Zemesriekstu eļļa
Zemesriekstu eļļas apraksts

Tirgus piedāvā trīs veidu zemesriekstu eļļas: nerafinēta, rafinēta- dezoderēta, rafinēta bet nedezoderēta.

Nerafinēta zemesriekstu eļļa

Nerafinēta eļļa jeb aukstā spieduma eļļa, tiek apstrādāta tikai mehāniski- izspiesta un filtrēta, lai atbrīvotos no riekstu daļiņām.

Iegūtā eļļa ir brūnganā tonī, kurai piemīt specifisks aromāts un garša, taču termiskai apstrādei tā īsti nav derīga, jo ātri piedeg. Šāda veida eļļai ir stipri ierobežots uzglabāšanas termiņš un to jāglabā vēsā un tumšā vietā. ŠO eļļu pamatā izgatavo Āzijas valstīs.

Rafinēta- dezodorēta zemesriekstu eļļa

Rafinēta- dezodorēta eļļa tiek pakļauta vairākiem apstrādes procesiem- sākot ar filtrāciju, līdz pat attīrīšanai no visiem piemaisījumiem, pesticīdiem un oksidācijas produktiem- izmantojot, mūsdienu, tehnoloģiju iespējas: hidrācija, rafinācija, neitralizācija, saldēšana un dezodorēšana.

Šai eļļai ir gaiši dzeltena krāsa un tai nav nedz aromāta, nedz izteiktu garšas īpašību, taču tā labi iztur augstas temperatūras. Šo eļļu izmanto mājsaimniecībā un rūpnieciskajā kulinārijā, kā arī kosmētiskās produkcijas ražošanā.

Rafinēta, bet nedezodorēta zemesriekstu eļļa

Rafinēta- nedezodorēta eļļa tiek pakļauta tādiem pašiem procesiem, kā iepriekšējais veids, izņemot dezodorāciju- tvaika vakuuma aromātisko vielu atdale. Eļļai ir dzeltenīga krāsa un patīkams zemesriekstu aromāts.

Zemesriekstu eļļas vērtība

Zemesriekstu eļļas vērtību nosaka tajā esošās bioloģiski vērtīgās vielas, tādas kā E, B, A un D vitamīni, tādi minerāli, kā dzelzs, mangāns, kālijs, cinks un selēns.

Tajā atrodamas mononepiesātinātā oleīnskābe Omega-9 (44,8%); polinepiesātinātā linolēnskābe Omega-6 (32%); piesātinātās taukskābes (16,9%). 

Ārstnieciskam nolūkam to pielieto, asins slimību (plazmas izmaiņu), nervu sistēmas slimību, aknu un žultspūšļa slimību, paaugstināta cukura satura asinīs (cukura diabēta slimniekiem), redzes orgānu slimību, ādas bojājumu gadījumā.

Zemesriekstu eļļu plaši pielieto kosmetoloģijā- sejas maskām un krēmiem, kā arī matu kopšanas līdzekļu izgatavošanai. Zemesriekstu eļļa lieliski uzsūcas ādā, neatstājot uz ādas taukainību, mīkstina, baro un intensīvi mitrina sausu ādu, palīdz aizsargāt jūtīgu ādu un novērš tās lobīšanos. Regulāri lietojot zemesriekstu eļļu, tā padara ādu gludāku, elastīgāku un tvirtāku. Zemesriekstu eļļa atjauno arī ādas aizsargfunkcijas, novērš priekslaicīgu ādas novecošanos un stimulē ādas reģenerāciju.

Nav ieteicams lietot

Der atcerēties! Zemesriekstu eļļa ir spēcīgs alergēns un tā var kaitēt cilvēkiem, kuriem ir alerģija uz riekstiem- zemesriekstiem. Šo eļļu nav vēlams lietot bronhīta un astmas, locītavu slimību un pastiprinātas asins recēšanas gadījumā.

Zemesriekstu eļļa, kā jeb kurš produkts, to pārmērīgi lietojot var vairāk kaitēt, kā sniegt labumu.