Plikstiņš ganu
CAPSELLA BURSA-PASTORI

  

  • Angliski: Shepherd’s-purse
  • Vāciski: Gemeines Hirtenäschel
  • Zviedru: lomme
  • Igauņu: harilik hiirekõrv
  • Lietuviešu: trikertė žvaginė
  • Krievu: пастушя сумка обыкновенная

Ganu plikstiņs- viengadīgs augs, augumā 20-30cm (retos gadījumos līdz 60cm) ar vārpstveidīgu sakni. Stublājs sazarots, stāvs. Saknes lapas savāktas rozetē. Ziediņi nelieli 2-4mm. Zieds sastāv no 4 baltām ziedlapiņām. Sēklas sīkas 0.8-1mm, ne vairāk kā 8 katrā sēklu kārbiņā. Sāk ziedēt aprīlī līdz rudenim, sēklas nogatavojas visā veģetācijas periodā, sākot ar maiju. Veģetācijas laikā spēj dot vairākas paaudzes.

Augu sāk ievākt ziedēšanas laikā, līdz sēklu kārbiņas sāk brūnēt. Izmantojama ir auga visa virszemes daļa. Nav ievācami augi ar nogatavojušām sēklām vai slimi ar sēnīti. Žāvē ēnainās labi vēdināmās vietās vai žāvētājos nepārsniedzot 45C temperatūru.

Augs satur miecvielas, inozītu, holīnu, acetil-holīnu, tiramīnu; organiskās skābes (sulfānskābi, skābeņskābi, protokatehīnskābi, fumārskābi, citronskābi, bursovīnskābe un vīnskābe), saponīni, beta sitosterīns, alkaloīdi, vitamīns C (0.12%) un K, kumarīnus, flavonoīdi (rutīns, diosmīns, 7-rutinozīds, luteolīns, 7-glukogalaktozīda luteolīns, kvercetīna, luteolīna, diosmetīna glikozīdi, gisopina aminoglikozīds, liels kālija daudzums un mikro, makro elementi.

Sēklas satur līdz pat 28% augu taukus un nelielu daudzumu allija sinepju eļļas.

Ārstnieciskā nozīme

Ganu plikstiņa preparātiem piemīt daudz ārstniecisko īpašibu, tam piemīt izteiktas hemostatiskas īpašības, īpaši hemorāģijas ar nepietiekamu fibrīna veidošanos. Ganu plikstiņš palielina dzemdes gludās muskulatūras samazināšanās funkciju, to veicina augā esošās ēteriskās eļļas un acetilholīns.

Auga lapām piemīt augsta fitoncīdā aktivitāte. Ūdens un spirta nostādinājumiem piemīt hipotenzīvas, žults dzenošas un urīna dzenošas īpašības. Augs ir efektīvs nieru asiņošanas gadījumā, kad citi asins apturošie preparāti nenostrādā.

Ārstējot plaušu tuberkulozes slimniekus, ar mērķi apturēt plaušu asiņošanas, ievērojami uzlabojas hemorāģiskā sindroma izpausmes un uzlabojas hemokoagulogrammas rādītāji.

Ganu plikstiņš iedarbojas arī uz sirds-asinsvadu sistēmu. Tas rada normalizējošu un regulējošu iedarbību uz novārdzinātu sirdi, īpaši gados vecākiem cilvēkiem un ir līdzvērtīga iedarbībā ar balto āmuli, neatkarīgi asins spiediens ir paaugstināts vai pazemināts.

Ganu plikstiņu ir vēlams lietot kopā ar citiem augiem. Piemēram, ganu plikstiņa ekstraktu kopā ar irbenes vai ūdens pipara ekstraktu lieto dzemdes asiņošanas gadījumā, bet kopā ar tīruma kosas ekstraktu izmanto nieru asiņošanas gadījumā. Ganu plikstiņš daudzās valstīs ir oficiāli atzīta sastāvdaļa asiņošanu apturošiem preparātiem.

Tautas medicīnai šis augs arī nav svešs, to pielieto lai mazinātu arteriālo asins spiedienu, kā asiņošanu apturošu līdzekli, pēc dzemdību vai iekšējo asiņošanu (plaušu, nieru, kuņģa- zarnu trakta) gadījumos.

Ganu plikstiņa lapas lieto, lai ārstētos no saindēšanās vai indīgu kukaiņu kodumu sekām. Nostādinājumus pielieto kā asiņošanu apturošu līdzekli pēc dzemdībām, meno- un metrorāģijas, vēža un dzemdes fibromas, dzemdes atonijas, pielieto arī grūtnieču vemšanas un dzemdes asiņošanas klimatēriskajā periodā. Kā vienkāršu tēju to lieto menstruālā cikla traucējumu gadījumā.

Tautas medicīnā šis augs ir iecienīts arī, kā asins attīrošs līdzeklis, aknu un žults izdales problēmu gadījumā, nieru un urīnpūšļa slimību ārstēšanai, nierakmeņu, caurejas, drudža un paaugstināta arteriālā asinspiediena novēršanai. Augu pielieto arī ārēji- skalo mutes dobumu dažādu infekciju gadījumā, skalo nedzīstošas brūces un sastrutojumus, kā arī vaskulīta un ekzēmas gadījumā.

Šo augu var pielietot lokāli ja asiņo deguns, kā arī iekšķīgi lietojot atvieglot smagi noritošas mēnešreizes. Augs ir īpašā cieņā Tibetas un Ķīnas medicīnā.

Nav ieteicams lietot

Neskatoties uz daudzajām augam piemītošām īpašībām, arī ganu plikstiņa lietošanai ir savi ierobežojumi. Ganu plikstiņš var izprovocēt pāragras dzemdības un pat abortu. Tas veicina asins sabiezēšanu, tāpēc to nedrīkst lietot tromboflebīta slimnieki un cilvēki, kuriem ir paaugstināt asins rece. Ganu plikstiņu nedrīkst lietot cilvēki, kuriem ir problēmas ar asinsvadu nosprostojumiem, kuri ir izcietuši insultu vai infarktu.

Pārtikas nozīme

Ganu plikstiņš arī ir lielisks pārtikas augs. To ievāc agrā pavasarī, kad tas veido rozetes lapas. Vasarā tas rozetes veido retāk, jo visu spēku atdod stublājam, lai ziedētu un veidotu sēklas.

Gana plikstiņa jaunās lapas ēd svaigas salātos vai vārītas, kā piedevu zupām. Ir informācija, ka lapas mēdz arī sālīt un atstāt vēlākam laikam. Āzijas virtuvē augs tiek lietots pārtikā, kā spinātam līdzvērtīgs.

Uztura receptes

Salāti no ganu plikstiņa un tomātiem

100 gr. jaunu gana plikstiņa lapu, 60 gr. tomātu, 60 gr. svaigu gurķu, 1 olu, 40 gr. krējumu vai salātu mērces, sāls.

Ganu plikstiņa zupa

100 gr. ganu plikstiņa lapas, 600 gr. ūdens vai gaļas buljons, 200 gr. kartupeļu, 20 gr. sīpola, 20 gr. tauku, 20 gr. krējuma. Sagriež kartupeli un novāra. Pievieno sasmalcinātu gana plikstiņu, kuru sacep kopā ar sīpolu. Nogatavina zupu. Pirms pasniegšanas pievieno krējumu.

Ganu plikstiņa pasta

50 gr. gana plikstiņu lapas, 30 gr. selerijas, 1 tēj.k. galda sinepes, 50 gr. sviesta, sāls, sarkanais asais pipars.

Zaļumus samaļ ar gaļasmašīnu, pievieno sinepes, sāli, piparus un samaisa, kopā ar sviestu. Izmanto sviestmaizēm.

Ganu plikstiņa pulveris

Jaunas gana plikstiņa lapas izžāvē un samaļ pulverī. Pievieno sarkano aso piparu ar aprēķinu 1 tēj.k. piparu uz 2 glāzēm ganu plikstiņa pulvera.

Lasīt par plostbārdi ->