Kumelīte ārstniecības
CHAMOMILLA RECUTITA L.

 
  • Angliski: scented Mayweed
  • Vāciski: Echte Kamille
  • Zviedru: kamomill
  • Igauņu: teekummel
  • Lietuviešu: vaistinė ramunė
  • Krievu: ромашка аптечная

Ārstniecības kumelīte ir viengadīgs augs, audumā līdz 60cm, Sakne stieņveida, vāji sazarota, stublāji vientuļi, nereti tuvu saknei sazarojas, rievoti, kaili, līdz augšai aplapoti.

Lapas secīgas, garumā no 2-5cm, sēdošas. Ziedu kārbiņas pusapaļas, diametrā no 15-20mm, ar baltām ziedlapiņā un iekšā dzeltenu ziedkopu. Kumelīte zied visu vasaru. Auglis, izstiepta un saplacināta pamatnē sēkliņā, garumā no 1-2mm, iekšpusē ar 5 ribām.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto kumelītes ziedus (Chamomillae flores). Ziedus ievāc ziedēšanas sākumā, kamēr sānu ziedi vēl ir novietoti horizontāli vai nedaudz piepacelti. Ziedus ar zieda kājiņu ievāc apmēram 3cm garus, tos griežot ar sekātoru vai noraujot ar speciālu kombaini.

Ziedus žāvē piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 40C temperatūru, vai apēnotās, labi vēdināmās telpās, izberot ziedus uz sieta vai auduma plānā kārtā (2-3cm), laiku pa laikam drogas apmaisot.

Visas auga ārstnieciskās īpašības ir pateicoties tā bioloģiski aktīvajām vielām. Kumelītes ziedi satur ēterisko eļļu (0.2-0.8%), kura sastāv no šī auga pamata bioloģiski aktīvās vielas- hamazulēna, tā priekšteča prohamazulēna un citiem monoterpentīniem, un seskviterpentīniem; flavonoiem, apigenīna atvasinājumiem, luteolīna, kvercetīna, kemferola, izoramnetīna, kumarīna, seskviterpenu laktoniem: matriciņa, matrikarīna, fitosterīna, fenolkarbonātskābēm, holīna, organiskajām skābēm (izovalerīnskābe, salicilskābe, kaprilskābe), vitamīns C, karotīns, gumijvielas, gļotvielas, rūgtvielas, poliacetilēni, mikro un makro elementi.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecības kumelītei piemīt pretiekaisuma, spazmolītiskas un mērena antimikroba iedarbība, tā mazina rūgšanu zarnās un pastiprina kuņģa dziedzeru sekrēciju.

Kumelītes ēteriskā eļļa uzlabo, kuņģa un zarnu trakta darbību. Flavonoīdi iedarbojas spazmolītiski uz žults ceļu, zarnu gludo muskulatūru, asins vadiem, palielina žults atteci, mazina žults uzkrāšanos žults pūslī, tādi mazinot iespēju, ka izveidosies žults akmeņi, atvieglo žults atteci no divpadsmitpirkstu zarnas, rezultātā mazinot aknas-aizkuņģa ampulas sfinktera spazmas, kupē resnās un tievās zarnas spazmas, atjauno normālu peristaltiku, tādā veidā uzlabojot gremošanas trakta darbību, veicina apetīti.

Augs iedarbojas arī mīkstinoši un pārklājoši, ko daļēji nodrošina augā esošās gļotvielas, kurai piemīt milzīga absorbējoša spēja, kā rezultātā tā adsorbē dažādas indes. Pārklājot iekaisušos audus, tā mazina siltuma zudumus un nostrādā, kā sildoša komprese. Protams, gļotviela aizsargā audus no ārējiem kairinātājiem un mazina to jūtību. Mazinās sāpes, zūd spazmas gremošanas traktā, teiksim, ka tiek radīti normāli organisma darba apstākļi.

Ārstniecības kumelīte ir zarnu eubiotiķis. Nostādinājums un novārījums rada pretmikrobu, pretvīrusu, fungistatisku efektu, kas kalpoja, par pamatu kāpēc kumelīti izmanto, pret patogēnajiem mikroorganismiem. Pret ārstniecības kumelīti patogēnie mikroorganismi nekļūst rezistenti.

Aknu un žults ceļu slimību gadījumā, kumelīti izmanto, lai mazinātu spazmas žults ceļos, palielinātu žults atteci un mazinātu iekaisuma procesus.

Ārstējot gremošanas trakta slimības, ārstniecības kumelīti iesaka jaukt kopā ar ārstniecības kliņģerīti un parasto pelašķi, tas būs daudz efektīvāks līdzeklis par monoterapiju. No šī maisījuma izzūd sāpes, atraugas, meteorisms, uzlabojas labsajūta. Maisījums iedarbojas, kā pretiekaisuma, spazmolītiskas un brūču dziedējošs līdzeklis un tajā esošais pelašķis, palielina asinsreci un pastiprina atsāpināšanas iedarbību.

Tautas medicīnā nostādinājumu un novārījumu no ārstniecības kumelītes plaši pielieto pret migrēnu, bezmiegu, kuņģa katariem, pastiprinātas uzbudināmības, zobu sāpēm un saaukstēšanās slimībām. Nostādinājumu izmanto kompresē un skalošanai, lai ārstētu plīsumus, čūlas, ekzēmas, izsitumus, plakstiņu iekaisumus, furunkulozi un izsvīdumus. Kumelītes tvaikus ieelpo gripas gadījumā- palīdzot tikt galā ar iesnām un sakārtotu augšējo elpceļu gļotādu stāvokli. Lieliski šis nostādinājums, palīdzēs, lai skalotu acis konjunktivīta gadījumā.

Ir daudzas valstis, kurās lieto parastu kumelīšu tēju ar medu vai cukuru pirms miega- tas palīdz cieši iemigt.

Nav ieteicams lietot

Nav ieteicams ar ārstnieciskās kumelītes preparātiem vai to tīrā veidā, pārlieku aizrauties. Lietojot to lielās devās var rasties nervu sistēmas nomāktība, galvas sāpes, vispārējs vājums. Nereti ir novērots aizsmakums un pastiprināts klepus. Ievērojot blaknes, ārstniecības kumelītes devas būtu ieteicams samazināt, vai uz laiku pārtraukt tās lietošanu.

Ilglaicīgi lietojot ārstniecības kumelīti var parādīties spontānas dusmu lēkmes un aizkaitināmība. Šādos gadījumos no kumelītes ir nepieciešams atteikties. Ārstniecības kumelīti nedrīkst lietot, garos ārstniecības kursos, īpaši mēnešiem un gadiem.

Ārstniecības kumelīti nevajadzētu lietot kopā ar sedatīviem līdzekļiem. Kumelītes tēja spēj šķidrināt asins, tāpēc medikamentus ar šādu pašu efektu kopā ar tēju lietot nedrīkst.

Lasīt par maura kumelīti ->