Priežu sveķi
Priežu sveķu apraksts

Biežāk, tiek pielietota no priežu sveķiem iegūtā kanifolija, kā priežu sveķi tīrā veidā. Priežu sveķos kanifolijas saturs ir 70%, terpentīna saturs 30%. Attīrot priežu sveķus no piemaisījumiem (termoapstrāde), praktiski tiek zaudēta lielākā daļa terpentīna un paliek tikai priežu sveķu kanifolija, kurai arī piemīt milzum daudz noderīgu īpašību.

Raksturojums

Priežu sveķu kanifolija ir cieta, trausla, stiklaina viela, gaiši dzeltenā līdz tumši sarkanā krāsā. Kanifolijas gabali ir puscaurspīdīgi, lūzuma vietā ar stiklainu spīdumu, gaisa ietekmē ar laiku izjūk.

Kanifolija ir priežu sveķu negaistošā daļa, kura paliek pāri pēc sveķu termiskās apstrādes- attīrīšanas, destilācijas u.t.t.

Košļājot kanifoliju tā ir drūpoša ar īpatnēji rūgtu, mazliet terpentīnam līdzīgu garšu. Aukstumā tai nav raksturīgas smaržas. Kanifolija šķīst organiskos šķīdinātājos, piemēram, etilēterī vai petrolejas ēterī, benzolā, acetonā, terpentīnā, etanolā, augu taukos un ēteriskajās eļļās; sliktāk šķīst benzīnā, petrolejā; pilnībā nešķīst ūdenī. Ūdens klātbūtne kanifoliju padara duļķainu. Kanifolijas mīkstēšanas temperatūra, atkarībā no veida ir 52-72C. Augstas kvalitātes kanifolija mīkstē pie augstākām temperatūrām, pārvēršoties par caurspīdīgu šķidrumu. Pārsniedzot 150C temperatūru kanifolija sāk sadalīties un izdalīt biezus, baltus tvaikus. Der zināt, ka kanifolija saberzta pulverī, saskarē ar gaisu ir sprādziena bīstama.

Kanifolija ir smagāka par ūdeni un tās blīvums ir 1.01-1.085 gr./cm3

Sastāvs

Kanifolija pamatā sastāv no sveķu skābēm (89-95%), starp kurām ir noteiktas: palustrālskābe (24%), dekstropimārskābe un izodekstropimārskābe (18%), abietīnskābe (43%), levopimārskābe (1%), neoabietīnskābe (9%), dehidroabietīnskābe (5%). 

Priežu sveķu kanifolija ir arī nenozīmīgs daudzums taukskābes (<1,5%).

Neitrālie priežu sveķu kanifolijas savienojumi ir 10-12%, ieskaitot fitosterīnus, aromātiskos spirtus un ogļūdeņražus.

Priežu sveķu kanifolija ir pazīstama jau kopš seniem laikiem un to iekļāva medicīnā, kā patstāvīgu preparātu, tā arī kā sastāvdaļu sarežģītu receptūru maisījumiem.

Priežu sveķu kanifolija iedarbojas antiseptiski, balzamiski, bakterostatiski, konservējoši, vietēji kairinoši, novērsoši, pretiekaisuma, pret helmintu, brūču dziedējoši un fungicīdi.

Augstas baktericīdas un fungicīdas īpašības kanifolija saglabā neierobežotu laiku, to pierāda pētījumi, kad tika pārbaudīts priežu kanifolijas paraugs, kurš paņemts no 3000 gadus vecas mūmijas apsējiem- kanifolija vēl aizvien darbojas baktericīdi un fungicīdi.

Ir zināms, ka levopimārskābe uzkarsēšanas procesa rezultātā daļēji vai pilnībā izomerizējas abietīnskābē. Abietīnskābei piemīt pretiekaisuma, pret krampju, pret audzēju un citotoksiskas īpašības.

Dehidroabietīnskābe un tās savienojumi rada hipoholesterinēmisku aktivitāti, līdzvērtīgu abietīnskābei. Dehidroabietīnskābei ir noteikta izteikta iedarbība pret tādu sēnīti, kā Aspergillus terreus, kā arī šai skābei ir pretiekaisuma iedarbība un tās savienojumiem- pret čūlu un pret herpes vīrusa aktivitāte.

Priežu sveķu kanifoliju izmanto medicīnas un kosmētisko līdzekļu rūpniecībā.

Priežu sveķu kanifoliju izmanto, lai izgatavotu sveķu līmi- kleolu (cleolum), bieza un lipīga viela, kura sastāv no kanifolijas, saulespuķu sēklu eļļas, spirta un ēsteriem, izmanto ķirurģiskām vajadzībām, lai nostiprinātu apsējus.

Optimālais priežu sveķu kanifolijas saturs ziedēs ir 15-25% no kopējās masas, jo ziedēs, kurās saturs ir zemāks par 15%, tās spēcīgi zaudē kanifolijas efektu, taču ziedes, kuru sastāvā ir vairāk par 25% priežu sveķu kanifolijas ir stipri kairinošas.

Ir veikti arī dažādi klīniski pētījumi, saistībā ar ziežu receptūru, kura satur priežu sveķu kanifoliju, šķidro eļļu (augu) un cietos tauku maisījumus (sviestu), kā arī bišu vasku un ir izveidotas optimālās receptūras, pēc tās bioloģiskās aktivitātes, kā arī pēc ērtas lietošanas konsistences. Ir vēlams ievērot noteiktas proporcijas.

Šķidro, taukaino sastāvdaļu daudzums 15-25%- pārsniedzot 25%, ziede paliek šķidra un plūstoša; samazinot 15% robežu, ziedei samazinās tās sastāvdaļu šķīdības spēja.

Biezo, taukaino sastāvdaļu daudzums, kurš pēc konsistences ir līdzvērtīgs sviestam 30-40%- pārsniedzot 40% robežu, ziede paliek šķidra un plūstoša, tās pielietošana aplikācijās kļūst neiespējama; samazinot 30% robežu ziede stipri stingst.

Bišu vaska ieteicamais daudzums ir 20-30%- izvēloties citas proporcijas, ziedei zūd plastiskums.

Šādas ziedes klāj uz blīva kokvilnas auduma 0,5-3mm bieza slāni un izmanto kā ārstnieciskos plāksterus (aplikācijas). Audumu nedrīkst aizstāt ar marles apsēju, jo tas ievērojami samazinās ziedes efektu. Šāda aplikācija tiek lietota 2-3 diennaktis un tad tiek mainīta uz jaunu. Ārstēšanas kurss maksimāli 30 dienas, ja aplikācija sāk kairināt, tad kursu pārtrauc un sakairināto vietu ieziež ar augu eļļu.

Šai ziedei var pievienot arī papildus aktīvos elementus: ēteriskās eļļas, propolisu, alvejas sulu, vitamīnus u.t.t.

Iespējamās blaknes

Pirms lietot priežu sveķu kanifoliju, nepieciešams pārbaudīt sava organisma reakcija uz to. Priežu sveķu kanifolija var radīt kairinājumu, kā arī ūdeņainus izsitumus.

Uzglabāt to nepieciešams sausā, vēsā un tumšā vietā, hermētiski slēgtā stikla traukā.