Lapiņpiepe bērzu
Lenzites betulina L.

Sēne rada pretaudzēju, antioksidantu, imunodepresantu, antivīrusu (HIV) un antimikrobu iedarbību.

Kārstais ūdens ekstrakts no svaigiem bērzu lapiņpiepes augļķermeņiem inhibē sarkomu-180. Etilacetāta ekstrakts inhibē HeLa un SMMC-7721 grupas vēžu šūnas. Noteiktā aktivitāte ir skaidrojama ar steroīdu un terpenoīdu klātbūtni.  No sēnes micēliju kultūras ir iegūti polisaharīdi, kuri spēj apturēt sarkomas-180 un Ērliha karcinomas attīstību. Micēlija ekstrakti rada inhibējošu un citotoksisku iedarbību uz K562 un T3151 leikēmijas grupas vēža šūnām.

No sēnes metanola ekstrakta izgūti divi antioksidanti, kuri ieguva sev nosaukumu betulināns A un B, kuri spēj aktīvi izķert brīvos radikāļus. Betulināni ir perspektīvi, lai ārstētu vairums slimības, kuras saistās ar brīvo radikāļu klātbūtni (išēmija, ateroskleroze, diabēts, reimatoīdais artrīts, audzēju veidošanās agrīnās stadijās). Testējot betulinānu A, tas uzrādija efektivitāti 4 reizes lielāku, kā vitamīnam E.

Bērzu lapiņpiepes metanola ekstrakts rada imunodepresīvu aktivitāti, pateicoties peroksīda ergosterola un 9(11)-dehidro-ergosterol-peroksīda klātbūtnei. Imunodepresantu preparāti inhibē imūnās sistēmas aktivitāti un tiek izmantoti, lai mazinātu dažādu implantu atgrūšanas efektu, kā arī autoimūno slimību gadījumā.

Dažādi bērzu lapiņpiepes ekstrakti radīja antimikrobu iedarbību attiecībā pret Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Bacillus subtilis, Candida albicans un Sac charomyces cerevisiae.

Tradicionālā medicīna

Ķīnas tradicionālajā medicīnā sēnes tiek pielietota, lai atslābinātu muskuļus un krampju, cīpslu sāpju, gūžas locītavu sāpju, kaulu saaugumu, apopleksijas un saaukstēšanās gadījumā.

Ievākšana

Ārstnieciskam nolūkam tiek ievākti nobrieduši augļķermeņi un no tiem gatavo novārījumus un nostādinājumus. Augļķermeņus žāvē saulē vai piespiedu žaāvētājos nepārsniedzot 50C temperatūru

Pārtikas nozīme

Kulinārām vajadzībām sēne netiek izmantota. Ir informācija, ka no žāvētas sēnes pulvera gatavo ārstniecisku tēju (2-3 augļķermeņus novāra 0,5L ūdenī, 45 minūtes vāra). Dzer pa krūzītei 2 reizes dienā.

Lasīt par lāčpurnu parasto->