Sarkanās mušmires ekstrakts
Sarkanās mušmires cepurīšu izvilkums eļļā

Sarkano mušmiri ir sastapis ik viens, kurš reiz devies sēņot, pastaigājoties pa piepilsētas mežiem un parkiem, vai bērnudārzā uzzīmētu uz kāda skapīša. Senatnē, sarkanā mušmire bija jau kulta augs un pret to izturējās ar pietāti- teiksim tā tai bija sava vieta mitoloģijā. Tāpēc tā arī figurēja dažādās tautu pasakās, teikās un nostāstos.

Tad nāca laikmets, kad šo sēni ierindoja starp indīgajām sēnēm un visiem pieteica jau no mazotnes no tās uzmanīties. Īstenībā, pēdējais, zināmais saindēšanās gadījums ar letālu iznākumu ir reģistrēts teju vai pirms 100 gadiem, kad kāda 4 gadīga meitenīte mežmalā atrada šīs sēnes un tās apēda. Un vai šis gadījums ir patiess, to mēs vairs tā arī neuzzināsim.

Sarkanā mušmire sevī iekļauj toksiskus elementus ar kuriem cilvēks var smagi saindēties vai raisīt halucinācijas. Nāvējošās devas sasniegšanai, šī sēne ir jālieto iekšķīgi, pie tam lielos daudzumos, savukārt, jau pēc pāris cepuru apēšanas sāksies vemšana. Sasniegt šo efektu varētu būt ārkārtīgi sarežģīt vēl jo vairāk netīšām.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto dažādu šīs sēnes formu- svaigu, žāvētu, spirta izvilkumus un mums, šajā rakstā, aktuālo sarkanās mušmires ekstraktu eļļā.

Sarkanās mušmires ekstrakta pagatavošanai mums ir nepieciešams ievākt mušmiru cepurītes. Šajā gadījumā, es vēlos ieteikt, vākt jaunas un stingras sarkano mušmiru cepurītes.

Žāvēšanu var realizēt dažādi gan siltā, labi vēdināmā telpā uzverot tas uz aukliņas, gan piespiedu žāvētājos vidēji pie 50C. Galējo žāvēšanu var veikt piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 55-60C. Tādi iegūsiet sausas un viegli lūstošas sarkanās mušmires cepurītes, kuras varēsiet uzreiz arī plaukstās saberzt un izveidot ne pārāk smalkas frakcijas pārslas. Tieši pārslas ir labākais variants, kuru izmantot izvilkuma pagatavošanā, ne smalki malts pulveris.

Izvēlieties sev ērtu trauku un piepildiet 1/3-2/3 ar sarkanās mušmires pārslām, tad pildiet izvēlēto eļļu tā, lai pārslas būtu pilnībā pārklātas un atrastos zem eļļas. Nebaidieties, ka daļa pārslu uzpeldēs, tās pāris dienu laikā nogrims. Laiku pa laikam šo izvilkumu ir intensīvi jāsakrata. Izvilkumu nogatavina tumšā vietā, istabas temperatūrā. Nogatavināšanas process ilgs 30(minimālais laiks) un vairāk dienas.

No svaigām sarkanajām mušmirēm eļļas ekstraktus neveido, tāpat, kā no vairums sēņu, jo to ūdens saturs ir ~90%, attiecīgi, ekstrakts sarūgs vai sapūs, lielā ūdens daudzuma dēļ.

Sarkanās mušmires eļļas ekstrakts tiek lietots tikai ārīgi, jo tā koncentrācija var radīt risku veselībai, ja to izlemsiet lietot iekšķīgi. Iekšķīgai lietošanai mušmires ekstrakts tiek sagatavots savādāk un par bāzes vielu biežāk izvēlas degvīnu.

Mušmires eļļas ekstrakts ir lielisks savienojumā ar citiem ekstraktiem, lai veidotu dažādu dabas velšu ekstraktu kompozīciju vai ziedes, pret visdažādākajām veselības problēmām.