Naži
Dabas velšu vācēja ideālais nazis

 Mums ir iespēja internetā izlasīt vairums informācijas par dažāda tipa nažiem, taču, kā likums tie nav naži, kuri ir paredzēti dabas velšu ievācējiem! Tie ir tūrisma, makšķernieku, mednieku, taktiskie un cita tipa naži, kuri krasi atšķiras ar normālu dabas velšu ievācēja instrumentu!

Pameklējot internetā, protams, ir iespēja atrast arī sēņotāju nazi, kurš ir kaut kāds slims atvasinājums potsnazim. Daži instrumentu ražotāji, tā teikt, apmierināja pieprasījumu. Un galā vēl piekabināja otiņai līdzīgu veidojumu, lai varat tīrīt gailenēm nost skujas un pie viena mērāmo skalu, lai zināt vai atbilst sēne vajadzīgajam izmēram. Saprotams, tas ir sarkasms un šis nazis ir derīgs tikai svētdienas sēņotājam, taču dabas veltes ne būt neaprobežojas ar sēnēm.

Ierodoties veikalā, visticamāk, Jums iedos kaut kādu liela izmēra nazi, ar ko var ģērēt zvērus, taču veikt primārās dabas velšu vācēja darbības nē! Tas ir tāds standarta gājiens! Vai arī otra versija, iedod Šveices daudzfunkcionālo nazi, ar ko varēsiet... hmz...nu kaut ko varēsiet! Visbiežāk, nesagaidīsiet nopietnu attieksmi pret sevi, ja runāsiet par dabas velšu ievākšanu- ir mednieki, ir makšķernieki un “bushcraft”, pārējiem jāsamierinās ar to kas ir!

Mēģināsim tad iezīmēt, kāds ir ideālais nazis dabas velšu vācējam! Un pat piedāvāšu konkrētu naža tipu, kuru iesaku pamēģināt! Nebūsiet vīlušies viennozīmīgi!

Ideāls dabas velšu vācēja nazis ir tāds neliela izmēra nazītis, kuram mamma ir virtuves, dārzeņu mizojamais nazis un tēvs ar ciltsrakstiem, kaut kur no meža izturīgajiem nažiem.

Ko tad īsti dabas velšu vācējs dara ar nazi? Mēs tīram un griežam saknes, mizojam zarus, dažkārt nogriežam kādu lielāku zaru, griežam sēnes, izgūstam sveķus no koku mizas un darām līdzvērtīgus darbiņus. Pats smagākais no visiem darbiem, ar kuriem sastopas dabas velšu nazītis ir darbs ar koksni un saskare ar smiltīm. Smilts notrulina asmeni, koksne, savukārt, ir visnotaļ šķiedrains un elastīgs materiāls, kurš arī labi nosēdina nazīti. Tikai nekādā gadījumā šo aprakstu nestāstiet pārdevējām- Jums izrakstīs “bushcraft” nazi. Tie, parasti, ir tādi diezgan masīvi naži, ar kuru palīdzību varat izveidot sev mežā no kokiem naktsmītni, izcirst krūmus (ne mačete), saskaldīt malku, iekurt ugunskuru- gandrīz izdzīvošanas naži- Jums to nevajag!

Ideālākais variants ko varat izmantot šādām vajadzībām ir Somu naži (google meklēt “Finland knifes”). Tie ir tādi izteikti saimnieciskie darba naži un varat pat iegūt savā īpašumā ekskluzīvi, skaisti izveidotu nazi! Cenu kategorija tiem ir milzīga, sākot no pavisam lētiem līdz pat ievērojami dārgiem nažiem!

Bet arī te, ne vienmēr ir godīgi ražotāji un šie naži arī mēdz būt modificēti! Ja lūkojaties uz naža asmeni, tieši tām slīpētajām šķautnēm, kuras veido asmeni, tad tām ir jābūt līdz pašam naža asmens galam, tā teikt asināts uz nulli. Tie ir tā saucamie “Skandināvu kritumi”, tieši tādi arī ir nepieciešami, lai viegli strādātu mežā! Nekādas lēcas, ķīļi, vai dubultie asinājumi- tas viss padarīs nazi nelietderīgu. Tāpat arī nazim kritums nesākas no pašas naža asmens augšējās “muguriņas”. Aplūkojiet bildi- tā neapstrādātā daļa uz asmens sāna, piešķir nazim papildus izturību uz liekšanas darbību, tas veido tādu sava veida “pleciņu”, kas piešķir izturību, tīri no ģeometriskām īpašībām. Tālāk sākās uzasinātā asmens daļa un tai jābeidzas uz pašas asmens gala/ spices. Tā nekādā gadījumā nedrīkst būt kritumā un pati spice uzasināta citā leņķī.

Nažus asina dažādi un dažādām vajadzībām, taču mums der tikai Skandināvu kritums- tā lai būtu ērti strādāt. Visbiežāk atradīsiet nažus, kuri ir ar dubultu asinājumu- ir divas lielas šķautnes, ķīlī un paša naža spice ir asināta citā leņķī. Izvēloties lētāka tipa nazi, visbiežāk, ir lēcas asinājums uz iekšu, kas neder vispār nekam, jo to uzasināt būs ekstra sarežģīti. Un šodienā, daudzi reklamē nažus ar lēcu uz āru, tā teikt nenogalināmie nažu asmeņi un viegli atjaunojami- viss ir lieliski, bet dabas velšu vācējiem tas neder!

Izvēloties somu nazi skatieties, lai tas nav par masīvu! Es teiktu tā, asmens garums ap 100mm, asmens biezums ap 3mm, asmens platums 15-25mm, asinājums “Skandināvu”. Spalu izvēlamies pēc ērtuma rokā.

Somu nažos ir sastopami gan oglekli saturošie tēraudi, gan nerūsējošie tēraudi. Ko es varētu teikt oglekļa tēraudus vairāk kopsiet, nerūsējošos mazāk (der zināt, ka tie nav 100% nerūsoši). Nerūsošajiem ir mazliet sliktākas asmens noturēšanas īpašības, taču šodienā ir tehnoloģijas, kuras rada nerūsošos pulvera tēraudus ar lieliskām īpašībām. Oglekļa tēraudus, savukārt, nāksies biežāk eļļot un tīrīt, taču tiem nereti grieziens ir daudz patīkamāks. Viss atkarīgs no Jūsu naudas iespējām, taču es iesaku nenožēlot naudiņu un nopirkt vienreiz, bet lielisku nazi, ne desmit zemas klases nažus.

Iegādājoties sev kvalitatīvi izveidotu somu nazi mežam, es esmu pārliecināts, ka spēsiet izdarīt 99% visus darbus, kas saistās ar dabas velšu ievākšanu, varēsiet pat sev sasmērēt maizītes un sagriezt produktus! Tāpat arī problēmas neradīsies arī ja paņemsiet to līdzi uz medībām vai makšķerēšanu, protams, nazis visam nevar derēt- lielos zvērus ģērēt, visticamāk, nebūs ērti! Tāpat arī tas nepildīs cirvja, lāpstas un konservu attaisīšanas funkciju, tas būs tikai un vienīgi nazis!

Pamēģiniet un redzēsiet, būsiet apmierināts! Un atklāšu vēl vienu mazu noslēpumiņu, visērtākie, parasti ir visnepievilcīgākie no somu nažiem- tādi prastu spalu, prastas formas asmeni, bez jel kādiem unikāliem dekoriem- kārtīgi darba naži! Ko gan vairāk vajag, lai dotos uz mežu, protams, ja neesat no tiem, kas domā uzbrukt ar nazīti lācim, atvairīt citplanētiešus un būvēt guļbūvi izmantojot tikai nazi!