- Angliski: Woodruff
- Vāciski: Waldmeister
- Zviedru: myska
- Igauņu: lõhnav madar
- Lietuviešu: kvapusis lipikas
- Krievu: подмаренник душистый
Daudzgadīgs augs, augumā 10-40cm, ar patīkamu, gaisīgu aromātu. Stublājs četršķautņu, stāvs, nezarots, praktiski kails, pie pamatnes apmatots. Lapas izkārtotas pretēji ar pielapēm, parastas, sēdošas, airveida vai lancetveidīgas, veselu malu, smailas (īpaši zemākās), gar malu asas no dzelkšņiem, mieturī 4-12 lapas.
Ziedi balti, maziņi, izvietoti stublāju galotnēs vairogveida ziedkopās. Auglis nobriestot sadaļās viensēklu merikarpijās. Zied maijs- augusts.
Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga virszemes daļu. Retāk izmanto arī sakneni. Augu griež butonizācijas laikā un ziedēšanas sākumā. Žāvē ātri, ēnā uz sietiem, labi vēdināmās telpās. Uzglabā drogu sausā telpa ar minimālu mitrumu, jo augs ir izteikti hidroskopisks. Augu uzglabāt var 1 gadu.
Smaržīgajā madarā ir atrasti flavonoīdi, kumarīni, rūgtvielas un miecvielas, sveķvielas, vitamīns C un P, laktons asperulozīds, skābeņskābe, vīnskābe, katehīnsābe, ābolskābe un silīcijskābe, kā arī ēterisko eļļu paliekas.
Ārstnieciskā nozīme
Smaržīgā madara nav farmakoloģijā izmantojams augs un tas netiek pielietots oficiālajā medicīnā, taču tajā esošās vielas rada ārstniecisku efektu. Augā esošās miecvielas augam piešķir savelkošas un brūču dziedējošas īpašības, kā arī ļauj augu izvērtēt, kā spēcīgu līdzekli dažādu ādas slimību ārstēšanai- dažādu etioloģiju. Laktons asperulozīds rada pretiekaisuma iedarbību, kā arī iedarbojas spazmolītiski uz gludo muskulatūru. Smaržīgās madaras kumarīni augam piešķir spazmolītiskas īpašības, kas ļauj augu izmantot neiroloģisku slimību ārstēšanai un sāpju sindroma kupēšanai (arī pie algodismenorejas).
Eksperimentālā ceļā ir noteikts, ka smaržīgās madaras galēniskie preparāti ( izvilkumi, nostādinājumu, ekstrakti u.t.t.) spēj paplašināt asins kapilārus yn pastiprina asinsrites dinamiku, neietekmējot asins viskozitāti.
Saprotams, šo augu plaši pielieto tautas medicīnā un ar to ārstē daudz dažādu slimību. To lieto, kā sedatīvu līdzekli bezmiega un tahikardijas gadījumā; kā sviedru un žulti, urīna dzenošu līdzekli nierakmeņu gadījumā; ādas slimību gadījumā, kuras saistās ar vielmaiņas darbības traucējumiem; kā savelkošu un nostiprinošu līdzekli, kā arī lai ārstētu aknu slimības un urīnceļu iekaisuma slimības.
Smaržīgo madaru, kā nostādinājumu lieto sirds slimību ārstēšanai, kā nomierinošu un pret spazmu līdzekli. Tautas dziedniecības praksē, smaržīgo madaru izmanto, lai ārstētu angīnu un laringītu. Saknes nostādinājumu pielieto, lai stimulētu dzimumfunkciju vīriešiem.
Smaržīgo madaru bieži lieto arī augu maisījumos, kuri paredzēti prostatīta ārstēšanai. Ārīgi smaržīgo madaru var izmantot, kā antiseptisku un brūču dziedējošu līdzekli- ekzēmu, izsitumu, furunkulu, čūlu, pūžņojošu brūču, infiltrātu, audzēju un apdegumu ārstēšanai.