Serdoliks jeb Karneols

Akmens apraksts

Nosaukums „Serdoliks” ir cēlies no grieķu vārda sardolith- akmens no Sardas. Nereti sastopams arī zem nosaukumiem- asins ahāts, karneols, sarders, linkūrijs. Biežāk nosaukums Karneols ir dzirdams Rietumu valstīs, Serdoliks biežāk sastopams Austrumu valstīs. Vēl nereti par serdoliku mēdz dēvēt oranžu akmeni, bet par karneolu izteiktāki sarkanu paveidu.

Serdoliks ir viens no halcedonu paveidiem. Tā krāsojums mēdz būt oranži- sarkans, oranži- dzeltens, dzeltens, brūni- sarkans, brūns un kastaņkrāsas.

Atspīdums- stiklains.

Cietība 6,5-7,0 pēc Mosa skalas; blīvums 2,6 gr.cm3.

Biežākās ieguves vietas ir Krievija un Mongolija.

Ārstnieciskās īpašības

Serdoliks dziedniecībā tiek izmantots no neatminamiem laikiem. Senajā Ēģiptē ar šo akmeni ārstēja nervu slimības. Eiropas valstīs to berza pulverī un pievienoja vīnam- tādā veidā to lietojot iekšķīgi, kā zāles no aritmijas, dzirdes traucējumiem, hipertonijas un galvas sāpēm. Uzskatīja, ka šī akmens pulveris spēja uzlabot asinsriti, apturēt iekšējo asiņošanu un izārstēt nieru slimības.

Mūsdienu litoterapeiti serdoliku iesaka, lai ārstētu čūlas, audzējus, kā arī nelielus slīpētus gabaliņus iesaka likt uz aizvērtiem plakstiņiem- tas spējot atbrīvot no migrēnas.

Maģiskās īpašības

Serdoliks izsens tiek pieskaitīts mīlestības, ticības un ģimenes akmeņiem, Senajā Krievijā šo akmeni dēvēja par mīlestības talismanu, tai paša laikā Senajā Grieķijā no šī akmens grieza kāzu Gemmas.  

Austrumu valstīs no serdolika izgatavoja amuletus, kas spēja aizsargāt savus saimniekus no ļauna vēlējumiem, noskaudumiem un ļauniem cilvēkiem.

Talismani un amuleti

Kā talismans serdoliks tiek izmantots, lai piesaistītu labklājību, attīstītu talantus.

Serdoliks ir radošu cilvēku un komersantu talismans. Mūsdienu magi no serdolika izgatavo talismanus, kas savu saimnieku aizsargā no ārpasaules tiešas iedarbības (noskaudumi, lāsti, u.t.m.l.).