Trūkumzālīte
HERNIARIA

   

  • angliski: smooth Rupturewort
  • vāciski: Kahles Bruchkraut
  • zviedru: knytling
  • igauņu: sööt-reiarohi
  • lietuviešu: plikasis skleistenis
  • krievu: грыжник голый

Trūkumzālīte ir viengadīgs, retāk daudzgadīgs augs ar mietveida, vāji sazarotu sakni. Pats augs ir stipri sazarots, gulošiem stublājiem, kuri garumā sasniedz vidēji 15cm. Trūkumzālītes stublāji ir blīvi klāti ar pretēji izvietotām, eliptiskām lapiņām. Ziedi atrodas augšējo lapu pazarēs. Tie ir zaļgani- dzeltenā krāsā ar piecām ziedlapiņām. Augļi aizvērti riekstiņi, sēklas lēcveidīgas.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto trūkumzālītes virszemes daļu. To ievāc auga ziedēšanas laikā, kas sākas ar maiju un beidzas augustā. Stublājus griež ar nazi vai sekātoru. Attīra no gružiem un žāvē ēnainā, labi vēdināmā vietā, izklājot augu plānā slāni un bieži to apmaisot. Droga ir gatava, kad no pelēcīgi zilganās nokrāsas augam parādās dzelteni zaļa nokrāsa un tas spēcīgi sāk smaržot pēc kumarīna (svaigi pļauta siena smarža). Gatavu drogu uzglabā slēgtā traukā ne ilgāk kā divus gadus.

Trūkumzālīte sevī satur saponīnveidīgus glikozīdus herniarīnu un herniariasaponīnu, tie sadalās cukuros (glikoze, ramnoze un galaktoze), herniaskābi un okspisapogenīnu (izteikts hemolītisks līdzeklis), kā arī maz izpētīts alkaloīds paronihīns, flavonoīdi, umbelliferona metilesteris, kumarīni, vitamīns C, karotīns un ēteriskā eļļa.

Ārstnieciskā nozīme

Trūkumzālīte ir specifisks līdzeklis ar kuru ārstē spazmas un iekaisumus urīnpūslī. Pateicoties augā esošajiem saponīna veidīgajiem glikozīdiem, augu veiksmīgi var pielietot, kā urīna dzenošu līdzekli, kā arī nieru saslimšanas gadījumos, piemēram, ass nefrīts, cistīts, tūskas, nekontrolēta urīna izdale. Auga pret infekcijas īpašības, lieti noder, lai ārstētu gonorejas radītus urīnvadu iekaisumus.

Trūkumzālīti lieto arī, lai ārstētu podagru, artrītu un citas locītavu iekaisuma slimības.

Tautas medicīnā trūkumzālīti plaši pielieto novārījumu, nostādinājumu un aplikāciju formā. Bieži izmanto arī svaigi spiestu sulu. Novārījumiem un nostādinājumiem piemīt viegli savelkoša garša ar gļotainības sajūtas klātbūtni un patīkamu aromātu. Tos dzer, asu sāpju un spazmu urīnpūslī gadījumā, kā profilakses līdzekli urīnpūšļa akmeņu gadījumā, tos var pielietot arī kā diurētisku līdzekli, lai mazinātu tūsku un paaugstinātu asinsspiedienu. Augu var lietot arī elpceļu iekaisumu gadījumā.

Ar trūkumzālīti ārstē arī cistītu. No šī auga var gatavot arī tēju, kas būs, kā profilaktisks līdzeklis, lai neveidotos trombozes.

Ārīgi šis augs ir pielietojams, kā vērtīgs sejas skalojamais līdzeklis, īpaši ja ir tendence uz pūtītēm, diatēzi u.t.m.l. Augam piemīt arī labas brūču dziedējošas īpašības.

Auga aplikācijas var lietot, lai ārstētu dažādas ādas trūces- kursa veidā. Šādas aplikācijas iesaka arī likt klāt uz locītavām artrīta un podagras saasinājumu laikā.

Svaigu sulu lieto psoriāzes gadījumā, lietojot to lokāli. Sulu var arī lietot iekšķīgi, tāpat kā auga novārījumu, taču ņemiet vērā, ka sula ātri zaudē savas ārstnieciskās īpašības.

Nav ieteicams lietot

Trūkumzālīte ir indīgs augs, tāpēc uzmanīgi ievērojiet lietošanas devas. To nedrīkst lietot nedz bērni, nedz sievietes grūtniecības un laktācijas periodā.

Lasīt par bastarda tūsklapi->