Gaiļbiksīte
PRIMULA VERIS

  

  • Angliski: Cowslip
  • Vāciski: Wiesen-Primel
  • Zviedru: gullviva
  • Igauņu: harilik nurmenukk
  • Lietuviešu: pavasarinė raktažolė
  • Krievu: первоцвет весенний

Gaiļbiksīte vai prīmula ir daudzgadīgs augs no prīmulu dzimtas (Primulaceae). Augam piemīt unikālas ārstnieciskas īpašības, kuras plaši pielieto gan tradicionālajā, gan netradicionālajā medicīnā. Ārstniecībā pielieto auga virzemes un pazemes daļas.

Stublājs taisns, vertikāli pacelts, apaļš un bez lapām, izaug līdz 25cm. Tam ir blīva un sulīga sakņu sistēma ar daudziem atzariem. Lapas tam aug no sakneņa, rozetes veidā. Ziedi ir aromātiski, blāvi dzeltenīgā krāsā, izkārtoti grupā stublāja augšdaļā. Tie visi ir vērsti vienā virzienā. Ziedēšana nereti sākas pirms sniegs pilnībā ir nokusis un turpinās līdz pat jūnijam.

Ārstnieciskā nozīme ir auga lapām un saknēm. Lapas ievāc auga ziedēšanas periodā un žāvē žāvētājos 50-60C temperatūrā, vai izklātas uz sietiem labi vēdināmā un apēnotā vietā. Sakneņus un saknes roka rudenī vai agrā pavasarī. Žāvē uz sietiem vai arī piespiedu žāvētājos 50-60C temperatūrā. Izžāvētai drogai nav raksturīgas smaržas, pēc garšas mazliet rūgtena. Uzglabāt drogu var divus gadus.

Gaiļbiksītes satur sevī saponīnus, flavonus (bioloģiski aktīvi bezkrāsaini vai mazliet iedzelteni savienojumi), ēteriskās vielas, silīcijskābi, miecvielas, C un A vitamīnus, karotīnu, askorbīna skābi, glikozīdus, spirtus un mangāna sāļus.

Auga saknēs ir atrasti saponīni 5-10%, ēterisko eļļu 0.08% un glikozīdus: primulaverīns, primverīns, kuri pieskaitāmi triterpēnu savienojumiem. Lapās ir atrasti saponīni un flavonoīdi. Ziedi un lapas ir bagāti ar C vitamīnu (līdz 500mg%), attiecīgi, sausās drogās- lapas satur 5.9%, ziedi 4.7% askorbīnskābes. Lapās un saknē ir atrasts arī neliels daudzums karotīna.

Ārstnieciskā nozīme

Auga pazemes daļa sevī ietver daudz lielāku vērtīgo vielu daudzumu, kā virszemes daļa, tāpēc tieši sakni izmanto arī tradicionālā medicīna.

Medicīnā šo augu izmanto, galvenokārt, tieši elpceļu ārstēšanā. Gaiļbiksītēm medicīnā piedēvē šādas īpašības:

  • Sviedrējošs;
  • Urīna dzenošs;
  • Atkrēpošanās veicinošs;
  • Spēcinošs;
  • Sāpju mazinošs;
  • Sedatīvs;
  • Pretiekaisuma;
  • Caureju veicinošs.

Preparāti, kuri satur gaiļbiksīti stabilizē virsnieru dziedzeru darbību, normalizē barības trakta darbību, palīdz no plaušām izvadīt krēpas, ārstē urīna pūšļa un nieru slimības. Palīdz izsīkuma, noguruma, migrēnas, vājuma un traucēta miega gadījumā. Gaiļbiksītes palīdz uzlabot arī apetīti.

Gaiļbiksītes sakni pielieto, lai ārstētu:

  • Traheītu, laringītu, bronhītu, plaušu iekaisumus, tuberkulozi un astmu- kā atkrēpojošs līdzeklis;
  • Aizcietējumus- kā caureju veicinošs;
  • Urīna izvadu sistēmas un nieru slimības- kā urīna dzenošs līdzeklis;
  • Paralīze, reimatiss, krampji- kā sedatīvs un sāpju noņemošs līdzeklis;
  • Saaukstēšanās- kā vispār spēcinošs un imūnsistēmas stimulējošs līdzeklis;
  • Sasitumus un ādas slimības- komprešu veidā.

Gaiļbiksītes virszemes daļas novārījumus un sulu lieto šādos gadījumos:

  • Pneimonija, bronhīts, angīna;
  • Miega traucējumi, nogurums, bezspēks, apetītes trūkums;
  • Paralīze, locītavu reimatisms, krampji;
  • Avitaminoze- īpaši cingas gadījumā;
  • Smaganu slimības;
  • Redzes orgānu slimību gadījumā;
  • Barības vada problēmu gadījumos.

Šo augu lapas tautas dziednieki iesaka izmantot arī griezumu un savainojumu gadījumos, jo tām piemīt spēcīgas pretmikrobu īpašības un spēja palīdzēt reģenerēt šūnas.

Der zināt, ka dienas laikā apēdot divas svaigas gaiļbiksītes lapas tiks uzņemta pilnvērtīga C vitamīna dienas deva.

Dermatologi šo augu iesaka lietot dažādu ādas slimību gadījumā, taču īpaši- psoriāzes un kašķa gadījumā. Ar gaiļbiksītes un nātres novārījumu, lieliski var kopt ādu pūtīšu un furunkulozes gadījumā. Šo novārījumu ir ieteicams arī lietot vannā, ik reizi kad dodaties mazgāties.

Nav ieteicams lietot

  • Grūtniecības laikā- augs spēj radīt dzemdes tonusu un veicināt spontāno abortu;
  • Kuņģa darbības traucējumu un čūlas gadījumā;
  • Ja no auga rodas alerģija- parīvējiet to gar ādu, ja rodas nieze, dedzināšana, iekaisums vai savādāka reakcija- tad iekšķīgi to lietot nevajadzētu;
  • Protams, arī individuālas nepanesamības gadījumā

Kā jau ar jeb kuru zāļu tēju, ja rodas kādas blaknes, sazinieties ar savu zāļu vīriņu vai sieviņu, ārstu vai fitoterapētu. 

Ārstniecības Receptes

Gaiļbiksītes sausu lapu nostādinājums: 1 tējkarote drogu tiek aplietas ar 1 glāzi verdoša ūdens, nostādina 30 minūtes un dzer pa ½ glāzei, 2 reizes dienā, 30 minūtes pirms ēšanas. Izmanto, kā profilakses līdzekli avitaminozes gadījumā. Nostādinājumu gatavo emaljētā traukā, uzglabāt īslaicīgi. Otrajā dienā C vitamīna saturs ievērojami samazinās.

Gaiļbiksītes sakņu nostādinājums: uz 200ml verdoša ūdens, ņem 5gr žāvēta sakneņa, nostādina 2h un atdala biezumus. Dzer pa 1 ēdamkarotei, 3-4 reizes dienā. Palīdz aizcietējumu, bezmiega, vājuma, sliktas apetītes, klepus, reiboņu, nieru un urīnpūšļa slimību gadījumā.

Gaiļbiksītes lapu nostādinājums: uz vienu glāzi verdoša ūdens 5-10gr lapu pulvera, nostādina 1h, atdala biezumus. Lieto pa 1 ēdamkarotei, 3-4 reizes dienā, sliktas apetītes, vājuma, klepus, hipovitaminozes, cingas, plaušu iekaisuma gadījumā.

Gaiļbiksītes ziedu nostādinājums: uz 200ml verdoša ūdens, ņem 15 gr ziedu, nostādina 30 minūtes, atdala biezumus. Lieto pa 100-200ml, 1-3 reizes dienā- migrēnas, reiboņu un hronisku aizcietējumu gadījumā.

Gaiļbiksītes virszemes daļas novārījums: 10gr drogu vāra 200ml ūdenī, 20 minūtes, atdala biezumus. Lieto pa 1 ēdamkarotei, 3-4 reizes dienā- bronhīta, plaušu iekaisuma un garā klepus gadījumā.

Gaiļbiksītes saknes novārījums: 20gr saknes, vāra 400ml ūdenī, 15 minūtes, nostādina 30 minūtes, atdala biezumus. Dzer pa 100ml, 3-4 reizes dienā- elpceļu slimību, reimatisma, podagras, nieru slimību, urīnpūšļa slimību gadījumā.

Gaiļbiksītes ziedu dzēriens: 250gr ziedus, noskalo un aplej ar 1L auksta ūdens, nostādina istabas temperatūrā, līdz tas sāk rūgt, pievienojam medu un cukuru. Uzglabā tumšā un vēsā vietā.

Gaiļbiksītes tēja: žāvētas lapas vai saknes, sajauc ar asinszāles drogu (1:1). Vāra kā tēju. Izmanto, kā tēju, tikai retāk.

Gaiļbiksītes tēja: šķipsna saberztas lapas un ziedu pulveris tiek apliets ar ½ glāzes verdoša ūdens- kalpos kā možuma un veselības tēja.

Gaiļbiksītes lapu salāti: pašā ziedēšanas sākumā, lapas tiek izmantotas salātos, svaigā veidā. Ar divu lapu apēšanu, nodrošināsiet sev visas dienas C vitamīna devu. Lapas ir arī A vitamīns, tās var izmantot vitamīnu trūkuma gadījumā.

Pārtikas nozīme

Svarīgākais, ko jāpiemin, ka gaiļbiksīte satur daudz C vitamīna un to arī stipri nezaudē, kad lapas tiek izžāvētas- tā nav nemaz tik bieža parādība starp augiem.

Pārtikā izmanto auga lapas, kā dārza salātu vai spinātu, attiecīgi, svaigu, tvaicētu vai vārītu. Protams, vislabāk vitamīnus saglabā svaigas lapas. Ir receptes, kurās lieto auga saknes un ziedus. Taču der zināt, ka šo augu audzes ir viegli iznīcināmas. Tāpēc ievācot, ņemiet tikai no katra auga 1/3 lapas, saknes un ziedus vēlams neņemt vispār. Neaiztieciet pavisam jaunus un lielus, spēcīgus augus. Vienā audzē ievāciet gaiļbiksīti ne biežāk kā reizi 4-5 gados. Ja, nu tomēr šis augs ir īpaši nepieciešams, kā pārtikas sastāvdaļa, tad audzējiet to savā dārzā.

Uztura receptes

Salāti no gaiļbiksītes

100 gr. gaiļbiksītes lapu, 80 gr. vārītas bietes, 25 gr. loku, 20 gr. krējuma, sāls.

Pirms pasniegšanas iesaka atdzesēt, īsu laiku, ledusskapī.

Gaiļbiksītes zupa ar graudiem

160 gr. gaiļbiksīšu lapu, 40 gr. prosas, 20 gr. burkānu, 30 gr. sīpolu, 20 gr. tauku, garšvielas.

Sākumā novāra prosu, tad pievieno sagrieztus zaļumus un garšvielas, uz pannas apsautētus burkānus un sīpolus. Vāra līdz zupa ir gatava.

Gaiļbiksīte ar zivi

300 gr. vārītas zivs bez kauliem, 20 gr. gaiļbiksīšu lapu, 20 gr. sarīvētu mārrutku, 480 gr. gatavas želejas.

Vārītas zivs gabaliņus saliek folijā, izdaiļo ar zaļumiem, virsū uzliek mārrutkus, pāri lej želeju un ļauj atdzist.

Gaiļbiksītes sacepums ar rīsiem

100 gr. rīsu, 40 gr. rozīņu, 80 gr. biezpiens, 1 ola, 4 gr. gaiļbiksīšu sakņu pulveris, 40 gr. krējuma, 20 gr. tauku, 30 gr. cukura, sāls.

Sagatavotā, biezā rīsu biezputrā iemaisa biezpienu, gaiļbiksīšu sakņu pulveri, rozīnes un olu sakaltu ar cukuru. Izklāj uz plāts 3cm biezumā, apsmērē ar olu un sviestu, liek cepeškrāsnī cepties. Pasniedz ar sviestu, krējumu vai saldu mērci.

Omlete ar gaiļbiksīti

100 gr. gaiļbiksīšu lapu, 4 olas, 20 gr. tauku, 60 gr. saldo krējumu, sāls. Gaiļbiksīšu lapas nomazgā un sasmalcina, sautē ar taukiem 10-15 minūtes, aplej ar olu un saldā krējuma maisījumu un cep.

Gaiļbiksīšu dzēriens

3 gr. gaiļbiksīšu saknes pulvera, 3 gr. gaiļbiksīšu lapu pulvera, 100 gr. medus, 1L ūdens.

Pulveri tiek aplieti ar 2 glāzēm verdoša ūdens, vāra 5- 10 minūtes, atdala biezumus caur 2 slāņiem marles. Pievieno medu un atlikušo ūdeni, samaisa un atdzesē.

Gaiļbiksīšu garšviela gaļai

10 gr. gaiļbiksīšu lapu pulvera, 20 gr. asās tomātu mērces, 1 ēd.k. ūdens.

Pulveri aplej ar ūdeni, pievieno tomātu mērci, samaisa un atstāj uz 2h. Pēc tam šo maisījumu var izmantot, kā garšvielu gaļai.

Lasīt par augsto gaiļpiesi ->