Kobalts (Co)
Minerālvielas kobalta apraksts

20. gadsimta pirmajā pusē, no dzīvnieku aknām tika iegūts B12 vitamīns, kura sastāvā ir 4% kobalta. Pēc, kā zinātnieki secināja, ka B12 vitamīns ir kobalta aktīvā forma un ka kobalta deficīts ir nekas cits, kā B12 vitamīna deficīts.

Kobalta vērtīgās īpašības

Kobalta pamata funkcijas ir iedarboties uz asinsradi un vielmaiņu. Bez kobalta nav arī vitamīns B12. Kobalts ir ietverts B12 vitamīna sastāvā un tas piedalās ogļhidrātu, olbaltumvielu un tauku šķelšanā, sintezē aminoskābes, uztur nervu un imūno sistēmu darba kārtībā. Kobalts ir atbildīgs par normālu šūnu darbību, augšanu un eritrocītu attīstību.

Kobalts ir nepieciešams aizkuņģa dziedzera darbībai un adrenalīna aktivitātes regulācijai. Tas palīdz absorbēt dzelzi zarnās un nodrošina tā pāreju uz eritrocītu hemoglobīnu. Tas veicina labāku olbaltumvielu slāpekļa absorbciju, stimulē muskuļu olbaltumvielu sintēzi.

Kobalts mijiedarbojas ar dzelzi, uzlabojot tā absorbciju.

Kobalta īpatnības

Kobalta nepietiekamība

Trūkstot kobaltam palielinās endokrīnās sistēmas un asins cirkulācijas slimības.

Kobalta nepietiekamība, parasti, rodas hronisku gremošanas orgānu slimību gadījumā- hronisks gastrīts, divpadsmit pirkstu zarnas čūla un hronisks holangioholecistīts.

Kobalta pārsātinātības

Gadījumos, kad kobalta ir par daudz, tas var radīt smagu kardiomiopātiju un izteiktu sirds nepietiekamību.