Māllēpe parastā
TUSSILAGO FARFARA

   

  • angliski: Colt’s-foot
  • vāciski: Huflattich
  • zviedru: hästhov
  • igauņu: paiseleht
  • lietuviešu: ankstyvasis šalpusnis
  • krievu: мать-и-мачеха обыкновенная

Parastā māllēpe ir daudzgadīgs augs 10-25cm augumā, ar resnu, ložņājošu, sazarotu sakneni, kurš virspusē ir klāts ar zvīņām. No sakneņa uz visām pusēm vijas smalkas saknes. Parastā māllēpe zied agri pavasarī, martā- aprīlī, pirms augam parādās lapas. Ziedkājas viena vai vairākas. Stublāji stāvi, nesazaroti, blīvi klāti ar zvīņveida lapām, tumši sarkanā krāsā, kuras klātas ar matiņiem. Uz katra stublāja ir tikai viena ziedkopa.

Saknes lapas parādās tikai, kad augs ir noziedējis. Stingras lapas uz garām kājiņām, noapaļotas sirds formas, malas zobotas, ar redzamu stiegrojumu. Jaunas lapas no abām pusēm klātas ar samtainu pārklājumu. Lapas pilnībā nobriest maija beigās vai jūnija sākumā.

Ziedkopa dzeltenā krāsā. Augļi- sēklas nobriest maijā- jūnijā.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto parastās māllēpes lapas. Lapas ievāc vasaras pirmajā pusē, 2-3 nedēļas pēc auga noziedēšanas. Lapas plūc ar rokām vai griež ar pusi no kājiņas. Nekādā gadījumā neievāciet bojātas vai savītušas lapas. Ievāktās lapas žāvē bēniņos, svaigā gaisā (ēnainā vietā) vai piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 50-60C temperatūru.

Parastās māllēpes lapas ietver sevī gļotvielas, saponīnus, inulīnu, rūgto glikozīdu tusilagīnu, miecvielas, askorbīnskābi, karotonoīdus ( līdz 5%), galskābi, ābolskābi un vīnskābi, sitosterīnu, dekstirīnu, ēterisko eļļu un flavonoīdus.

Auga lapas, kuras aug saulē ir daudzreiz spēcīgākas, par tām kuras aug ēnā- taču ne vienmēr ir nepieciešam lielas jaudas augs, īpaši ja to izmantojam bērnu ārstēšanā. 

Ārstnieciskā nozīme

Pamatā visa farmakoloģiskā māllēpes iedarbība ir pamatojama ar labvēlīgo augu izcelsmes (galēnisko) preparātu iedarbība uz iekaisuma procesiem elpceļu gļotādās un rīklē.

Parastās māllēpes lapu nostādinājums veicina atkrēpošanos. Lapām piemīt izteikta pretiekaisuma iedarbība, tās neļauj attīstīties baktērijām.

Pateicoties lapās esošajām gļotvielām, māllēpe iedarbojas pārklājoši uz mutes dobuma, kakla un rīkles gļotādām, tādi tās aizsargājot no kairinājuma. Neskatoties uz to, gļotvielas, saponīni un organiskās skābes mīkstina un sašķidrina sausās krēpas augšējos elpceļos, atjaunojot dabīgo skropstiņu epitēlija darbību trahejā un bronhos. Veicina ātrāku iekaisuma veicinošo daļiņu evakuāciju no elpceļiem un atvieglo krēpu izdali.

Paralēli tam, miecvielas, karotinoīdi un sterīni iedarbojas pret iekaisumu: mazinot gļotādas  hiperēmiju, aktīvi iedarbojoties uz iekaisumu dažādās fāzēs, pateicoties šo savienojumu baktericīdām īpašībām. Auga ir ievērojams, arī neizteikta spazmolītiska iedarbība, pateicoties ēteriskai eļļai un flavonoīdiem.

Rūgtviela (tusilagīns) uzlabo gremošanas procesus, pastiprina zarnu un kuņģu sulas sekrēciju, kā arī fermentu, žults izdali, uzlabo apetīti, palīdz sagremot pārtiku.

Tautas medicīnā, kā jau parasti parastā māllēpe ir atradusi daudz plašāku iedarbības spektru. Lapu novārījumu un nostādinājumus dzer, dažādu elpceļu orgānu slimību gadījumā: klepus, bronhīts, balss zudums! To lieto arī kuņģa un zarnu gļotādas iekaisumu gadījumos. Tā iedarbosies arī uz diareju, nieru, urīnpūšļa slimībā un tūsku. Auga lapu sulu lieto plaušu tuberkulozes gadījumā.

Māllēpes lapas, kā nostādinājumu vai aplikāciju lieto reimatisma un poliartrīta gadījumā; novārījumus un nostādinājumus, kā slapjos apsējus, kompreses un vanniņas lieto, lai ārstētu furunkulozi, nelielas čūlas, inficētas brūces un citus ādas patoloģiskus stāvokļus.

Nav ieteicams lietot

Lietojot parasto māllēpi der uzmanīties no lielām devām un ilglaicīgas lietošanas, augs var kaitēt veselībai. Un ievācot to, kārtīgi noskaidrojiet, ka tā tiešām ir māllēpe, ne līdzīgā bastarda tūsklape.

Receptes

Parastās māllēpes nostādinājums: 5gr drogu ievieto emaljētā traukā, aplej ar kārstu vārītu ūdeni, aizver ar vāciņu un uzsilda ūdens peldē, bieži apmaisot vāra 15 minūtes, atdzesē istabas temperatūrā 45 minūtes, atdala biezumus. Biezumus izspiež. Iegūtam nostādinājumam pievieno vārītu ūdeni, lai iegūtu sākotnējo tilpumu (200ml). Nostādinājumu uzglabā 2 diennaktis, vēsā vietā. Lieto siltā veidā pa 1/3-1/2 glāzes, 2-3 reizes dienā, 1h pirms ēšanas, kā atkrēpošanos veicinošu līdzekli

Parastās māllēpes lapu novārījums: 5gr drogu aplej ar 200ml verdoša ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 minūtes, atdzesē istabas temperatūrā 10-15 minūtes pēc tam atdala biezumus. Lieto pa 1 ēdamkarotei, 3-4 reizes dienā.

Parastās māllēpes lapu sula: izspiež no maijā vai jūnijā ievāktām lapām. Tās nomazgā, noplaucē, laiž caur gaļas mašīnu un izspiež. Sulu šķaida 1:1 ar ūdeni un vāra 2-3 minūtes. Lieto pa vienai ēdamkarotei 3 reizes dienā pēc ēšanas. Ārstēšanās kurs 7-10 dienas.

Nostādinājumu sagatavošana: 2 tējkarotes sasmalcinātu lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, nostādina 10-15 minūtes, atdala biezumus un lieto klepus gadījumā pa ½ glāzes, 3 reizes dienā.

Astma un hronisks bronhīts: sajaukt pa 20gr parastās māllēpes lapas, linsēklas un ārstniecības lakaci un mārsili, pa 10gr parastās māllēpes ziedus, tauksaknes sakneni un kumelītes ziedus. 20gr maisījuma apliet ar 200ml verdoša ūdens, turēt uz lēnas uguns 20 minūtes un tad atdalīt biezumus. Lietot pa 1 ēdamkarotei, 4-5 reizes dienā. Drīkst pievienot medu.

Gastrīts: 1 ēdamkaroti parastās māllēpes un pelašķa (1:1) maisījumu aplej ar 200ml verdoša ūdens, nostādina vienu stundu, dzer pa malciņam pirms un pēc ēšanas.

Lasīt par īsto mārdadzi ->