Donis izplestais
Juncus effusus L.

Izplestais donis

   

  • Angliski: soft- Rush
  • Vāciski: Flatter-Binse
  • Zviedru: veketåg
  • Igauņu: harilik luga
  • Lietuviešu: kėstasis vikšris
  • Krievu: ситник развесистый

Izplestais donis ir daudzgadīgs augs. Tas sasniedz 50-120cm augumu. Sakņu sistēma ir īss, ložņājošs, horizontāls saknenis. Ieaugot izplestajam donim sauszemē, tas veido paugurainu zālāju. Auga virszemes daļa veido vairākus, savstarpēji satuvinātus stublājus 2-4mm diametrā. Stublāji ir zaļā krāsā, cilindriskas formas ar gludu virsmu. Apakšpusē augs ir klāts ar gaiši brūnu vai tumši sarkani- brūnu bezlapju maksti. Ziedi vientuļi, pareizi, 2-2,5mm garumā uz izstieptiem ziedkātiem, izvietoti skrajā, terasskarā ar horizontāliem, dažāda garuma zariem.

Augļi- apgrieztas olformas, brūna pogaļa, gandrīz apziedņa garumā. Sēklas izstieptas olformas, rūsas krāsā, 0,5mm garas. Ziedēšanas laiks jūnijs- jūlijs, sēklu nobriešanas laiks jūlijs-augusts

Ārstniecības vajadzībām izmanto auga saknes daļu. Saknes rok jūnijā- jūlijā, skalo tekošā ūdenī, mazliet savītina un tad žāvē. Žāvēšanu veic svaigā gaisā, aizsargājot masu no tiešiem saules stariem. Izžāvēti sakneņi savu vērtību saglabā 2-3 gadus.

Auga virszemes daļu ievāc sausā, saulainā laikā, kad augs zied. Ievāktos ziedus žāvē tumšā un sausā telpā. Stublājus var žāvēt divos veidos- tāpat, kā ziedus vai apcepot uz oglēm. Stublājus skalo, apžāvē un atbrīvo no virsējās kārtiņas. Drogu uzglabā 1-2 gadus.

Auga virszemes daļa satur steroīdus (beta sitosterīnu, beta sitosterīnu-O-b-D-glikozīds), kumarīnu (dafnetīns); fenantrēnus (junkuzolu, efusolu); fenolkarbonātskābes (hlorogēnskābe, kafijskābe, sinapskābe, omikrona kumarīnskābe, ferulskābe), antociāni (glikozīds,luteolinidīns un 3-dezoksiantocianidīns); flavonoīdi (hrizoeriols, esteri un luteolīna glikozīdi), ogļhidrāti (D- glikoze, D-galaktoze).

Ārstnieciskā nozīme

Izplestā doņa ūdens izvilkumi iedarbojas antimikrobi, pretiekaisuma, brūču dziedējoši, diurētiski, asiņošanu apturoši. To tautas medicīnā lieto elpošanas orgānu, nieru, žultsvadu un urīnizvada kanālu, sieviešu dzimumorgānu un ādas slimību ārstēšanā.

Tautas medicīnā izmanto žāvētu izplestā doņa sakneni. Sakneņa novārījumu izmanto asins attīrošā kursā. Visbiežāk, sakneni pievieno ārstnieciskos maisījumos, tējās un nostādinājumos. Izmanto, lai ārstētu nierakmeņu slimību un urīnpūšļa iekaisumu. Dažās valstīs šo sakneni izmanto gremošanas traucējumu novēršanai, kā arī lai ārstētu žultspūsli un aknas.

Nav ieteicams lietot

Izplesto doni nav ieteicams lietot grūtniecības un laktācijas periodā. Ar to neārstē bērnus un cilvēkus, kuri sirgst ar aizcietējumiem. Augs nav ieteicams, cilvēkiem, kuri sirgst no trombozes un hroniskām sirds- asinsvadu slimībām.

Lasīt par melno driģeni ->