Māllēpe parastā
TUSSILAGO FARFARA

0015.png0021.png
0001.png   

  • angliski: Colt’s-foot
  • vāciski: Huflattich
  • zviedru: hästhov
  • igauņu: paiseleht
  • lietuviešu: ankstyvasis šalpusnis
  • krievu: мать-и-мачеха обыкновенная

Parastā māllēpe ir daudzgadīgs augs 10-25cm augumā, ar resnu, ložņājošu, sazarotu sakneni, kurš virspusē ir klāts ar zvīņām. No sakneņa uz visām pusēm vijas smalkas saknes. Parastā māllēpe zied agri pavasarī, martā- aprīlī, pirms augam parādās lapas. Ziedkājas viena vai vairākas. Stublāji stāvi, nesazaroti, blīvi klāti ar zvīņveida lapām, tumši sarkanā krāsā, kuras klātas ar matiņiem. Uz katra stublāja ir tikai viena ziedkopa.

Saknes lapas parādās tikai, kad augs ir noziedējis. Stingras lapas uz garām kājiņām, noapaļotas sirds formas, malas zobotas, ar redzamu stiegrojumu. Jaunas lapas no abām pusēm klātas ar samtainu pārklājumu. Lapas pilnībā nobriest maija beigās vai jūnija sākumā.

Ziedkopa dzeltenā krāsā. Augļi- sēklas nobriest maijā- jūnijā.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto parastās māllēpes lapas un ziedus. Ziedus ievāc visu ziedēšanas sezonu, līdz augs sāk noziedēt. Lapas ievāc vasaras pirmajā pusē, 2-3 nedēļas pēc auga noziedēšanas. Maksimāli pieļaujamais lapu ievākšanas laiks ir līdz jūlijam, neievācot lielas un vecas lapas. Lapas plūc ar rokām vai griež ar pusi no kājiņas. Nekādā gadījumā neievāciet bojātas vai savītušas lapas. Ievāktās lapas žāvē bēniņos, svaigā gaisā (ēnainā vietā) vai piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 50-60C temperatūru. Ziedus žāvē nepārsniedzot 35-40C.

Parastās māllēpes lapas ietver sevī  gļotvielas, saponīnus, inulīnu, rūgtvielas (tostarp tusilagīnu un izotusilagīnu), miecvielas, askorbīnskābi (C vitamīnu), karotinoīdus (līdz 5%), organiskās skābes (ābolskābi, vīnskābi un galskābi), fitosterīnus (piemēram, beta-sitosterīnu), flavonoīdus (kā rutīnu un kvercetīnu), nelielu daudzumu ēteriskās eļļas, polisaharīdus,  kā arī pirolizidīna alkaloīdu.

Parastās māllēpes ziedi satur gļotvielas, flavonoīdus (piemēram, rutīnu, izorhamnetīnu un kvercetīnu), karotinoīdus (līdz 5%, galvenokārt beta-karotīnu), miecvielas, rūgtvielas (tai skaitā seskviterpēnu laktonus, piemēram, tusilagīnu), organiskās skābes (ābolskābi, vīnskābi un citu), ēteriskās eļļas nelielā daudzumā, kā arī nelielu daudzumu pirolizidīna alkaloīdu.

Auga lapas, kuras aug saulē ir daudzreiz spēcīgākas, par tām kuras aug ēnā- taču ne vienmēr ir nepieciešam lielas jaudas augs, īpaši ja to izmantojam bērnu ārstēšanā. 

Ārstnieciskā nozīme

Parastās māllēpes farmakoloģiskā iedarbība pamatā izriet no tās galēniskajiem preparātiem — lapu nostādinājumiem, uzlējumiem un novārījumiem, kas sniedz labvēlīgu ietekmi uz iekaisuma procesiem elpceļu gļotādās un rīklē. Šo iedarbību nodrošina auga daudzveidīgās bioaktīvās vielas, kuru starpā nozīmīgu lomu spēlē flavonoīdi, miecvielas, karotinoīdi un seskviterpēnu laktoni, piemēram, tusilagīns.

Parastās māllēpes satur arī ūdenī šķīstošas vielas, piemēram, polisaharīdus un flavonoīdus, kuriem piemīt spēcīgas antioksidatīvas un pretiekaisuma īpašības. Šie savienojumi palīdz aizsargāt aknu šūnas no oksidatīvā stresa un veicina to atjaunošanos, kā arī nomierina un aizsargā elpceļu gļotādas, atvieglojot kairinājumus un sausumu.

Gļotvielas no māllēpēm pārklāj un nomierina mutes, rīkles un elpceļu gļotādas, mazinot sausuma sajūtu, kairinājumu un klepu. Savukārt saponīni darbojas kā atkrēpošanas līdzekļi — tie šķidrina krēpas, veicina to izdalīšanos un uzlabo skropstiņepitēlija darbību bronhos. Miecvielas un organiskās skābes mazina gļotādas tūsku un apsārtumu, kā arī izpaužas bakteriostatiskas īpašības, kas palīdz kavēt patogēnu augšanu.

Neliela spazmolītiska iedarbība saistāma ar ēteriskās eļļas un flavonoīdu klātbūtni. Tusilagīns, kas ir seskviterpēnu laktons, tiek atzīts par pretiekaisuma un rūgtvielu saturošu savienojumu, kurš var ietekmēt arī gremošanas sekrēciju, lai gan šī iedarbība vēl nav pilnībā izpētīta.

Vienlaikus jāņem vērā, ka parastās māllēpes satur pirrolizidīna alkaloīdus — toksiskas vielas, kuras aknu metabolizācijas procesā var izraisīt aknu bojājumus un nopietnas aknu slimības. Toksisko vielu saturs augā un izgatavotajos preparātos atkarīgs no auga izcelsmes, vākšanas laika un apstrādes metodes. Tāpēc ieteicams lietot tikai kvalitatīvus, pārbaudītus ekstraktus ar zemu pirrolizidīna alkaloīdu saturu, rūpīgi ievērojot ieteiktās devas un lietošanas ilgumu. Šī dualitāte — gan aizsargājoša, gan potenciāli hepatotoksiska iedarbība — ir būtiska, izvērtējot māllēpes pielietojumu medicīnā un kosmetoloģijā.

Pielietojums elpceļu slimību ārstēšanā

Parastās māllēpes lapu nostādinājums veicina atkrēpošanos un mīkstina sausu, kairinošu klepu. Tie ir īpaši efektīvi akūtu un hronisku bronhītu, laringīta un balss zuduma gadījumos, pateicoties to saturam gļotvielu, flavonoīdu un saponīnu, kas aizsargā un mīkstina elpceļu gļotādas. Nostādinājumi pārklāj mutes dobuma, kakla un rīkles gļotādas, samazinot kairinājumu un palīdzot sašķidrināt krēpas augšējos elpceļos, kā arī atjaunot skropstiņepitēlija darbību trahejā un bronhos, veicinot iekaisuma daļiņu izvadīšanu un atkrēpošanu.

Papildu iedarbību nodrošina miecvielas, karotinoīdi un sterīni, kas mazina gļotādas hiperēmiju un kavē baktēriju augšanu. Neliela spazmolītiska iedarbība ir saistāma ar ēteriskās eļļas un flavonoīdu klātbūtni.

Lapu nostādinājumus tautas medicīnā lieto ne tikai elpceļu saslimšanu, piemēram, klepus, bronhīta, balss zuduma gadījumos, bet arī pie kuņģa un zarnu gļotādas iekaisumiem, diarejas, nieru un urīnpūšļa iekaisumu, kā arī tūskas. Māllēpes lapu sula tradicionāli izmantota arī plaušu tuberkulozes ārstēšanā.

Ārīgi māllēpes lapas tiek lietotas aplikāciju un komprešu veidā reimatisma un poliartrīta gadījumā, kā arī furunkulozes, čūlu, inficētu brūču un citu ādas problēmu ārstēšanai, piemēram, slapjos apsējos un vanniņās.

Drogas salīdzinājums

Iespēja salīdzināt pēc tabulas, kādas vielas ir sastopamas lapās un kādas ziedos un tālāk jau izlemt, kāda ir Jums ērtākā un atbilstošākā ārstniecības drogas forma.

Vielu grupa
Lapas Ziedi
Gļotvielas Ir daudz (ap 8–10%) – galvenā aktīvā sastāvdaļa Ir, bet mazāk nekā lapās
Flavonoīdi Ir (rutīns, kvercetīns u.c.) Ir vairāk – rutīns, izorhamnetīns, kvercetīns
Karotinoīdi Ir, bet mazāk nekā ziedos Līdz 5% – bagātīgs avots
Saponīni Ir Nav izteikti
Rūgtvielas Ir (tusilagīns, izotusilagīns) Ir – īpaši ziedu galviņās
Miecvielas Ir Ir
Inulīns Ir (rezerves polisaharīds) Nav nozīmīgs
Organiskās skābes Ābolskābe, vīnskābe, galskābe Tādas pašas
Fitosterīni Beta-sitosterīns un citi Var būt nelielā daudzumā
Dekstrīni / polisaharīdi Ir Nav nozīmīgi
Ēteriskās eļļas Ļoti maz (nenozīmīgs daudzums) Ir nelielā daudzumā (vairāk un aromātiskākās nekā lapās)
Askorbīnskābe (C vit.) Ir nelielā daudzumā Var būt nelielā daudzumā
Pirolizidīna alkaloīdi Ir nelielos daudzumos (hepatotoksiski, potenciāli bīstami) Ir arī ziedos – īpaši svarīgi izvērtēt iekšķīgai lietošanai

Un salīdzinājums pēc lietošanas mērķa un īpašībām, lai ir vēl vieglāk izlemt.


Lietošanas mērķis / īpašība Māllēpes lapas (Folia Farfarae)  Māllēpes ziedi (Flores Farfarae)
Galvenās aktīvās vielas Gļotvielas (vairāk nekā ziedos), saponīni, miecvielas, tusilagīns, organiskās skābes, flavonoīdi Flavonoīdi, gļotvielas (mazāk nekā lapās), ēteriskā eļļa, karotinoīdi
Gļotvielu saturs Augstāks gļotvielu saturs, veido spēcīgāku aizsargkārtu Klātesošas, bet mazāk nekā lapās
Pretiekaisuma iedarbība Plašāka iedarbība — flavonoīdi, miecvielas, tusilagīns, bakteriostatiska iedarbība Balstīta uz flavonoīdiem un karotinoīdiem
Spazmolītiska iedarbība Arī ir, pateicoties, flavonoīdiem un ēteriskajai eļļai Viegla, pateicoties, ēteriskajai eļļai un flavonoīdiem
Atkrēpojoša iedarbība Izteikta, jo satur vairāk saponīnu, kas šķidrina krēpas un aktivizē skropstiņepitēliju Ir, bet mazāk izteikta
Pielietojums akūtu slimību gadījumā Var lietot, bet vairāk piemērotas ilgstošai lietošanai Īpaši piemēroti – sausais klepus, balss aizsmakums, laringīts
Pielietojums hronisku elpceļu slimību gadījumā Ļoti piemēroti – bronhīts, smēķētāju klepus Mazāk piemēroti
Pielietojums kuņģa-zarnu traktam Lieto kuņģa un zarnu iekaisumos, diarejas gadījumos Parasti neizmanto
Ārīga lietošana (brūces, ādas slimības, kompreses) Plaši lietojami – aplikācijas, kompreses, vanniņas Nav ieteicami
Iedarbības ilgums un raksturs Noturīgāka un spēcīgāka iedarbība Ātra un maiga iedarbība
Drošības apsvērumi Tāpat kā ziediem, PA saturs liek ierobežot ilgstošu lietošanu Ierobežojumi saistībā ar pirolizidīna alkaloīdiem (PA), īslaicīga lietošana

Nav ieteicams lietot

Parastās māllēpes satur pirolizidīna alkaloīdus (PA) – vielas, kas var būt hepatotoksiskas, īpaši lietojot lielās devās vai ilgstoši. Tādēļ, ieteicams, ierobežot māllēpes iekšķīgu lietošanu līdz ne vairāk kā 4–6 nedēļām gadā, un izvairīties no lietošanas bērniem, grūtniecēm un cilvēkiem ar aknu slimībām. Dažās valstīs tiek izmantoti no PA attīrīti ekstrakti, kas Latvijā nav plaši pieejami.

Receptes

Parastās māllēpes nostādinājums: 5gr drogu ievieto emaljētā traukā, aplej ar kārstu vārītu ūdeni, aizver ar vāciņu un uzsilda ūdens peldē, bieži apmaisot vāra 15 minūtes, atdzesē istabas temperatūrā 45 minūtes, atdala biezumus. Biezumus izspiež. Iegūtam nostādinājumam pievieno vārītu ūdeni, lai iegūtu sākotnējo tilpumu (200ml). Nostādinājumu uzglabā 2 diennaktis, vēsā vietā. Lieto siltā veidā pa 1/3-1/2 glāzes, 2-3 reizes dienā, 1h pirms ēšanas, kā atkrēpošanos veicinošu līdzekli

Parastās māllēpes lapu novārījums: 5gr drogu aplej ar 200ml verdoša ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 minūtes, atdzesē istabas temperatūrā 10-15 minūtes pēc tam atdala biezumus. Lieto pa 1 ēdamkarotei, 3-4 reizes dienā.

Parastās māllēpes lapu sula: izspiež no maijā vai jūnijā ievāktām lapām. Tās nomazgā, noplaucē, laiž caur gaļas mašīnu un izspiež. Sulu šķaida 1:1 ar ūdeni un vāra 2-3 minūtes. Lieto pa vienai ēdamkarotei 3 reizes dienā pēc ēšanas. Ārstēšanās kurs 7-10 dienas.

Nostādinājumu sagatavošana: 2 tējkarotes sasmalcinātu lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, nostādina 10-15 minūtes, atdala biezumus un lieto klepus gadījumā pa ½ glāzes, 3 reizes dienā.

Astma un hronisks bronhīts: sajaukt pa 20gr parastās māllēpes lapas, linsēklas un ārstniecības lakaci un mārsili, pa 10gr parastās māllēpes ziedus, tauksaknes sakneni un kumelītes ziedus. 20gr maisījuma apliet ar 200ml verdoša ūdens, turēt uz lēnas uguns 20 minūtes un tad atdalīt biezumus. Lietot pa 1 ēdamkarotei, 4-5 reizes dienā. Drīkst pievienot medu.

Gastrīts: 1 ēdamkaroti parastās māllēpes un pelašķa (1:1) maisījumu aplej ar 200ml verdoša ūdens, nostādina vienu stundu, dzer pa malciņam pirms un pēc ēšanas.

Lasīt par īsto mārdadzi ->