromāts un garša. Kristalizējas tas kļūst sīkgraudains.

Dzelkšņu medu lieto bezmiega un ādas slimību gadījumā.

Rudzu puķu medus

Rudzu puķu medus ir zaļgani dzeltenīgā krāsā, tam ir patīkama, mazliet rūgta garša. Pēc smaržas tas nedaudz atgādina mandeļu aromātu.

Šo medu izmanto hronisku ādas slimību un acu slimību ārstēšanai.

Viršu medus

Tas ir tumšā, tumši dzeltenā, sarkani brūnā krāsā, ar vāju aromātu. Viršu medum ir īpatnēji rūgtena garša. Tā galvenā īpatnība ir tajā, ka tas ātri stingst.

Viršu medus lietošana uzlabo apetīti- rosina ēstgribu.

Sinepju medus

Svaigā veidā tas ir zeltīti dzeltenā krāsā, sastingstot, kļūst krēmīgas nokrāsas. Kristalizējoties kļūst sīkgraudains. Tam ir patīkams aromāts un garša.

Sinepju medus ir ieteicams elpošanas sistēmas slimību ārstēšanai.

Amoliņa medus

Pēc krāsas, tas mēdz būt no gaišas dzintarkrāsas līdz baltai ar zaļu nokrāsu. Tam ir specifiska arī garša, nereti mazliet rūgtena. Pēc smaržas attālināti atgādina vaniļas smaržu. Kristalizējoties veido rupju graudu, cietu masu.

To lieto, kā spēcīgu, organisma stiprinošu līdzekli.

Kazeņu medus

Kazeņu medus ir bez krāsas un tam piemīt lieliskas garšas īpašības. To izmanto, lai ārstētu saaukstēšanās un nieru slimības.

Izopa medus

Ārstnieciskā izopa medus ir pieskaitāms pie augstākā labuma mediem. To, galvenokārt, izmanto miega uzlabošanai.

Zirgkastaņas medus

Medus ir tumšas krāsas ar vāju zirgkastaņas ziedu aromātu. Medum ir rūgtena piegarša. Kristalizējoties sākotnēji izskatās eļļains, vēlāk parādās arī paši kristāli. Šim medum ir izteikti spēcīga pretmikrobu iedarbība.

Šo medu, visbiežāk, izmanto, lai ārstētu gremošanas trakta slimības, kā arī nieru slimības.

Ķirbju medus

Medum ir zeltīti dzeltena krāsa un tam piemīt patīkama garša. Tas ātri kristalizējas.

Ķirbju medu izmanto, lai ārstētu gremošanas trakta slimības.

Lucernu medus

Svaigam lucernu medum krāsa var būt- bezkrāsaina līdz dzintara tonim. Kristalizējoties tas kļūst balts. Medum piemīt patīkams aromāts un specifiska garša.

To lieto, lai ārstētu gremošanas trakta slimības un kā organismu spēcinošu līdzekli. Šis medus labvēlīgi ietekmē arī centrālo nervu sistēmu.

Melisas medus

Medus ir apveltīts ar lieliskām garšas īpašībām. To pielieto, lai ārstētu sirds un asinsvadu slimības, kā arī to lieto neirožu gadījumā.

Āboliņa medus

Medus ir bezkrāsains, gandrīz caurspīdīgs, ar lieliskām garšas īpašībām. Tas ir viens no labākajiem gaišo šķirņu mediem. Kristalizējoties, tas kļūst par cietu, sīkgraudainu masu. Tam ir zems diastāzes skaitlis.

To izmanto, lai ārstētu avitaminozi, kā arī gremošanas trakta slimības. Šim medum piemīt arī piena dzenošas īpašības, tāpēc tas ir iecienīts jauno māmiņu vidū! Taču der atcerēties, medus ir stiprs alergēns.

Mētru medus

Medum piemīt īpatns, mētru aromāts. Mētras tiek kultivētas un tādā veidā tiek iegūts lielisks nektāraugs, ar kuru var apstādīt lielas platības. Mētru medus ir dzintara krāsā un tajā ir daudz C vitamīna. Kristalizējoties tas veido smalkus, gaiši dzeltenus kristālus.

Šīs šķirnes medu pielieto, kā žulti dzenošu, nomierinošu, sāpju remdējošu un antiseptisku līdzekli. Tas lieliski noder arī gremošanas sistēmas saslimšanu gadījumā.

Pieneņu medus

Pieneņu medus ir zeltīti dzeltenā krāsā. Medus ir biezas struktūras un tam ir tendence ātri kristalizēties. Tam piemīt spēcīgs aromāts un spēcīga garša.

Pieneņu medu lieto mazasinības, apetītes zuduma, aknu slimību gadījumā.

Sirds māteres medus

Medus ir gaiši zeltītā tonī, varētu teikt pat salmu krāsā. Tam ir vājš aromāts un specifiska garša.

Šo medu lieto, lai ārstētu nervu un sirds asinsvadu sistēmu.

Pīlādžu medus

Pīlādžu medum ir sarkanīgs tonis, spēcīgs aromāts un lieliskas garšas īpatnības.

Medu izmanto, lai ārstētu nieru slimības. Pīlādžu medu, sajauktu ar pīlādžu ogām lieto, lai ārstētu hemoroīdus.

Daglīšu medus

Medus ir gaišas dzintara krāsas. Medum piemīt īpatna smarža un patīkama garša. Medus no daglīša kristalizējas lēni un tas ilgi uztur krēmīgu struktūru.

Daglīšu medu lieto bezmiega un elpceļu slimību gadījumā.

Melleņu medus

Medus ir gaišs ar sarkanu nokrāsu. Tam ir izteikti patīkams aromāts un garša.

Ar šī medus palīdzību var lieliski ārstēt nieru slimības.

Salvijas medus

Gaiši dzintarkrāsas, ar smalku, patīkamu aromātu un patīkamu garšu.

Medu lieto, kā spēcīgu pretiekaisuma līdzekli.

Burkānu medus

Medus tumši dzeltenā krāsā un tam piemīt patīkams aromāts.

To visbiežāk izmanto, lai ārstētu acu slimības.

Maija medus

Šo medu bites gatavo no augiem, kuri zied aprīlī- maijā. Maija medus ir viena no vērtīgākajām medus šķirnēm. Medum ir zeltīta krāsa un bagātīga aromāta buķete. Medum ir izteiktas garšas un ārstnieciskās īpašības.

To lieto pie visdažādākajām veselības problēmām.

Pļavu medus

Pļavu medus ir īpatns ar to, ka tam ir augsta uzturvērtība un lieliskas ārstnieciskās īpašības. Medus sastāv no augu nektāra, kuru bites ievāc vasaras ziedošajās pļavās.

Pļavu medus atšķiras ar spēcīgām antibakteriālām īpašībām.

To lieto, lai ārstētu nieres, tas iedarbojas mīkstinoši, pretiekaisuma un sāpju remdējoši.

Meža medus

Kā, jau pēc nosaukuma saprotams, šo medu bites gatavo no mežā sastopamiem augiem un savvaļas kokiem. Tas var būt gan gaišā, gan tumšā krāsā. Tas vienmēr būs tumšāks par pļavu medu. Medus garšas īpašības ir līdzvērtīgas pļavu medum, taču, ja tajā būs vairāk nektārs no viršiem vai smiltsērkšķa, medus garšas īpašības samazināsies.

Pavasara meža medus ir ļoti pieprasīts, jo tautā uzskatāms, par zālēm no visām slimībām. Šo medu pielieto visdažādāko slimību ārstēšanai. Īpaši nieru slimību gadījumā.