Pētersīlis Cirtainais
Petroselinum crispum

  
  • angliski:  Parsley
  • vāciski:  Petersilie
  • zviedru: Persilja
  • igauņu: Petersell
  • lietuviešu: Petražolės
  • krievu: Петрушка

Parastais dārza pētersīlis jeb cirtainais pētersīlis ir divgadīgs augs, augumā no 50-100cm, ar gaļīgu, dzeltenīgi baltu sakneni. Pirmajā gadā augs izveido tikai lapu rozeti. Otrajā gadā veidojas stipri sazaroti stublāji ar čemuru. Ziedi sīki, balti. Zied jūnijā- jūlijā. Auglis, neliels zaļgani brūns, mazliet saplacināts divsēklenis.

Pie mums ir sastopami vairāki pētersīļu paveidi, vienus audzējam lapām, otrus saknēm. Pārtikā parasti lieto lapas un saknes, savukārt, ārstniecībā biežāk sēklas.

Sakņu pētersīli ievāc rudenī, obligāti pirms salnām, griež lapas, saknes uzglabā vēsā vietā, apberot ar sausu smilti.

Pētersīļa lapās ir C vitamīns, luteolīns, apigenīns, līdz 0.08% karotīna. Sakneņos ir liels daudzums apigenīna. Ziedos ir kvercetīns un kempferols. Pētersīļa augļos ir līdz 22% augu eļļas, kuras sastāvā ir flavonoīdi diosmīns un apīns, glikozīdi naringenīns un apigenīns, petrozilskābes glicerīdi, kā arī luteolīns. Sēklās ir 2-6% ēteriskās eļļas, kuras sastāvā ir apiols, kumarīns, miriscīns, apilskābe, alfa pinnēs, alliltetrametoksibenzols, vitamīni A, В1, B2, B5, B6, B9, C, Е, H, K, PP. Pētersīļa sastāvā ir liels daudzums dzelzs, kalcijs, kālijs, cinks un fosfors.

Ārstnieciskā nozīme

Pētersīļa sakneņa un virszemes daļas ārstnieciskās īpašības, galvenokārt, saistās ar augā esošo miristicīnu un apiolu. Pētersīlis pastiprina zarnu, dzemdes gludās muskulatūras un urīnpūšļa tonusu. Pastiprina diurēzi. Palīdz dzemdes asiņošanas, sirds apvidus tūskas gadījumā un darbojas, kā urīna dzenošs līdzeklis pampuma gadījumā

Augā esošā sula ir noderīga gaisa apmaiņas procesu pastiprināšanai organismā un lai normalizētu sirds darbību. Tāpēc augs, ne tikai ir vērtīgs, kā urīndzenošs līdzeklis, bet arī lieti noderēs sirds nepietiekamības gadījumā. Vienā reizē lieto ne vairāk par vienu ēdamkaroti, pētersīļa sulu. Ideālā variantā, to ir jaukt ar burkānu sulu attiecībā 1:3.

Plašu pielietojumu atradušas ir arī pētersīļa sēklas. Tās ir labs urīna dzenošs un karminatīvs līdzeklis, turklāt ar to palīdzību var izraisīt sievietēm mēnešreizes. Sēklu novārījumu lieto mirdzaritmijas gadījumā, kad to pavada sarežģījumi, kā sirds nepietiekamība ar tūsku. Pētersīli ir lietderīgi lietot sievietēm, jo mēnešreižu laikā sievietes zaudē daudz dzels, attiecīgi, lietojot pētersīļa lapas, dzelzs līmeni var ievērojami pacelt. Pētersīlis mazinās arī sāpes, kuras ir sievietēm pirms mēnešreižu sākuma. Auga fitohormoni ir līdzīgi estrogēnam, tie palīdz sakārtot ciklu, īpaši ja mēnešreizes ir aizkavējušās.

Pētersīlis uzlabos arī ēstgribu! Īpaši, ja tā saturošu salātus, lietosiet neilgi pirms pamata maltītes. Šis augs ir arī neaizvietojams, ja vēlaties atbrīvoties no liekā svara. Auga aktīvie elementi uzlabo tauku apmaiņu un darbojas pret tauku nogulsnēšanos.

Pētersīli var lietot, arī vēdera uzpūšanās gadījumā, aknu, zarnu, urīnizvadkanālu slimību gadījumā.

Pētersīļa sēklas izmanto, lai uzlabotu gremošanu. Tās labi noder meteorisma, pārēšanās un sliktas dūšas novēršanai. Šādam nolūkam gatavo maltu sēklu uzlējumu, kuru nostādina vismaz 8h, hermētiski noslēdzamā traukā. Der arī burciņa ar vāciņu. Iegūto uzlējumu lieto 30 minūtes pirms ēšanas, pa vienai ēdamkarotei.

Tautas medicīnā pētersīļa preparātus lieto, kā spēcīgu karminatīvu, urīna dzenošu, sviedru dzenošu līdzekli. Ar to ārstē nierakmeņu un citas urīnvadu sistēmas slimības, tūsku, sirds slimību radītu tūsku, dismenoreju, kā arī lieto ar mērķi uzlabotu gremošanu.

Lapas un sakneņus var pielietot, lai ārstētu brūces. Svaiga sula labi palīdzēs čūsku kodumu un bišu dzēlienu gadījumā. Auga nostādinājumi lieliski novāc nepatīkamu smaku no mutes, to dezinficē, palīdz ārstēt smaganu slimības.

Pēc C vitamīna daudzuma pētersīlis ir tuvu līdzīgs citrusaugļiem un upenēm. Tāpēc šo augu var lietot, lai bagātinātu organismu ar C vitamīnu saaukstēšanās laikā.

Interesanti ir tas, ka pētersīlis tāpat, kā dille ir augs, kuru var dot arī maziem bērniem- pirmajā dzīves gadā. Pētersīlis palīdzēs bērna organismam absorbēt olbaltumvielas, veicinās gremošanas fermentu izdali un uzlabos žultsvadu motoriku. Bērniem no 8 mēnešu vecuma pētersīli, 3-5gr.var pievienot zupās, to iepriekš samaļot un zupā pievienojot minūti pirms gatavības. Svaigas lapiņas var dot jau vecākiem bērniem- no 1,5 gadu vecuma.

Nav ieteicams lietot

Pētersīļa urīndzenošās īpašības ir pierādītas jau zinātniskā līmenī, taču šo īpašību der izmantot uzmanīgi, jo augs kairina nieru parenhīmu, attiecīgi nederēs nefrīta gadījumā.

Pētersīli nedrīkst lietot grūtniecības laikā, jo augs pastiprina dzemdes gludās muskulatūras tonusu, kas var raisīt priekšlaicīgas dzemdības vai arī spontāno abortu.

Pārdozējot pētersīli var rasties slikta dūša, vemšana, galvas sāpes, sāpes muskuļos un krampji, nelieli svara zudumi un parādīties asins vēdera izejā.

Kosmētiskā nozīme

Pētersīlī ir daudz vitamīnu, minerālvielu un bioloģiski aktīvo savienojumu, kas nodrošina šī auga pozitīvu pieredzi izmantošanai kosmetoloģijā. Pēdējā laikā populāri ir gatavot no pētersīļa novārījumu, to atdzesēt un sasaldēt ledus kubiņos, ar kuriem tālāk jau kopj sejas ādu. Šādam nolūkam 50gr.auga novāra 0.5L ūdenī, 15 minūtes, tālāk jau atdzesē un saldē.

Pētersīlis ir atrodams arī dažādi krēmu, losjonu, masku un emulsiju sastāvā.

Pētersīlis baro, atsvaidzina, vitaminizē, balina un tonizē ādu, kā arī lieliski noņems sejas pampumu. Ir vērts lietot arī pētersīļa lapas iekšķīgi, tas uzlabos sejas ādas vizuālo izskatu. Šis augs palīdz arī plānu, slāņojošos un lūstošu nagu gadījumā- tos stiprinot. Pievienojot pētersīļa sulai nedaudz citronu sulas, tas palīdzēs atbrīvoties no vasaras raibumiem un pigmentācijas plankumiem. Tikai rēķinieties, ka šāds maisījums atbrīvos arī no iesauļošanās, tāpēc nesmērējiet to uz sejas nelieliem laukumiem.

Pētersīļa novārījumu var lieti izmantot matu skalošanai, tas uzlabos matu izskatu un piešķirs tiem izturību. Šim nolūkam var izmantot jeb kuras auga daļas.