Pilsētas bitene
Geum urbanum L.

 

  • Angliski: wood Avens
  • Vāciski: Echte Nelkenwurz
  • Zviedru: nejlikrot
  • Igauņu: maamõõl
  • Lietuviešu: geltonoji žiognagė
  • Krievu: гравилат городской

Pilsētas bitene ir daudzgadīgs augs ar ložņājošu, resnu, sarkani- brūnu sakneni. Saknei ir raksturīgs krustnagliņu aromāts un savelkoša garša. Dobs, stāvs, mazliet apmatots stublājs, kurš augumā sasniedz 60cm. Pilsētas bitenes lapas ir trīsdaļīgi šķeltas, robotas, uz lapu kātiem ir lapiņas, izvietotas pamīšus, apmatotas ar baltiem matiņiem no abām pusēm. Piesaknes lapas veido lapu rozeti. Ziedi gaiši dzelteni, nelieli, vientuļi, novietoti stublāju galotnēs- visbiežāk ir sastopami, auga otrajā dzīves gadā, pirmā gadā augs zied reti. Ziedi pareizi, divdzimuma, līdz 1,5cm diametrā, ar piecām ziedlapiņām, plaši atvērti uz gariem ziedkātiem. Augs zied no pavasara beigām līdz pat septembra vidum. Auglis- ieapaļš riekstiņu kopauglis, riekstiņš ar paliekošu izliektu irbuli. Augļu nobriešana notiek jūlijā- septembrī. Pilsētas bitene vairojas ar sēklu palīdzību un veģetatīvi- daloties krūmam. Sēklu derīguma termiņš 3-4 gadi.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc pilsētas bitenes sakneni, kā arī tā virszemes daļu. Saknes un sakneņus rok agrā pavasarī vai vēlā rudenī, attīra no augsnes un liek uz sietiem, labi vēdināmā un ēnainā vietā. Saknes un sakneņus žāvē nepārsniedzot 45C temperatūru. Izžāvētu drogu sagrieztu gabalos vai maltu var uzglabāt līdz 3 gadiem, blīvi noslēgtā traukā.

Lakstus ievāc ziedēšanas sākumā, žāvē labi vēdināmā un apēnotā vietā. Pako papīra maisos un uzglabā ne ilgāk par vienu gadu.

Pilsētas bitenes saknēs ir atrastas līdz 40% miecvielas, glikozīds geins, flavoni, katehīni, rūgtvielas, ēteriskā eļļa ar krustnagliņu aromātu (0.8%), kuras sastāvā ir liels daudzums eugenola (<80%); ogļhidrāti (arabinoze, ciete, glikoze, saharoze), sveķvielas. Ēteriskā eļļa ir pikanta un rūgta pēc garšas. Auga lapās atrasti flavonu glikozīdi, jaunajās lapās <129mg% askorbīnskābes un vairāk kā 0.05% karotīna. Pilsēta bitenes sēklās ir <20% augu tauki.

Ārstnieciskā nozīme

Pilsētas bitenes saknēm piemīt pretiekaisuma iedarbība, tā normalizē asinsvadu caurlaidību, mazina tūskas- pateicoties katehīniem. Flavonu glikozīdi nodrošina antioksidanta un pretmikrobu iedarbību. Pilsētas biteni lieto, kā savelkošu, stiprinošu, asiņošanu apturošu līdzekli, lai ārstētu ilglaicīgu diareju, hronisku kolītu, gastrītu, dzemdes asiņošanu un citas saslimšanas.

No pilsētas bitenes gatavo arī sastāvdaļas medikamentiem, piemēram, Krievijā esošas zāles, kā tanalbīns (tanīnus saturošas zāles), jo augā miecvielu saturs ir augsts. Ēteriskajā eļļā esošais eugenols ir fenolu klases viela, kuru izmanto biocīdos, pretsāpju līdzekļos, kā arī antiseptiķos.

Pilsētas bitenes lapu aplikācijas var palīdzēt dažādu formu ekzēmu ārstēšanai.

Pateicoties, pilsētas bitenes unikālajam sastāvam un ārstnieciskajām īpašībām, to pielieto, kā sāpju mazinošu, savelkošu, hemostatisku, pretiekaisuma, antiseptisku, brūču dziedējošu un sviedru dzenošu līdzekli. Ārstnieciskam nolūkam izmanto sakneni, retāk lakstus. “Krustnagliņas sakne” izsens tiek pielietota tautas medicīnā kā savelkošs līdzeklis, gremošanas traktas slimību (gastrīts, holecistīts, kolīts, kuņģa katara, meteorisms, dizentērija, helmintoze, aknu un žults pūšļa slimības) un izvadu sistēmas slimību (cistīts, nefrīts) ārstēšanai.

Sakņu nostādinājums, retāk novārījums tiek lietots, kā atkrēpošanos veicinošs līdzeklis bronhīta, bronhiālās astmas, tuberkulozes, pneimonijas gadījumā. Dažkārt izmanto arī, kā pret cingas līdzekli, pateicoties askorbīnskābes klātbūtnei.

Pilsētas biteni lieto ārīgi, lai ārstētu dermatītu, muskuļu un locītavu reimatismu; kā skalojamo līdzekli stomatīta, gingvinīta, parodontozes, kakla iekaisuma gadījumā, kā arī dažu acu slimību ārstēšanai. Sakņu nostādinājumu pievieno arī vannās, bērniem, kuri sirgst ar rahītu vai skrofulozi.

Lapu pulveri izmanto, lai ar to apbērtu brūces un apdegumus. Svaigas lapas ir efektīvas ekzēmu un citu ādas slimību ārstēšanai. Ziediem piemīt pretvīrusu aktivitāte, tāpēc tos izmanto dažādu saaukstēšanos slimību ārstēšanai, kā stiprinošu, pretiekaisuma, hemostatisku līdzekli.

Pilsētas bitenes lakstu novārījumi stiprina vīriešu potenci, tiek izmantots tautas medicīnā ar mērķi pret prostatas adenomu, kā arī pret pāris ginekoloģiska rakstura problēmām sievietēm (dzemdes asiņošana, leikoreja). Lakstu un sakņu nostādinājums palīdz pret galvas sāpēm, iedarbojas, kā viegls miega un nomierinošs līdzeklis. Pilsētas bitene ietilpst pretaudzēju maisījumos, kalpo arī kā labs atindējošs līdzeklis pret insektu un čūsku kodumiem.

Vīriešiem

Pēc literatūras, auga sakne ir spējīga pastiprināt seksuālo potenci.

Nav ieteicams lietot

Pilsētas bitenes preparāti nav ieteicami tromboflebīta slimniekiem, hipotonijas slimniekiem, cilvēkiem ar tendenci uz trombu veidošanos, jo augs pastiprina asins recēšanu. Tanīnu dēļ, šo augu nevajadzētu lietot arī ja cieš no hroniskiem aizcietējumiem.

Pilsētas biteni nedrīkst lietot grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī ar to ārstēt mazus bērnus.

Lietojot šī auga līdzekļus ir jāuzmanās no pārdozēšanas, augsta satura tanīnu dēļ.

Grūtniecības laikā der izvairīties no pilsētas biteni saturošiem kosmētiskiem līdzekļiem, jo ēteriskajā eļļā esošais eugenols var izprovocēt dzemdes tonusa palielināšanos un radīt arī nervu sasprindzinājumu.

Protams, augs nav lietojams, ja ir tā nepanesamība.

Pārtikas nozīme:

Pārtikā izmanto auga sakni, kuru ievāc rudenī. Šī auga saknes ievāc, no augiem, kuri jau ir pieauguši un ražo sēklas. Saknes notīra no augsnes un žāvē. Žāvētas saknes izmanto, kā krustnagliņu aizvietotāju. Sakni pievieno alum, liķieriem, dažkārt, pulvera veidā pievieno zupām, kā krustnagliņas aizvietotāju.

Ēdamas ir arī auga jaunās lapas, kuras pievieno salātiem. Taču daudz pievienot nav vēlams, jo tam ir samērā sīva garša.

Uztura receptes

Zaļā sīpola un pilsētas bitenes lapu salāti

50 gr. jaunas pilsētas bitenes lapas, 50 gr. sīpoli, puse olas, 20. gr krējuma, sāls pēc vajadzības.

Pilsētas bitenes salāti

40 gr. pilsētas bitenes lapas, 60 gr. tomātu, 30 gr. sīpola, 60 gr. svaigu gurķu, 1 ola, 40 gr. krējuma, garšvielas pēc vēlmes.

Zupa ar pilsētas bitenes sakni

200 gr. kartupeļu, 100 gr. skābeņu, 20 gr. burkānu, 10 gr. pētersīļa, 10 gr. pilsētas bitenes saknes, 20 gr. sīpola, 20 gr. margarīna, 20 gr. krējuma, 350 gr. gaļas buljona.

Skābenes un pilsētas bitenes saknes, smalki sagrieztas, pievieno 5 minūtes pirms vārīšanas beigām.

Pilsētas bitenes saknes pulveris

Saknes žāvē svaigā gaisā. Pirms tās samalt, tās var ievietot uzkarsētā un izslēgtā cepeškrāsnī uz 30-40 minūtēm.

Uzglabā pulveri slēgtā un tumšā stikla traukā. Izmanto zupās un dažādās mērcēs.

Pilsētas bitenes saknes dzēriens

50 gr. svaigas pilsētas bitenes saknes, kuras ieraktas pirms ziedēšanas, 50 gr. cukura, 1L ūdens. Sasmalcinātas saknes sarīvē vai maļ gaļas mašīnā, aplej ar ūdeni, uzvāra, pievieno cukuru un nostādina 3-4h.  Pasniedz aukstā veidā. Uzglabā slēgtās pudelēs.

Lasīt par pļavas biteni ->