Parastā smaržzāle
Anthoxanthum odoratum L.

   

  • angliski: sweet Vernal-grass
  • vāciski: Gemeines Ruchgras
  • zviedru: vårbrodd
  • igauņu: lõhnav maarjahein
  • lietuviešu: kvapioji gardūnytė
  • krievu: пахучеколосник душистый

Parastā smaržzāle ir daudzgadīgs augs augumā 10-50cm (retāk līdz 70cm), vāji apmatots. Virszemes daļai un sakneņiem piemīt spēcīgs un patīkams aromāts, pateicoties kumarīnu saturam. Lapas 2-5mm platas. Vārpiņas biezās vārpveidīgās zaļi brūnās slotiņās. Ziedkopas 3-6cm garas un 1cm platas, vārpiņas vienziedu, lielas (apmēram 5mm garumā).

Vairojas ar sēklu palīdzību, augļi- graudi izplatās ar dzīvnieku palīdzību, pieķeroties to vilnai. Zied vasaras sākumā (jūnijs- jūlijs(. Veģetācijas periods īss, parasti beidzas pirms pļaujas laika.

Ārstniecības vajadzībām izmanto auga virszemes daļu. Ievāc to ziedēšanas periodā. Žāvē siltās, labi vēdināmās telpās vai ēnā. Augu ievāc arī veterinārām ārstniecības vajadzībām, arī kā diētisko barību, lai pagatavotu siena nostādinājumus un novārījumus. Uzglabā augu sausās telpās.

Der ievērot, ka parastā smaržzāle satur ēteriskās vielas un tā ziedēšanas laikā, to ievācot var sasirgt ar siena drudzi.

Parastās smaržzāles ķīmiskais sastāvs ir maz pētīts. Šobrīd, zināms par aromātisko vielu klātbūtni (kumarīnu) auga augšējā daļā, īpaši tā ziedēšanas laikā. Labi izžāvētā smaržzāle ir ekstraktīvās vielas (35-51%), proteīns (5-10%), tauki (1-3%), šķiedrviela (18-38%), sārmi (4-7%). Karotīns (<52mg).

Ārstnieciskā nozīme

Parastajai smaržzālei piemīt ārstnieciskās īpašības, precīzāk, sedatīvas, sāpju remdējošas, nomierinošas, pretvemšanas, vieglas caureju veicinošas un urīna dzenošas. Augs nomierina spēcīgu spastisku klepu, vemšanu, tai piemīt svaigi pļauta siena aromāts.

Tautas medicīnā ārstniecības vajadzībām izmanto auga virszemes daļu- nostādinājumiem un novārījumiem. Tautā smaržzāle tiek slavināta, kā efektīvs sedatīvs, urīna dzenošs, nomierinošs, sāpju remdējošs, vemšanu noņemošs, tonizējošs, mīkstinošs, sirds darbību uzlabojošs un miega veicinošs līdzeklis. Tās vērtīgās īpašības tiek pielietotas plaušu slimību ārstēšanai. Parastās smaržzāles novārījums un nostādinājums palīdz elpas trūkuma, galvas sāpju, plaušu tuberkulozes, sliktas dūšas un vemšanas, nervu sistēmas darbības traucējumu, bezmiega un reimatisku sāpju gadījumos.

Svaiga auga nostādinājums vai inhalācija palīdz elpas trūkuma gadījumā.

Tautas zintnieki iesaka izmantot parasto smaržzālei, kā nomierinošos līdzekli centrālai nervu sistēmai, gremošanas trakta darbības un peristaltikas pastiprināšanai.

Parastās smaržzāles spirta izvilkumu lieto (pa pāris pilieniem, atšķaidītu ar ūdeni) galvas reiboņu gadījumā, lai nomierinātu nervu sistēmu, novērstu augšējo elpceļu infekcijas, efektīvi var izmantot klepus un saaukstēšanās gadījumā, kā arī žultspūšļa sulas nosprostojuma, hepatītu, gastrītu, nierakmeņu ārstēšanai.

Auga baktericīdās īpašības tiek pielietotas ātrai brūču dziedēšanai.

Nav ieteicams lietot

Parasto smaržzālei nav vēlams lietot, ja ir tendence uz asiņošanu un alerģiju. Tāpēc, ka auga ķīmiskais sastāvs nav pietiekami izpētīts, augu jālieto uzmanīgi. Un tieši šī iemesla dēļ, augu nelieto grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī ar to neārstē bērnus.

Lasīt par spilvi makstaino->