Briežsakne kalnu
SESELI LIBANOTIS

   

  • latviski: kalnu briežsakne
  • angliski: moon Carrot
  • vāciski: Berg-Heilwurz
  • zviedru: säfferot
  • igauņu: vahelmine põdrajuur
  • lietuviešu: kalninis skarenis
  • krievu: порезник горный

Daudzgadīgs augs, augumā līdz 150cm. Stublājs viens, stāvs, blīvs, rievains, kails vai augšpusē klāts mīkstu apmatojumu, sakne- mietveida, izaug dziļumā līdz 2m. Saknes rozetes lapas uz kātiem, līdz 30cm garas un 15cm platas. Malas zobotas, apakšpuse zilganas, virspusē sulīgi zaļas. Ziedkopas čemuri līdz 12cm diametrā, katrā 20-40 stari. Ziedi balti, augļi eliptiski dvīņsēkleņi 4,5mm gari un 2mm plati.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu. To ievāc auga ziedēšanas laikā, no jūnija līdz augustam. Augu žāvē izklātu uz sietiem, ēnainā un labi vēdināmā vietā. Ārstnieciskam nolūkam ievāc arī sēklas no augusta līdz septembrim. Drogu uzglabā maisos, prom no gaismas un siltuma. Uzglabāt drogu var līdz 1 gadam.

Latvijā augs ir aizsargājams.

Kalnu briežsakne ir augs, kuru ir pētījuši zinātnieki pastiprināti. Auga saknēs atrasti kumarīni, ēteriskās eļļas un poliacetilēna savienojumi.

Auga lapās ir flavonoīdi, starp tiem diosmīns, gesperidīns, skopoletīns, kvercetīns, eskulatīns, ēteriskās eļļas un C vitamīns. Ziedkopās atrasts kempferols, kvercetīns un <0.1% kumarīni. Sēklās atrasti augu tauki un ēteriskās eļļas, augu taukos ietilpst stearīnskābe, palmintskābe, linolskābe un oleīnskābe. Sēklās ir arī geraniols.

Auga virszemes daļā esošajā ēteriskajā eļļa atrodams transkariofilīns (20%), spathulenols (12%), kariofilēna oksīds (11%), euazarons (11%) un delta- kadinēns (9%).

Ārstnieciskā nozīme

No farmokoloģiskajiem pētījumiem, šis augs ir atzīts, kā plaša iedarbības spektra antibakteriāls līdzeklis. Auga ekstrakts tika pārbaudīts arī uz dažāda veida patogēnajām gremošanas trakta baktērijām un tika atzīts par efektīvu.

Tautas medicīnā kalnu briežsakni pielieto nostādinājumu un novārījumu veidā, to lieto lai ārstētu gremošanas traktu, elpceļu infekcijas, drudzi un elpas nepietiekamību (smakšanu). Vērtīgi lietot arī iekšējo orgānu spazmu un zobu sāpju gadījumā. Ārīgi kalnu briežsakni pielieto , lai ārstētu dažādas dermatoloģiskas slimības un leikoreju.

Sēklu novārījumu lieto, kā diurētisku līdzekli. Tautas zintnieki to iesaka, meteorisma, gremošanas trakta un saaukstēšanās slimību gadījumā.

Nav ieteicams lietot

Kalnu briežsaknes preparātiem nav novērotas izteiktas blaknes, taču to iesaka lietot uzmanīgāk, cilvēkiem ar zemu asins spiedienu. Protams, tas nav ieteicams grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī bērniem jaunākiem par 12 gadiem.

Lasīt par parasto brūngalvīti->